آمار و ارقام عجیب از درآمد معترضان به یارانه معیشتی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 14834
  پرینتخانه » اقتصادی تاریخ انتشار : ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۹ |

آمار و ارقام عجیب از درآمد معترضان به یارانه معیشتی

تعدادی از معترضان به عدم دریافت یارانه معیشتی، پس از اعتراض با آمار و ارقام عجیب و غیر واقعی از میزان درآمد و برداشت در حساب هایشان روبرو می شوند که واقعیت ندارد.
آمار و ارقام عجیب از درآمد معترضان به یارانه معیشتی

همزمان با افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین، دولت تصمیم گرفت مابه ازای مبلغ افزایش قیمت بنزین را به حساب سرپرستان خانوارهای مشمول واریز کند. در راستای این تصمیم مبلغ حمایت معیشتی برای خانوارهای یک‌‌نفره ۵۵ هزار تومان، برای خانوارهای دونفره ۱۰۳ هزار تومان، خانوارهای سه‌نفره ۱۳۸ هزار تومان،‌ خانوارهای چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و خانوارهای پنج‌‌نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان در نظر گرفته شد.

 اولین دوره این کمک معیشتی اوایل آذر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شد، اما تعداد زیادی از کارگران و اقشار حقوق بگیر و کم درآمد موفق به دریافت این بسته حمایتی نشدند، و گلایه هایی داشتند.  افزایش گلایه مندی های مردم نشان دهنده خطای این طرح دولت بود و همین مسئله باعث شد که ستاد شناسایی مشمولان بسته حمایتی معیشتی دولت در وزارت کار ساز و کاری برای اعتراض نسبت به عدم واریز بسته حمایتی تعریف کند تا افرادی که این بسته را دریافت نکرده اند، بتوانند به دولت اعتراض خود را اعلام کنند.

برای این منظورسرپرستان خانواری که بسته حمایت معیشتی دولت به حسابشان واریز نشده بود، می‌بایست برای ثبت درخواست رسیدگی به سایت Hemayat.mcls.gov.ir  مراجعه می کردند.

 حدود یک ماه از ثبت درخواست معترضان گذشت و اکنون بعد از گذشت یک ماه دومین دور از یارانه معیشتی شب گذشته به حساب سرپرستان خانوار واریز شد.

کسانی که یارانه معیشتی در دور اول را دریافت نکرده اند چنانچه اعتراض خود را ثبت کرده و مورد تایید واقع شده باشد مبلغ یارانه دو ماه را دریافت خواهند کرد. به گفته سخنگوی سازمان برنامه و بودجه کشور ۴۱۹ هزار و ۳۰۴ نفر به فهرست یارانه بگیران معیشتی افزوده شده است.

حسین میرزایی ،سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این باره گفت: افرادی که در دور اول سبد حمایت معیشتی دولت را دریافت نکردند و درخواست خود را در سامانه hemayat.mcls.gov.ir ثبت کرده‌اند، چنانچه درخواست آنها تایید شده باشد یارانه معیشتی دو دوره به صورت یکجا و در زمان تعیین شده که اعلام می‌شود برای سرپرست خانوار واریز می‌شود.

 اما اکنون آمار و ارقام عجیبی برای تعدادی از معترضان که یارانه معیشتی دریافت نکرده بودند در «نمایش شناسنامه اقتصادی خانوار» به چشم می خورد. برای مثال فردی که میزان حقوق ماهیانه وی حدود ۲ میلیون تومان ذکر شده از گردش مالی بالای ۷۰۰ میلیون تومان در سال خبر داده شده و به این علت از یارانه معیشتی محروم شده است. این فرد در تماس با تسنیم گفت به عمرش ۷۰۰ میلیون تومان گردش مالی نداشته چه برسد این که در یک سال چنین گردشی داشته باشد.

فرد دیگری با ارسال پیام منتشر شده در سامانه مدیریت درخواست حمایت معیشتی دولت گفت در این سامانه به من گفته شده حقوق ماهیانه شما ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است که رقم درستی است اما از گردش مالی ۲۱۰ میلیون تومانی بنده در سال ۹۷ خبر داده است که از اساس کذب است. وی گفت چطور کارمندی که حقوق ماهیانه وی ۲ میلیون تومان است و هیچ معامله ای هم انجام نداده گردش مالی ۲۰۰ میلیون تومانی در سال دارد.

در یکی از این اعتراض ها هم آمده است که مجموع احکام حقیقی حقوق ماهیانه خانوار شما مبلغ ۸ میلیون و ۴۱۱هزار و ۲۰۵ میلیون است. اما مجموع واریز خانوار شما در سال ۹۷ برابر با مبلغ ۶۰۶ میلیون تومان بوده است. میانگین برداشت ماهانه خانوار شما در ۹ ماه گذشته برابر با مبلغ ۱۱ میلیارد و ۰۵۱ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان بوده است.

با این محاسبه این سوال بر می آید که با حقوق ۸ میلیونی گردش مالی ۱۱ میلیاردی چگونه ممکن است؟

* تهدید به اعتراض دوباره؛ یارانه نقدی را هم از دست می دهید

به گزارش تسنیم، در سامانه حمایت معیشتی امکان اعتراض دوباره به عدم دریافت یارانه معیشتی وجود دارد اما شروطی برای این امر در نظر گرفته شده است از جمله این که چنانچه پس از بررسی دوباره، فرد معترض باز هم مشمول شناخته نشود یارانه نقدی دریافتی وی هم قطع خواهد شد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۱
  1. مهدوی :
    ۱۱ دی ۹۸

    با سلام. برای بنده هم این مشکل پیش آمد. در حالی حتی نیم متر زمین و مسکن بنام من و عیال و بچه هایم وجود ندارد مرا غیرمشمول درج کرده اند در ضمن تهدید شدم در صورت اعتراض مجدد یارانه هم قطع خواهد شد. مثل اینکه خر دولت از پل گذشته و نیازی به این مردم برای رای گرفتن ندارد

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.