آقای ظریف به کجا چنین شتابان! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 42482
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۵:۵۹ |

آقای ظریف به کجا چنین شتابان!

مصاحبه آقای ظریف، وزیر محترم خارجه با سعید لیلاز حاوی مطالب مهمی از فهم وی از سیاست خارجی ، مذاكره با آمریكا و مناسبات ایران با مسكو    و ... است. ناكامی دولت در اجرای برجام و نیز مذاكرات وین، عزم آمریكا و رژیم صهیونیستی در تداوم، تشدید تحریم‌ها و ترور و خرابكاری در تأسیسات هسته‌ای باعث شده است وی به تناقض‌گویی برسد.
آقای ظریف به کجا چنین شتابان!

محمدكاظم انبارلویی
مصاحبه آقای ظریف، وزیر محترم خارجه با سعید لیلاز حاوی مطالب مهمی از فهم وی از سیاست خارجی ، مذاكره با آمریكا و مناسبات ایران با مسكو    و … است. ناكامی دولت در اجرای برجام و نیز مذاكرات وین، عزم آمریكا و رژیم صهیونیستی در تداوم، تشدید تحریم‌ها و ترور و خرابكاری در تأسیسات هسته‌ای باعث شده است وی به تناقض‌گویی برسد.
انتشار این مصاحبه در رسانه وهابی ایران اینترنشنال كه آن را می‌توان نوعی سفارش عربستان سعودی تلقی كرد، خیلی عجیب نیست. این اقدام را می‌توان در كنار ترور دانشمندان هسته‌ای ، خرابكاری در تأسیسات هسته‌ای، خسارت محض عمدتا دستاوردهای برجام و وضعیت اقتصادی كشور انفجار یك بمب صوتی به منظور راه‌اندازی یك جنگ روانی در داخل دانست.
مسئول نهاد ترتیب‌دهنده این مصاحبه که یكی از مقامات امنیتی با امنیتی‌ترین مقام كابینه است چند هدف را همزمان در این مصاحبه و نوع گویش آن دنبال كرده است:
۱- شارژ كارت اعتباری برای مذاكره در وین.
۲- اخلال در روابط با روسیه كه یكی از نقاط تنفس كشور در برابر تحریم‌ها و فشار آمریكاست.
۳- تهمت به حاج قاسم و نادیده گرفتن زحمات شهادت‌گونه شهدای حرم در حفظ امنیت ملی.
۴- دور زدن همه نقدهای مشفقانه سیاست خارجی و هو كردن آن.
كل مصاحبه ۷ ساعته وزیر محترم خارجه و نیز قسمت پخش‌شده در رسانه داعشی اینترنشنال و رسانه‌های دشمن در چند جمله خلاصه می‌شود:
۱- وزیر خارجه نقشی در سیاست خارجی ندارد و اختیارات او برای هدایت دیپلماسی خارجی كشور صفر است.
این حرف، هم درست است هم غلط . غلط است برای این‌كه او در اصلی‌ترین مأموریت خود در حل مناقشات با آمریكا قرار بود بر اساس شروط رهبری ، شروط مجلس و شروط شورایعالی امنیت ملی تحریم‌ها را لغو كند و حتی رئیس‌جمهور هنگام امضای برجام گفت، ما پای هیچ قراردادی را امضا نمی‌كنیم مگر این‌كه قبل از آن همه تحریم‌ها لغو شود، اما آقای ظریف برخلاف همه شروط نظام ، برجام را امضا كرد و آن را به ملت تحمیل نمود و هیچ تحریمی هم برداشته نشد!
اگر او نقشی در سیاست خارجی ندارد و اختیارات او صفر است چگونه توانسته این تصمیم كه متضمن خسارت عظیم به ملت است با دور زدن تصمیمات نهادهای قانونی كشور بگیرد و ۸ سال دولت و ملت را سر كار بگذارد؟!
این حرف از زاویه‌ای درست است، چون معلوم شد او و همكارانش در برجام‌نویسی نقشی نداشتند، یك متن از سوی وزارت‌خارجه آمریكا تهیه شده بود بدون این‌كه یك «واو» از این متن كاسته شود به تأیید و تصویب ایشان و تیم همراه رسید و او هیچ اختیاری در تغییر و تنظیم و یا چانه‌زنی برای چندوچون متن نداشته است.
این حقیقت اكنون فاش شده است .آیا او باید این بی‌اختیاری خود را برای نظام فاكتور كند یا كاخ سفید؟!
۲- او در این مصاحبه می‌گوید؛ «دیپلماسی را برای میدان جنگ در سوریه هزینه كردم. دیپلماسی به دلیل فشارهای شهید قاسم سلیمانی فدای میدان جنگ شد. من برای موفقیت میدان مذاكره می‌كردم.» 
عدم صداقت او در میان این جملات مثل روز روشن است.
او چگونه دیپلماسی را هزینه جنگ در سوریه كرده است؟ چند بار به سوریه سفر كرده است؟ وقتی شهید قاسم سلیمانی پوزه داعش را در عراق و سوریه
 به خاك ‌مالید و بشاراسد را به تهران آورد و این خبر مثل بمب در جهان اسلام و دنیا منفجر شد، او در واكنش به آمدن بشاراسد استعفا داد و جلوی تركش‌های این بمب عظیم به چهره شكست‌خورده آمریكا و رژیم صهیونیستی را گرفت. حالا او كدام اقدام را در سیاست خارجی به نفع جنگ با داعش دارد و برای مردم ما فاكتور می‌کند. از نگاه او قدرت نظامی ایران ، قدرت منطقه‌ای ایران
 مزاحم گفت‌وگوهای او با آمریكاست.
 این دیدگاه نشان می‌دهد او مایل بوده با تفنگ بدون فشنگ مثل عرفات در مذاكرات تودرتو با آمریکا شركت كند.
۳- او در این مصاحبه گفته است: «روابط ایران با آمریكا به نفع روسیه نیست. روسیه نمی‌خواهد روابط ایران با آمریكا عادی شود.
از این گفته معلوم می‌شود فهم او از «روسیه جدید» پس از فروپاشی شوروی مطابق واقعیت‌های «میدان» و «دیپلماسی» نیست. او ۵۰ سال عقب است از تاریخ و هنوز فكر می‌کند در دوران جنگ سرد به سر می‌بریم.
همچنین از این گفته معلوم می‌شود برآورد صحیحی از نقش روسیه در مذاكرات ۱+۵ ندارد و نیز كمك‌های روسیه را در رفع تحریم‌های اقتصادی آمریكا بی‌انصافانه نادیده می‌گیرد. همچنین كمك روسیه در جنگ با داعش را نمی‌فهمد.
اصلا داعش را یك تهدید امنیتی نمی‌داند . تا داعش تا درب وزارت‌خارجه ما نیاید و نوامیس دیپلمات‌های ما را به غارت نبرد او باور نمی‌كند چنین تهدیدی اصلا وجود دارد؟!
۴- فایل صوتی مصاحبه وزیر خارجه گذشته از این‌كه چه كاركردها و كاربردهایی برای دشمن دارد و چه اثراتی روی انتخابات و سیاست خارجی دارد، یك تست در مورد اندازه فهم وزیرخارجه ماست از دنیایی كه بسر می‌بریم. اگر نام آقای محمدجواد ظریف را از این مصاحبه برداریم و آن را بدهیم گزینش 
وزارت‌خارجه بگوییم چنین فردی می‌خواهد كارمند رسمی وزارت‌خارجه بشود نظر بدهید، حتما با این پرسش‌هایی كه كلی تأمل در آن لازم است و پاسخ‌هایی كه دریافت شده، چنین فردی نمی‌تواند یك كارمند جزء در وزارت‌خارجه یا هر سفارتخانه‌ای در كشورهای جهان به‌ویژه كشورهای غربی باشد.
ای كاش آقای ظریف که این‌همه بدوبیراه به حاج قاسم سلیمانی و روسیه در این مصاحبه گفته، چهاركلمه هم علیه آمریكا و دوستانش به‌ویژه كری می‌گفت كه او را به این روز سیاه انداخته‌اند.
جناب آقای ظریف، به کجا چنین شتابان، کجا دارید می روید؟ چرا باید کمتر از ۲ ماه مانده به پایان کار دولت صدای شما از رسانه های دشمن، آن هم دشمن‌ترین صدا و سیمای وهابیون داعشی به گوش ملت برسد و در آن هیچ نشانه ای از دشمنی شما با آمریکا شنیده نشود؟

نویسنده : محمد کاظم انبارلویی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.