آدم‌های ناتو! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 68015
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۶:۲۰ |
سران چهار کشور اروپایی دوباره زلنسکی را بازی دادند

آدم‌های ناتو!

 رهبران چهار کشور اروپایی پس از ورود به اوکراین برای بازدید از مناطق جنگ‌زده به ایرپین در حومه کی‌یف، پایتخت این کشور رفتند تا وعده‌های کلی خود در خصوص پیوستن اوکراین به اروپای واحد و حمایت همه‌جانبه از کی‌یف در جنگ با روسیه را تکرار کنند.این سفر، پس از شکست‌های اخیر ارتش اوکراین در شرق این کشور« منطقه دونباس»صورت گرفته است. در شرایطی که میان ارتش اوکراین بر سر ادامه نبرد یا تسلیم در برابر روسیه اختلاف‌نظر به وجود آمده است، آمریکا و اعضای اروپایی ناتو اصرار دارند تا ضمن ارائه برخی مشوق‌ها به کی‌یف، بیش‌ازپیش اوکراین را به زمینی سوخته در جهان امروز تبدیل کنند. 
آدم‌های ناتو!

فخرالدین اسدی
 رهبران چهار کشور اروپایی پس از ورود به اوکراین برای بازدید از مناطق جنگ‌زده به ایرپین در حومه کی‌یف، پایتخت این کشور رفتند تا وعده‌های کلی خود در خصوص پیوستن اوکراین به اروپای واحد و حمایت همه‌جانبه از کی‌یف در جنگ با روسیه را تکرار کنند.این سفر، پس از شکست‌های اخیر ارتش اوکراین در شرق این کشور« منطقه دونباس»صورت گرفته است. در شرایطی که میان ارتش اوکراین بر سر ادامه نبرد یا تسلیم در برابر روسیه اختلاف‌نظر به وجود آمده است، آمریکا و اعضای اروپایی ناتو اصرار دارند تا ضمن ارائه برخی مشوق‌ها به کی‌یف، بیش‌ازپیش اوکراین را به زمینی سوخته در جهان امروز تبدیل کنند. 
 در ملاقات اروپائیان و زلنسکی چه گذشت؟
امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا و کلاوس یوهانیس، رئیس‌جمهوری رومانی در حالی در خیابان‌های ایرپین «واقع در حومه کی‌یف»حاضر شدند که تدابیر امنیتی در محل ملاقات و پیاده‌روی آن‌ها شدیدا افزایش یافته بود.گروهی از نظامیان اوکراین در جریان بازدید رهبران چهار کشور اروپایی برای آن‌ها درباره وضعیت ایرپین که در طول ماه مارس سال جاری به تصرف نظامیان روس درآمده بود توضیحاتی ارائه کردند؛ اما آنچه در این میان قابل‌تأمل بود، به تکرار وعده‌های اروپائیان به کی یف بازمی‌گشت. 
    رهبران اروپایی گفتند که از تلاش اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا حمایت می‌کنند و این کشور باید فورا وضعیت نامزدی دریافت کند.    شولتس، صدراعظم آلمان گفت که اوکراین و مولداوی به خانواده اروپا تعلق دارند اما همچنان باید معیارهای پیوستن به اتحادیه اروپا لحاظ شود. وی همچنین قول داد که آلمان تا هر زمانی که اوکراین نیاز داشته باشد به حمایت مالی و نظامی از این کشور ادامه می‌دهد.    ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا گفت که مردم اوکراین در مبارزه علیه تهاجم روسیه از ارزش‌های اروپایی دموکراسی و آزادی دفاع می‌کنند.    امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه گفت که اوکراین می‌تواند روی حمایت متحدانش حساب کند. او گفت که همچنان به‌نوعی کانال ارتباطی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیاز است.     ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین گفت که تهاجم روسیه به اوکراین تجاوز به کل اروپاست و تنها اقدام متحد می‌تواند آن را متوقف کند. او همچنین گفت که دیدار رهبران کشورها از اوکراین نشان داده است که کی‌یف در مبارزه تنها نیست.     رهبران اروپایی همچنین گفتند که تسلیحات بیشتری به اوکراین فرستاده شده است.
 وعده‌های صدباره! 
امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در حالی از حمایت تمام‌قد خود از اوکراین و عضویت این کشور در اتحادیه اروپا سخن به میان آورده است که چندی پیش، وی در اظهاراتی که با خشم زلنسکی و دیگران مواجه شد تأکید کرد که این روند « عضویت اوکراین در اروپای واحد») ممکن است ده‌ها سال به طول بیانجامد. فراتر از آن، عضویت بدون پیش‌شرط و فوری اوکراین در اتحادیه اروپا نیز عملا به‌واسطه مخالفت برخی اعضای این مجموعه ازجمله مجارستان و اتريش امکان‌پذیر نیست. در چنین شرایطی بار دیگر، شاهدبازی هدفمند مقامات غربی با کلمات هستیم. وعده عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا و ناتو سال‌هاست داده شده و غرب‌گرایان اوکراینی نیز در رسیدن به این سراب از یکدیگر سبقت‌گرفته‌اند. اکنون در سال ۲۰۲۲ میلادی قرار داریم و اوکراین نه‌تنها به عضویت ناتو و اتحادیه اروپا درنیامده، بلکه به کانون اصلی بحران در نظام بین‌الملل و یک زمین سوخته به‌تمام‌معنا تبدیل شده است. اکنون سران اتحادیه اروپا قدم در خیابان‌های حومه کی‌یف از عزم خود برای پذیرش اوکراین در این مجموعه سخن می‌گویند. 
 از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۲۲ 
بازی اروپائیان در قبال «اوکراین آشفته» بیش ازآنچه تصور شود مزورانه است. در سال ۲۰۰۴ میلادی، انقلاب نارنجی در اوکراین متعاقب  یکسری راهپیمایی‌ها، تحصن‌ها، اعتصاب‌ها و نافرمانی‌های مدنی در این کشور به وقوع پیوست.  پس از ۶۰ روز تظاهرات حامیان یوشچنکو« نامزد مورد حمایت غرب‌گرایان» پارلمان این کشور نتیجه انتخابات که یانوکوویچ نامزد موردحمایت روسیه را برنده اعلام می‌کرد مخدوش و ملغی اعلام کرد.انقلاب نارنجی، نقطه آشکارساز مداخله غرب در امور داخلی اوکراین محسوب می‌شد. 
در آن زمان غرب‌گرایان اوکراین از شادی در پوست خود نمی‌گنجیدند. آن‌ها تصور می‌کردند که حداقلی‌ترین متاعی که غرب بابت بازی در زمین کاخ سفید و اتحادیه اروپا به آن‌ها پرداخت می‌کند، عضویت در ناتو و اتحادیه اروپاست.
از آن زمان تاکنون، اوکراین صرفا تبدیل به یک «زمین بازی» و«ابزار» برای آمریکا و اتحادیه اروپا تبدیل شده است. غربی‌ها حتی مهره‌هایی در کی یف را نیز بازی داده‌اند.پس از حمله روسیه به اوکراین، مقامات اوکراینی تأکید داشتند که تنها در دو صورت، قادر به‌مواجهه با مسکو خواهند بود: یکی اعمال تحریم‌های همه‌جانبه و مطلق در حوزه انرژی « علیه روسیه» و دیگری ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین.بااین‌حال بازیگران غربی که خود با اصرار بر گسترش ناتو به شرق اوکراینی‌ها را به این ورطه هولناک افکنده بودند، در مقابل این دو درخواست پاسخ منفی دادند. 
در حال حاضر، غرب در بهترین حالت ممکن از اوکراین به‌عنوان «شریک بااولویت»یاد کرده  و حتی جهت مجاب ساختن غرب‌گرایان باقی‌مانده در کی یف مبنی بر استمرار بازی در زمین آمریکا و اروپا،  تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال می‌کند اما بر همگان مسجل است که اوکراین درنهایت قربانی مداخله‌گرایانه غرب و تکیه بر  ناتو و اتحادیه اروپا خواهد شد. آری! بدون شک در پایان جنگ هر نتیجه‌ای حاصل شود، اوکراین برنده میدان نخواهد بود، کی یف ناچار است جهت توقف نبرد امتیازاتی را به مسکو بدهد و از سوی دیگر، با عواقب و آثار اقتصادی ناشی از وقوع جنگ در اوکراین روبه‌رو شود. مواجهه با این وضعیت و مدیریت آن ، برای کی یف شدیدا دشوار خواهد بود.امروز غرب‌گرایان اوکراین بیش از هر زمان دیگری نتیجه  دو دهه بازی مستمر خود در زمین غرب را مشاهده می‌کنند! نتیجه‌ای خونین و تلخ که محصول اعتماد به وعده‌های آمریکا و اتحادیه اروپا بوده است.

نویسنده : فخرالدین اسدی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.