آخرین فرصت‌ها برای غرب - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 57118
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۵ دی ۱۴۰۰ - ۶:۳۱ |
آیا آمریکا و اروپا متوجه اهمیت مذاکرات خواهند بود؟

آخرین فرصت‌ها برای غرب

 انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد: دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران از دوشنبه ۲۷ دسامبر، 6 دی‌ماه آغاز می‌شود.معاون مسئول سیاست خارجی اروپا روز پنج‌شنبه ۲۳ دسامبر در حساب کاربری خود در توییتر نوشت با ازسرگیری دور جدید مذاکرات هسته‌ای، جلسه کمیسیون مشترک برجام برای گفت‌وگو و تعیین راه‌های پیش رو تشکیل خواهد شد. انریکه مورا در ادامه تأکید کرد: «اینکه بتوانیم مسائل کلیدی باقیمانده را با همکاری ایالات‌متحده به‌سرعت جلو ببریم، اهمیت دارد. به دور هشتم خوش‌آمدید».
آخرین فرصت‌ها برای غرب

گروه  بین‌الملل 
 انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد: دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران از دوشنبه ۲۷ دسامبر، ۶ دی‌ماه آغاز می‌شود.معاون مسئول سیاست خارجی اروپا روز پنج‌شنبه ۲۳ دسامبر در حساب کاربری خود در توییتر نوشت با ازسرگیری دور جدید مذاکرات هسته‌ای، جلسه کمیسیون مشترک برجام برای گفت‌وگو و تعیین راه‌های پیش رو تشکیل خواهد شد. انریکه مورا در ادامه تأکید کرد: «اینکه بتوانیم مسائل کلیدی باقیمانده را با همکاری ایالات‌متحده به‌سرعت جلو ببریم، اهمیت دارد. به دور هشتم خوش‌آمدید».
گفت‌وگوهای ایران و کشورهای غربی برای احیای برجام پس از پنج‌ماه توقف، هشتم آذرماه  آغاز شد و پس از چهار روز مذاکره به پایان رسید. روز سوم دسامبر (۱۲ آذرماه ) نیز نشست رسمی کمیسیون مشترک برجام برگزار شد و سپس هیئت‌های مذاکره‌کننده برای مشورت به کشورهای خود بازگشتند.بر اساس اعلام رسانه‌های داخلی ایران هیئت مذاکره‌کننده ایرانی در دور هفتم سه سند با موضوع «لغو تحریم‌ها» ، «اقدامات هسته‌ای» و «مدت‌زمان راستی آزمایی از رفع تحریم‌ها» به طرف‌های مذاکره ارائه کردند.
  کاخ سفید چه چیزی را سانسور می‌کند؟
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در سفر به سرزمین‌های اشغالی از «مهلت چندهفته‌ای» برای به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای خبر داد.پیش از او رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در اظهارنظرهای مشابه اعلام کردند که فرصت بسیار کوتاهی برای احیای توافق هسته‌ای با ایران باقی مانده است. پیش از او رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در اظهارنظرهای مشابه اعلام کردند که فرصت بسیار کوتاهی برای احیای توافق هسته‌ای با ایران باقی مانده است.
در این میان، مقامات آمریکایی با سانسور واقعیاتی که در مذاکرات موسوم به«وین ۶ » و « وین  ۷ » گذشته است، تلاش می‌کنند تا مذاکرات وین ۸ را متأثر از  فرامتن مذاکرات  شکل دهند. یکی از اصلی‌ترین اهداف مقامات آمریکایی و اروپایی از مقصرسازی ایران در مذاکرات قبلی و تأکید مداوم بر ضرب‌الاجل و محدودیت زمانی دستیابی به توافق مشترک، گریز از مطالبات حقوقی و منطقی مطرح‌شده از سوی جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.تاکنون بارها تأکید شده است که کشورمان هرگز زیر بار عبور از خطوط قرمز خود در مذاکرات وین نخواهد رفت زیرا احیای برجام  به هر قیمت ممکن ( آن‌هم به سبک و سیاق مدنظر مقامات آمریکایی) برای کشورمان موضوعیتی ندارد! آنچه در این میان موضوعیت دارد، یک توافق عزتمندانه خواهد بود. 
  رویکرد ایران در مذاکرات وین ۸ 
بدون شک رویکرد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین ۸، مبتنی بر مطالبه گری کشورمان در خصوص مسئله مهم « رفع تحریم‌های ضد ایرانی» می‌باشد. بدیهی است که رفع تحریم‌های ضد ایرانی، اصلی‌ترین پیش‌شرط احیای برجام محسوب می‌شود. به همین دلیل، تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان تأکید دارد که این موضوع ( رفع تحریم‌ها) در اولویت مذاکرات میان طرفین موردبررسی قرار گیرد. هدف از این اصرار و پافشاری صحیح، بهره‌مندی واقعی ایران از رفع تحریم‌هاست. حدود ۶ سال قبل،  زمانی که توافق هسته‌ای میان ایران و اعضای ۱+۵ اجرایی شد، جان کری و جک لو، وزرای خارجه و خزانه‌داری دولت اوباما به‌صراحت ماده۲۹ برجام را نقض کرده و مانع رفع واقعی تحریم‌های ضد ایرانی شدند. پس از شکایت ایران، واشنگتن و تروئیکای اروپایی در کمیته مشترک برجام مدعی شدند توافق هسته‌ای نقض نشده و باید به همین منوال ادامه پیدا کند. راه مواجهه با تکرار این ماجرا، تأکید بر رفع واقعی تحریم‌ها در مذاکرات وین می‌باشد. تنازل از این خواسته مهم، به معنای آن است که واشنگتن و تروئیکای اروپایی از یک‌سو هندسه تحریم‌ها را علیه ایران حفظ کرده و مانع عادی‌سازی روابط تجاری تهران با کشورهای دیگر شود و از سوی دیگر از ظرفیت‌های سلبی برجام مانند مکانیسم ماشه در راستای وادارسازی کشورمان به بقا در توافق هسته‌ای با حداقل منافع ممکن استفاده کند.درهرحال، اکنون آمریکا و تروئیکای اروپایی باید تکلیف خود را در قبال این مطالبه حقوقی، منطقی و مستدل کشورمان روشن کنند. احیای صوری برجام بدون رفع واقعی تحریم‌ها، جایی در عرصه سیاست خارجی و اقتصاد کشورمان نخواهد داشت.در مذاکرات وین ۸، این مؤلفه به‌صورت خاص از سوی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان مورد تأکید قرار خواهد گرفت. دراین‌میان  حتی به‌طرف مقابل ( تروئیکای اروپایی) مأموریت داده‌شده است تا پیشنهادات عملیاتی خود را در این خصوص ( رفع تحریم‌های ضد ایرانی) ارائه کنند اما در دو دور قبلی مذاکرات ( وین ۶ و ۷) ، سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه به‌جای ارائه پیشنهادات سازنده در خصوص رفع تحریم‌های ضد ایرانی، صرفا به انتقاد از کلیت طرح این مطالبه از سوی کشورمان پرداختند! 
 توافق خوب را فدای زمان نخواهیم کرد
نکته مهم‌تر اینکه مقامات آمریکایی و اروپایی درصدد هستند با تأکید مداوم بر محدودیت زمان در مذاکرات از یک‌سو و کارشکنی در پروسه‌  احیای واقعی برجام، کشورمان را نسبت به پذیرش توافقی یک‌طرفه تحت‌فشار قرار دهند. علی‌رغم شانتاژ افرادی مانند آنتونی بلینکن، جیک سالیوان ودیگر دیپلمات‌های آمریکایی، جمهوری اسلامی ایران صرفا به توافق خوب می‌اندیشد.توافق خوب، توافقی است که ضریب پایداری بالا و قابلیت ابطال‌پذیری پایینی داشته باشد. فراتر از آن، توافقی خوب است که به لحاظ ماهوی، «تضمین محور» باشد نه « تعهد محور»! آنچه در پروسه خروج آسان آمریکا از برجام و اقدام دولت ترامپ در خروج از این توافق رخ داد، معلول «تعهد محور» بودن برجام بود نه «تضمین محور » بودن آن. تضمین، مؤلفه یا اهرم فشاری است که طرف‌های یک توافق را وادار به باقی ماندن در آن یا پرداخت هزینه‌های سخت در صورت خروج یک‌جانبه از آن خواهد کرد.شانتاژ سیاسی و تبلیغاتی غرب بر روی این خواسته و از این دو مهم‌تر، حداقلی‌ترین خواسته ایران مبنی بر «رفع تحریم‌های مستقیم و غیرمستقیم مغایر با برجام» چه معنایی به‌جز تلاش آمریکا و تروئیکای اروپایی مبنی بر انعقاد «توافق بد» علیه ایران دارد؟!
درهرحال، علی‌رغم شانتاژ سیاسی و تبلیغاتی سیاستمدارانی مانند بلینکن و سالیوان، جمهوری اسلامی ایران هرگز«توافق خوب»را فدای« زمان مذاکرات» نخواهد کرد. فراتر از آن، نباید فراموش کرد که تاکتیک« خرید زمان» سال‌هاست علیه کشورمان از سوی غرب دنبال می‌شود. پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای در دوران ریاست جمهوری ترامپ، تروئیکای اروپایی با همین تاکتیک ایران را تا یک سال در برجام به‌صورت یک‌طرفه حفظ کردند . بااین‌حال، اکنون قواعد و مؤلفه‌های  بازی مشترک آمریکا و تروئیکای اروپایی بیش‌ازپیش عیان و آشکار شده است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.