آخرین اخبار از جریان دوباره زاینده‌رود / بازگشایی ۲۹۰ میلیون متر مکعب آب برای کشت کشاورزان شرق و غرب - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 42964
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۱ |

آخرین اخبار از جریان دوباره زاینده‌رود / بازگشایی ۲۹۰ میلیون متر مکعب آب برای کشت کشاورزان شرق و غرب

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان اصفهان از احتمال جاری شدن آب در زاینده رود خبر داد و گفت: حجم ۲۹۰ میلیون مترمکعب آب برای کشت کشاورزان اصفهان در نظر گرفته شده و در صورتی که بتوان برداشت‌ها را کنترل کرد این حجم آب، به زودی جاری می‌شود.
آخرین اخبار از جریان دوباره زاینده‌رود / بازگشایی ۲۹۰ میلیون متر مکعب آب برای کشت کشاورزان شرق و غرب

اسفندیار امینی ارتباط با اعتراضات اخیر کشاورزان اظهار داشت: در پی اعتراضات کشاورزان نسبت به اجرای قوانین و مصوبات مربوط به حقابه‌ها، دادستان اصفهان به این موضوع ورود کرده و وعده داد که در مدت یک ماه اجرای مصوبات بر زمین مانده را پیگیری خواهد کرد و با این وعده اعتراضات کشاورزان آرام گرفت.

 

وی با اشاره به جلسات کارگروه سازگاری با کم آبی ابیان کرد: تاکنون دو جلسه کارگروه تخصصی سازگاری با کم آبی با محوریت دادستانی و استانداری برگزار شده و تصمیماتی درباره تامین و توزیع آب در فرصت باقیمانده از سال زراعی و مواردی دیگر گرفته شده و قرار است به زودی این کمیته به صورت مشترک بین دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری برگزار و در مورد توزیع آب بین دو استان نیز تصمیم گیری شود.

 

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان اصفهان از درنظر گرفتن ۲۹۰ میلیون متر مکعب آب برای برای کشاورزان اصفهان خبر داد و افزود: مقرر شده که ۲۹۰ میلیون متر مکعب آب برای کشاورزان شرق و غرب اصفهان، در زاینده‌رود رهاسازی شود که البته این موضوع نیازمند و مشروط بر آن است که برداشت‌ها و پمپاژهای بالادست به عنوان مثال پمپاژهای صنعت، کشاورزان چهارمحال و بختیاری و همچنین کشاورزان اصفهان را کنترل و نظارت کرد چرا که اگر این نظارت انجام نشود توزیع به مشکل بر خواهد خورد.

 

وی ادامه داد: البته در حال حاضر نظارت چندانی بر روی پمپاژهای بالادست وجود ندارد اما جلساتی برگزار شده و مقرر شده است که با مشارکت و استفاده از ظرفیت کشاورزان بر روی این برداشت‌ها نظارت انجام گیرد.

وی پیرامون زمان رهاسازی آب در زاینده رود یادآور شد: درباره زمان جاری شدن آب در زاینده رود هنوز تصمیم‌گیری نشده و باید اصناف کشاورزی شرق و غرب اصفهان جلسه‌ای با جهاد کشاورزی برگزار و زمان مناسبی را ارائه دهند و در این باره تصمیم‌گیری شود.

 

وی با گلایه از شرکت آب منطقه‌ای اصفهان افزود: در زمینه ساماندهی و نظارت کشاورزان بر رودخانه، مصوباتی که اجرای آن‌ها برعهده شرکت آب منطقه‌ای اصفهان بوده نیازمند اجرای سریع‌تر است ولی متاسفانه به صورت خیلی معمولی در حال طی مسیر و مراحل خود هستند؛ در این راستا ما از شرکت آب منطقه‌ای می خواهیم که اجرای این مصوبات را سرعت ببخشد.

| منبع خبر : تسنیم
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.