آتش‌بس پایدار خواهد بود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 31196
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۷:۵۰ | 533 بازدید |
سعدالله زارعی، کارشناس مسائل منطقه‌ای:

آتش‌بس پایدار خواهد بود

سعد الله زارعی، کارشناس مسائل منطقه‌ای در رابطه با آتش‌بس دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان به «رسالت» گفت: با توجه به اینکه جمهوری آذربایجان قبل از مذاکرات مسکو از آتش‌بس و لزوم این اقدام صحبت کرده بود، به نظر می‌رسد که عزمی برای پایداری آتش‌بس و شروع مذاکرات بین ایروان و باکو وجود داشته باشد.
آتش‌بس پایدار خواهد بود

سعد الله زارعی، کارشناس مسائل منطقه‌ای در رابطه با آتش‌بس دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان به «رسالت» گفت: با توجه به اینکه جمهوری آذربایجان قبل از مذاکرات مسکو از آتش‌بس و لزوم این اقدام صحبت کرده بود، به نظر می‌رسد که عزمی برای پایداری آتش‌بس و شروع مذاکرات بین ایروان و باکو وجود داشته باشد. من نسبت به این مسئله خوش‌بین هستم و به نظر می‌رسد که هر دو کشور به این جمع‌بندی رسیدند که راهی به‌جز مذاکرات وجود ندارد.وی با اشاره به فرآیند منطقه‌ای این آتش‌بس افزود: در فرآیند منطقه‌ای نیز کشورها تا حدودی موضع روشنی اتخاذ کردند. روسیه، ایران و ترکیه که سه عنصر اثرگذار بر تحولات منطقه قفقاز هستند موضع روشنی گرفتند و این کمک کرد تا درگیری‌های ۱۲ روز گذشته بین آذربایجان و ارمنستان در یک‌روند منطقی قرار بگیرد تا با گفت‌وگو به راه‌حل پایداری برسند.
زارعی تأکید کرد: آذربایجان و ارمنستان تا ۳۰ سال پیش بخشی از حکومتی بودند که با مرکزیت مسکو یعنی اتحاد جماهیر شوروی اداره می‌شدند. بنابراین پیوندهای عمیقی بین روسیه و این دو کشور وجود دارد. در نهایت نیز هردو کشور دعوت مسکو را پذیرفتند و مذاکرات در فضای خوبی صورت گرفت و به‌سرعت هم به آتش‌بسی رسیدند که از ظهر امروز به اجرا گذاشته شد. این نشان از نفوذ روسیه برای حل‌وفصل مناقشات در منطقه قفقاز است.
 نقش رژیم صهیونیستی در مناقشه قره باغ 
این کارشناس در انتها با اشاره به نقش رژیم صهیونیستی در درگیری‌های قره‌باغ بیان کرد: به نظر می‌رسد در مورد نقش رژیم صهیونیستی عمدا بزرگنمایی شد و خوداین رژیم جعلی هم مایل بود که نقش آن‌ها در این مسئله پررنگ شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.