آرشیو
انتخاب نشریه


خوش‌خدمتي پارلمان اروپا به ترامپ درخصوص ونزوئلا

مقامات قاره سبز که مدعي رعايت اصول حقوقي جاري در عرصه روابط بين الملل هستند، صراحتا از کودتا در آمريکاي لاتين 
حمايت مي‌کنند و حتي از بيان الفاظي مانند« تغيير رژيم»در ونزوئلا نيز ابايي ندارند. اقدام اخير پارلمان اروپا در خصوصبه رسميت شناختن دولت «خوان گوايدو» در ونزوئلا از ابعاد مختلفي قابل تامل است. در اواخر هفته گذشته، پارلمان اروپا با اکثريت آراء خوان گوايدو را به عنوان رئيس‌جمهوري موقت ونزوئلا به رسميت شناخت، اين درحالي است که درحال حاضر يک «دولت مستقر» برآمده از رأي مردم در کاراکاسزمام امور را در دست دارد، دولتي که به رهبري «نيکلاس مادورو» و تا سال 2025 بايد به حضور خود در راس معادلات سياسي و اجرايي اين کشور ادامه دهد. در چنين شرايطي اقدام پارلمان اروپا فراتر از آنکه نماد عدول از قوانين حقوق بين الملل، ازجمله به رسميت شناختن حق حاکميت کشورها و استقلال ملت‌ها باشد، نشانه‌اي دال بر بازي مستقيم اروپاييان در زمين دولت ترامپ تلقي مي‌شود.
نمايندگان پارلمان اروپا ضمن تصويب يک قطعنامه‌ غير الزام‌آوررئيس‌جمهوري خودخوانده ونزوئلا (که مورد حمايت کامل دونالد ترامپ قرار دارد) را به‌عنوان رهبر موقت اين کشور پذيرفته و رياست جمهوري مادورو بر اين کشور را غير قانونياعلام کردند. درپي آن نيز پارلمان اروپا با تصويب اين قطعنامه از کشورهاي عضو اتحاديه اروپا خواسته است تا هريک جداگانه رهبر کودتاگران در کاراکاس را به‌رسميت بشناسند.
بسياري از رهبران و نمايندگان جريان راست ميانه در پارلمان اروپا، از جمله «استبان گونزالس پونز»، نماينده اسپانيا صراحتا هدف از اين اقدام را تغيير رژيم ونزوئلا دانسته و بر استمرار رويکرد تقابلي خود با ملت و دولت مستقر در کاراکاس تاکيد کرده اند، اما به‌راستي چه اتفاقي در پارلمان اروپا رخ داده است؟ به‌نظر مي‌رسد محصول و خروجي مشترک هم‌فکري جريان‌هاي محافظه‌کار
سوسيال دموکرات و ملي‌گرا در پارلمان اروپا چيزي جز عدول از دموکراسي نبوده است. مقامات قاره سبز که مدعي رعايت اصول حقوقي جاري در عرصه روابط بين الملل هستند، صراحتا از کودتا در آمريکاي لاتين حمايت مي کنند و حتي از بيان الفاظي مانند «تغيير رژيم» در ونزوئلا نيز ابايي ندارند!ازسوي ديگر، مقامات اروپايي در طول سال‌هاي گذشته خصوصا يک‌دهه اخير بارها موضوع «گذار از آمريکا» و «استقلال اروپا در نظام بين الملل» را به‌عنوان يکي از خواسته‌هاي خود مطرح کرده‌اند. با اين‌حال اقداماتي از جمله تصويب قطعنامه اخير در پارلمان اروپا عليه دولت مادورو نشان داد که اروپا هم‌چنان بازي در زمين کاخ سفيدرا نسبت به گزينه‌هايي مانند استقلال در جهان امروز ترجيح مي‌دهد. بديهي است که در چنين شراطي ادعاي افرادي مانند «امانوئل ماکرون»، «آنگلا مرکل» و ديگر مقامات ارشد اروپايي مبني بر لزوم عينيت‌بخشي به اروپاي مستقل، بيش‌ازپيش شعارگونه و مضحک به نظرمي‌رسد.
 واقعيت امر اين است که از همان دوران رياست جمهوري بوش پسر و همزمان با حضور افرادي مانند «هوگو چاوز» «اوو مورالس»، «فيدل کاسترو»، «رافائل کوره آ»، «دانيل اورتگا» و ديگر سياست‌مداران ضد آمريکايي در آمريکاي مرکزي و جنوبي، اتحاديه اروپا با دولت آمريکا در راستاي قطع زنجيره سوسياليستي و ضد امپرياليستي شکل گرفته در آمريکاي لاتين هم‌پيمان شد. اين هم‌پيماني در دوران رياست‌جمهوري باراک اوباما نيز ادامه يافت و هم اکنون در دوران رياست‌جمهوري ترامپ شکل علني‌تري به‌خود گرفته است. 
پارلمان اروپا با اقدام اخير خود ضمن عدول از قوانين بين المللي
بارديگر دشمني و کينه عميق خود با ملت‌هاي آمريکاي لاتين
را به نمايش گذاشت.

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9430/9/65983/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha