آرشیو
انتخاب نشریه


عبدالمجيد شيخي در گفت‌وگو با رسالت:
عامل گراني، سهم‌بري مجاني و رانت است

يک اقتصاددان گفت: دولت هيچ نظارتي برروي حاشيه سود خرده‌فروشي و عمده فروشي
 ندارد و اين‌ها عامل گراني، سهم بري مجاني و رانت است. 
عبدالمجيد شيخي در گفت‌وگو با رسالت با بيان اينکه بسياري از مشاغل نمايانگر بيکاري پنهان در جامعه اند، اظهار کرد: دولت غافل از اين است که بسياري از مشاغل در نقش واسطه، نان‌خور تحميلي به جريان خلق ارزش افزوده هستند؛ از داده‌ها گرفته تا ستانده‌هاي نهايي. يعني بعضي از مشاغل عملا شغل نيستند و در واقع سهم‌بر هستند و حاشيه سود مي‌برند. 
وي ادامه داد: به‌طورمثال در بخش توزيع خرده‌فروشي به‌شدت دچار تورم هستيم و اين مشاغل در واقع بيکاري‌هاي پنهان در قالب شغل هستند، اما به اين مسائل توجه نمي‌شود. بي‌ترديد واسطه‌ها در اين فرآيند نقش پررنگي را ايفا مي‌کنند. درحال حاضر يک کالا براي اينکه از در کارخانه به دست مصرف کنندهبرسد، از مسير سه واسطه عبور مي‌کند و هرکدام10تا20 درصد سود مي‌برند.
 اين کارشناس اقتصادي تاکيد کرد: درحال حاضر هرکالايي درنهايت با نرخ صد درصدي به‌دست مصرف‌کننده مي رسد و اين به معناي تورم در بخش مشاغل توزيع است. اين مسئله عامل نهايي و خط مقدم ايجاد تورم است آن‌هم در شرايطي که دولت هيچ نظارتي بر روي حاشيه سود خرده‌فروشي و عمده‌فروشي ندارد.
شيخي تصريح کرد: عجيب است که در دنيا حاشيه سود خرده و عمده‌فروشي بين سه تا پنج درصد است و گاهي هم ممکن است به هفت درصد برسد، اما در کشور ما اين رقم فراتر از اين حرف‌هاست. حاشيه سودي که در بخش توزيع نصيب دلالان و خرده فروشان و عمده فروشان مي‌شود، عامل گراني، سهم‌بري مجاني و رانت است، بنابراين دولت بايد اين رانت را حذف کند.
به گفته وي اين تورم مشاغل واسطه‌اي هستند که قيمت موثر مصرف‌کننده را تا دو برابر و حتي سه برابر درکارخانه افزايش مي دهند. 

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9430/4/65941/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha