آرشیو
انتخاب نشریه


چهره واقعي اروپا نمایان شد

حنيف غفاري
سرانجام همان‌گونه که پيش‌بيني مي‌شد، 
تروئيکاي اروپايي تحت‌فشارهاي ايالات‌متحده و فراتر از آن، متعاقب لابي‌هاي گسترده پشت پرده با کاخ سفيد و وزارت امور خارجه
آمريکا نتوانست در آزمون "صيانت از برجام" نمره قبولي کسب کند. تأخير عامدانه اتحاديه اروپا در ارائه و اجرايي کردن سازوکار مالي ويژه، معلول مذاکرات پشت پرده‌اي است که ميان وزراي امور خارجه کشورهاي اروپايي و مايک پمپئو وزير امور خارجه دولت ترامپ و در قالب "ديپلماسي پنهان" صورت مي‌گيرد. در ارديبهشت‌ماه امسال، زماني که ترامپ رسماً از توافق هسته‌اي با ايران خارج شد، تروئيکاي اروپايي بلافاصله از حفظ توافق هسته‌اي با ايران و اعمال سازوکاري مؤثر در اين خصوص خبر داد.فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا و ژان ايو لودريان بارها از اجرايي شدن اين سازوکار در آينده‌اي نزديک! خبر دادند و حتي يک‌بار لودريان تأکيد کرد که چنين  راهکاري تا ماه نوامبر( آبان ماه) و قبل از اعمال دور دوم تحريم‌هاي ثانويه کاخ سفيد عليه ايران( تحريم‌هاي بانکي و نفتي) اجرايي خواهد شد. امروز در نخستين ماه سال 2019 ميلادي قرار داريم و مقامات اروپايي، بار ديگر از اجرايي شدن سازوکار مالي ويژه در آينده‌اي نزديک خبر مي‌دهند! 
در کنار اين تأخير هدفمند، شاهد اعمال تحريم‌هاي امنيتي جديد مقامات اروپايي عليه ايران به بهانه‌هاي واهي هستيم. به عبارت بهتر، اروپائيان نه‌تنها بسته پيشنهادي و سازوکار مالي ويژه را اجرايي نکردند، بلکه دست به اعمال تحريم‌هاي جديد عليه کشورمان زده‌اند. هنوز جملات معروف رئيس‌جمهور ناتوان فرانسه در خصوص بقاي اروپا در برجام با اجازه آمريکا! از يادها نرفته است. چندي پيش امانوئل ماکرون در گفت‌وگو با شبکه سي ان ان اظهار داشت:« داشتن رابطه شخصي با ترامپ مهم است. ترامپ فردي است که تلاش کرد تا به وعده‌هاي انتخاباتي خود عمل کند، همان‌طوري که من نيز تلاش مي‌کنم به وعده‌هاي خود عمل کنم و اقدامي که ترامپ در اين زمينه انجام داد را محترم مي‌شمارم؛ اما تصور مي‌کنم بنا بر رابطه شخصي و مذاکراتي که داشتيم، بتوانيم کارها را بهتر دنبال کنيم، به‌طور مثال درباره ايران، ترامپ تصميم به ترک برجام گرفت، اما درنهايت وي تصميم گرفت تا باقي ماندن ما (ديگر طرف‌هاي امضاکننده توافق) دربرجام آن را محترم شمارد و بنا بر روابط شخصي و گفت‌وگوهايمان وي پذيرفت که ما در اين توافق باقي بمانيم...»
اين جملات، ترجماني از نوع نگاه پايين به بالاي مقامات اروپايي نسبت به ايالات‌متحده آمريکاست. در سايه همين نگاه است که کشورهاي اروپايي حتي بر سر ميزباني سازوکار مالي ويژه خود (SPV) با اختلاف مواجه شده‌اند! بديهي است «اروپاي بي‌ثبات امروز» و «اروپاي وابسته به آمريکا» نمي‌تواند حکم يک نقطه ثقل استراتژيک و اقتصادي را در سياست خارجي ما ايفا کند. در شرايطي که فرضيه استقلال اروپا در نظام بين‌الملل بارها ابطال‌شده است، سرمايه‌گذاري بر روي «رفتار اروپا» نتيجه‌اي جز شکست و ناکامي براي ما نخواهد داشت. هم‌اکنون زمان بازخواست تروئيکاي اروپايي از سوي دستگاه سياست خارجي ما فرا رسيده است؛ از عهدشکني در قبال توافق هسته‌اي گرفته تا اعمال تحريم‌هاي جديد عليه ايران و حمايت از گروه‌هاي تروريستي ضد ايراني در خاک اروپا جملگي عناوين مجرمانه‌اي هستند که قاعدتاً اروپائيان دفاعيه‌اي در قبال آن‌ها ندارند. 

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9406/1/61223/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha