آرشیو
انتخاب نشریه


گزارش رسالت از 40سال نبرد محاسباتي ايران و غرب؛
احمق‌هاي درجه يك

اگر بخواهيم تحولات نيم قرن گذشته عالم سياست و دسته بندي قدرت هاي جهاني را دسته بندي کنيم، در يک نگاه مي توان  اين پنجاه سال را به سه قسمت تقسيم کرد.
20 سال اول، عصر دو قطبي و ابرقدرتي آمريکا و شوروي است . پس از فروپاشي شوروي حدود ۱۵ سال، دوران سلطه تک‌قطبي ايالات متحده بر جهان و نفوذ آمريکا در تمام تحولات و رخدادهاي بين المللي و ۱۵ سال اخير، دوران افول آمريکاست. افول آمريکا البته نشانه‌هاي نظري فراواني دارد، اما آنچه در واقعيت منطقه و جهان و روي زمين اتفاق مي افتد، خيلي روشن تر و ساده تر، تحليلگران را به اين باور مي رساند که آمريکاي امروز، آمريکاي دو دهه قبل نيست و به شدت تضعيف شده است.
 روز گذشته، مقام معظم رهبري در ديدار با جمعي از مردم قم، با بيان ضعف دستگاه هاي محاسباتي هيئت حاکمه آمريکا و يادآوري اشتباه تاريخي رئيس جمهور آمريکا در تمجيد از محمدرضا پهلوي در سال ۵۹ چنين فرمودند: «۱۰ دي ۵۶ رئيس جمهور آمريکا در تهران نطق قرائي درتمجيد دروغ آميز از محمدرضا کرد و گفت ايران جزيره ثبات است.10 روز نشد که مردم قم عليه آن رژيم وابسته قيام کردند و بعد حرکت‌هاي بعدي که باعث نابودي رژيم شد. اين دستگاه محاسباتي آمريکاست؛ آمريکايي‌ها به اين تحليل خود مي‌بالند! بعضي سران آمريکا وانمود مي‌کنند ديوانه اند، من اين را قبول ندارم اما احمق هاي درجه يکي هستند.» در 40 سال اخير، جنگ محاسباتي مسئولان ايراني و دولتمردان آمريکايي، با شدت بالايي در جريان بوده است. در اين سال ها نبرد تحليلي و محاسباتي جمهوري اسلامي ايران و ايالات متحده آمريکا و متحدانش ابعاد جديدي يافته است. نبردي که 40 سال است در اغلب ميدان ها به سود جمهوري اسلامي رقم خورده است.
بقاي دولت قانوني سوريه ‌خلاف خواسته قدرت‌هاي جهاني
 از 6 سال پيش، دولت هاي آمريکا، رژيم صهيونيستي، آلمان، فرانسه، انگليس، عربستان سعودي، ترکيه و چند کشور ديگر، تمام توان اطلاعاتي و سياسي خود را در جهت سقوط دولت بشار اسد به کار بستند. نيروها و معارضيني كه توسط آمريکا و متحدانش پشتيباني مي شوند، بيش از ۱۰ گروهند که داعش و جبهه النصره از جمله آنهاست. ناظران سياسي به خاطر دارند که وقتي بخش زيادي از خاک سوريه در اشغال معارضين قرار گرفت و حتي جلسه شوراي امنيت داخلي سوريه منفجر شد، اکثر تحليلگران مطمئن شدند که سوريه سقوط خواهد کرد، اما جمهوري اسلامي بر حمايت از دولت قانوني سوريه ايستاد. امروز اغلب مسئولان کشورهايي که ۶ سال پيش از رفتن اسد مي‌گفتند، خود رفته‌اند، اما اسد با راي مردم همچنان در قدرت مانده است.
 جنگ ۳۳ روزه و پيش‌بيني پيروزي مقاومت
دبيرکل حزب الله لبنان نقل مي‌کند که در ابتداي جنگ تموز (۳۳ روزه)، حتي در اتاق جنگ برخي از فرماندهان مقاومت نگران بودند، اما پيام آيت الله خامنه اي خطاب به حزب الله رسيد مبني بر اينکه شما پيروزيد و اگر پيروز شويد، قدرتي مي‌شويد که هيچ قدرتي در مقابل تان نمي ايستد.
 در همان جنگ، ارتش رژيم صهيونيستي تمام توان خود را به کار بست، اما با ده‌ها کشته و زخمي، با خفت و از موضع ضعف از لبنان خارج شد و پس از جنگ، خط توليد بسياري از تجهيزات نظامي خود را متوقف کرده و به دنبال بازنگري در قواي نظامي خود افتاد.
 پيش بيني پيروزي ترامپ در انتخابات رياست جمهوري آمريکا
 ۶ روز قبل از انتخابات اخير رياست جمهوري آمريکا، در حالي که اکثر رسانه‌ها، چهره‌ها و حتي نظرسنجي هاي معتبر، پيروزي کلينتون را قطعي مي دانستند، رهبر معظم انقلاب از اقبال بيشتر مردم آمريکا به ترامپ خبر دادند و پس از برگزاري انتخابات و اعلام نتايج، بسياري را به تعجب واداشتند، به گونه‌اي که حتي کارشناس بي بي سي فارسي در برنامه تلويزيوني خود اعلام کرد:« به نظر مي رسد آقاي خامنه اي يک گوي بلورين دارد و از غيب سخن مي گويد، چون همه نظرسنجي‌ها از پيروزي خانم کلينتون خبر مي‌دادند.»
پيش بيني رهبر انقلاب از عاقبت مذاکره با آمريکا
در فاصله سال‌هاي ۹۲ تا ۹۴ و در اوج خوش بيني دولتمردان کشورمان به مذاکره با 1+5، رهبر معظم انقلاب ضمن حمايت از مذاکره‌کنندگان کشورمان، بارها و بارها بر بدبيني به دولت آمريکا و بدعهدي طرف مقابل تأکيد کردند. ايشان حتي در اوج دوره اعتماد برخي مسئولان کشورمان به برجام، چنين گفتند:«به طرف مقابل اعتماد نکنيد، به لبخند او فريب نخوريد، به وعده نقد که مي‌دهد اعتماد نکنيد، وقتي خرش از پل گذشت  برمي‌گردد و به ريش شما مي‌خندد.» اين پيش‌بيني چند ماه پيش به تحقق پيوست و آمريکا رسماً از برجام خارج شد و تا اين لحظه از سازوکارهاي اروپايي جايگزين هم خبري نيست.
بسياري از تحليل هاي مقام معظم رهبري همچون«شکست مذاکرات صلح خاورميانه در اوج توافقات بين المللي»، «پيش‌بيني وقوع انقلاب مصر»، «پيش‌بيني عقب‌نشيني اسرائيل و پيروزي مقاومت در سال ۲۰۰۰» 
و «پيش‌بيني گسترش بيداري ملت‌هاي خاورميانه به قلب اروپا» نيز تاکنون به صورت کامل يا نسبي، رنگ واقعيت گرفته‌اند. فارغ از 
جنبه‌هاي عبادي، با وجود تحقق اين پيش‌بيني‌ها بايد به نظام محاسباتي جمهوري اسلامي و نظام و ولايت فقيه اعتماد کرد. بايد تا «تشکيل دولت فلسطيني در تل‌آويو» و « نابودي اسرائيل در کمتر از ۲۵ سال» منتظر ماند و حتي براي دوران پس از آن برنامه‌ريزي کرد.

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9406/1/61216/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha