آرشیو
انتخاب نشریه


دردسرهاي رهبر دموکرات‌هاي کنگره

بخش سياسي خارجي  
رئيس مجلس نمايندگان ايالات متحده آمريکا به همراه چاک شومر، رهبر دموکرات‌هاي سنا بارها اقدام ترامپ در تعطيلي دولت فدرال را محکوم کرده و آن را نماد و نشانه‌اي دال بر گروکشي سياسي وي از شهروندان آمريکايي و احزاب رقيب تلقي کرده‌اند. نانسي پلوسي که به تازگي و متعاقب پيروزي دموکراتها در انتخابات مجلس نمايندگان بار ديگر در راس اين مجموعه قرار گرفته است، هم اکنون با دغدغه‌هاي زيادي در تقابل با ترامپ دست و پنجه نرم مي‌کند. او بسيار زودتر از آنچه تصور مي کرد، بر سر تامين بودجه ديوار مرزي مکزيک با رئيس جمهور جنجالي ايالات متحده وارد چالش شده است. نانسي پلوسي هم اکنون به فکر "مديريت منازعه با ترامپ" است. اين در حالي‌است که بسياري از شهروندان آمريکايي و خصوصا طرفداران حزب دموکرات معتقدند که کنگره به جاي مديريت منازعه با ترامپ، بايد از تمامي ابزارهاي خود جهت مواجهه با کاخ سفيد استفاده کند. 
اتخاذ سياست يک بام و دو هواي پلوسي در قبال کاخ سفيد، مي تواند در آينده به ضرر حزب متبوع وي، يعني حزب دموکرات، تمام شود. نانسي پلوسي از يک سو اقدام دونالد ترامپ را در قبال تعطيلي دولت فدرال محکوم مي کند و از سوي ديگر، با قاطعيت تمام مي‌گويد که استيضاح رئيس‌جمهور آمريکا در دستور کار حزب دموکرات قرار ندارد. نانسي پلوسي در تازه ترين موضع گيري خود در اين خصوص اظهار كرده است:" موضوع احداث ديوار مرزي مکزيک  و تعطيلي آمريکا با يکديگر نبايد قاعدتا ارتباطي داشته باشد.ايجاد ارتباط ميان اين دو از سوي ترامپ و دولت آمريکا  غير مسئولانه است. در هر حال ما معتقديم که بايد طرفدار اتحاد مردم باشيم. استيضاح ترامپ رويکردي بسيار تفرقه آميز است و ما نبايد چنين رويکردي را در پيش بگيريم."
اين اظهارات پلوسي قبلا نيز مسبوق به سابقه بوده است! زماني که پلوسي در بين سالهاي 2016 تا 2018 رهبر اقليت‌هاي دموکرات در مجلس نمايندگان ايالات متحده بود،با ايده استيضاح ترامپ مخالفت داشت. نانسي پلوسي نشان داده است که رويکرد محافظه کارانه اي 
در برابر ترامپ دارد.دليل مخالفت برخي سران دموکرات با رياست نانسي پلوسي بر مجلس نمايندگان ايالات متحده آمريکا نيز همين مسئله بوده است. در هر حال، به نظر مي‌رسد پلوسي سناريوهايي مانند "معامله سياسي با ترامپ" را نسبت به سناريوي "تقابل با ترامپ" در اولويت قرار داده است. نانسي پلوسي اين‌گونه استدلال مي کند که تقابل مستقيم دموکراتها با ترامپ و خصوصا استيضاح رئيس جمهور آمريکا منجر به خشم برخي اقشار مردم  از دموکراتها شده و آنها را  نسبت به ايجاد خلل در معادلات سياسي و اجتماعي آمريکا متهم خواهد کرد. با اين حال به نظر مي‌رسد برخي دموکراتها عقيده نانسي پلوسي را قبول ندارند! افرادي مانند برني سندرز سناتور ايالت ورمونت معتقدند که ترامپ اساسا به لحاظ سياسي قابل معامله نيست .آنها معتقدند هر گونه مصالحه دموکراتها با ترامپ، نتيجه بدي براي آنها در انتخابات رياست جمهوري سال 2020 به همراه خواهد داشت. 
در هر حال، مواضع اخير نانسي پلوسي به مانند مواضع قبلي وي نشان مي دهد که وي "انتقاد نرم از ترامپ" را در دستور کار قرار داده است. اين در شرايطي است که ترامپ به دموکراتها اولتيماتوم سختي در خصوص تعطيلي دولت فدرال داده است. رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا صراحتا اعلام کرده است که در صورت عدم عقب نشيني دموکراتها در برابر وي ( بر سر بودجه مربوط به کشيدن ديوار در مرز مکزيک) حاضر است دولت را ماهها و حتي سالها تعطيل کند! بدون شک اگر پلوسي و همراهانش در اين معادله تسليم شده و بازي را به ترامپ واگذار کنند، وي در نخستين آزمون خود در نزد مخالفان ترامپ و طرفداران حزب دموکرات مردود خواهد شد!

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9406/9/61178/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha