آرشیو
انتخاب نشریه


چرا توني بلر عصباني است؟

نخست وزير اسبق انگليس لحظات خوبي را سپري نمي کند! توني بلر از يک‌سو شاهد استمرار روند شکل‌گيري پروسه برگزيت بوده و از سوي ديگر، اتفاقاتي که در حزب کارگر افتاده است، به هيچ عنوان مطلوب وي نيست! به گزارش آنا،توني بلر از اصلي‌ترين مخالفان خروج انگليس از اتحاديه اروپا محسوب مي شود. وي بارها عنوان کرده است که مي توان همه پرسي مجددي را در خصوص برگزيت صورت داد و در صورت مخالفت افکار عمومي، راي اوليه شهروندان در همه پرسي سال 2016 را ابطال کرد. همچنين وي پا را از اين گفتار فراتر گذاشته و مدعي شده است که برگزيت مي تواند علي رغم راي مثبت مردم رخ ندهد!
اخيرا ترزا مي نخست وزير انگليس نسبت به راي مثبت مجلس عوام به طرح مشترک وي و اتحاديه اروپا براي خروج از اين مجموعه ابراز خوشبيني کرده است. اين اظهارات بيش از همه توني بلر و همراهانش را نگران ساخته است. نخست وزير اسبق نگليس قصد داشت از اسم رمز برگزيت براي بازگشت به قدرت در لندن و حزب کارگر استفاده کند .بلر طي سالهاي اخير به اصلي‌ترين پيام آور ابطال برگزيت تبديل شده بود. با اين حال توافق لندن-بروکسل بر سر برگزيت و خروج نرم انگليس از اروپاي واحد مي تواند بلر را بار ديگر در عرصه سياسي انگليس زمين‌گير سازد. آنچه براي بلر موضوعيت دارد، خروج نرم يا سخت انگليس از اتحاديه اروپا نيست، بلکه تجديد همه پرسي سال 2018 در سال 2019 ميلادي است. براي نخست وزير اسبق انگليس اهميتي ندارد که کشورش در قالب "توافق مشترک" يا "عدم توافق " از اروپاي واحد خارج شود! اين در حالي است که افرادي مانند بوريس جانسون وزير امور خارجه سابق انگليس و برخي ديگر از اعضاي ارشد حزب محافظه کار معتقدند که مجلس عوام نبايد خروج نرم از اروپا را به تصويب برساند. آنها بر اين باورند که توافق صورت گرفته ميان ترزا مي و مقامات اروپايي بر سر برگزيت به شدت نامتوازن است و منجر به سلطه اقتصادي  اروپاي واحد بر انگليس طي يک دهه آينده خواهد شد. در مقابل، سران اروپايي از جمله آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان اعلام کرده‌اند که حاضر نيستند بر سر مذاکرات برگزيت امتياز بيشتري به مقامات انگليسي بدهند. آنها تاکيد کرده اند که مذاکرات دوباره اي در خصوص برگزيت در کار نيست. 
با همه اين اوصاف، در داخل حزب کارگر معادله تا حدود زيادي پيچيده‌تر است! جرمي کوربين رهبر دولت در سايه در انگليس تاکيد کرده است که با برگزاري انتخابات زودهنگام و تغيير دولت در لندن، مي توان مذاکرات خروج از اروپا را بار ديگر با بروکسل آغاز کرد.در ماوراي مجادلات سياسي به وجود آمده ميان سياستمداران دو حزب کارگر و محافظه کار با ترزا مي، توني بلر به اهداف شخصي  و سياسي خود در حزب کارگر و معادلات داخلي و خارجي انگليس مي انديشد. بلر معتقد است که اگر بتواند زمينه را جهت برگزاري همه پرسي دوباره ( و جلوگيري از تحقق برگزيت ) فراهم سازد، در آن صورت موقعيت وي در نزد سياستمداران اروپايي نيز احيا خواهد شد. آنچه مسلم است اينکه توني بلر نسبت به تحولات حزبي و داخلي انگليس در برهه فعلي به شدت ناراضي است. او از يک‌سو بايد با سياستمداري به نام جرمي کوربين دست و پنجه نرم کند! تلاشهاي جرمي کوربين رهبر جديد حزب کارگر مبني بر محاکمه توني بلر نخست وزير پيشين انگليس به اتهام جنايات جنگي در عراق ، منجر به ترس و وحشت توني بلر شده است. زماني که کوربين به عنون رهبر حزب کارگر انتخاب شد، بلر نتوانست نارضايتي عميق خود را در اين خصوص کتمان کند. وي در اين خصوص اظهار کرده بود :" به قدرت رسيدن کوربين آزمايشي خطرناک براي يک کشور غربي است که درگير اين نوع سياست‌گذاري پوپوليستي چپ يا راست شود."
لازم به ذکر است که جرمي کوربين قبلا خواستار محاکمه جرج بوش و توني بلر به دليل حمله به عراق و جنايات صورت گرفته در اين کشور شده بود. سوال اصلي اينجاست که گام بعدي توني بلر در مواجهه با ناکامي‌هاي حزبي و سياسي خود چيست؟ آيا وي خواهد توانست از برگزيت به عنوان ابزاري براي احياي موقعيت از دست رفته خود استفاده کند؟!پاسخ اين سوال در آينده اي بسيار نزديک مشخص خواهد شد: آينده اي که احتملا حوادث در آن به سود بلر رقم نخواهد خورد. 

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9406/9/61175/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha