آرشیو
انتخاب نشریه


كاپيتولاسيون پولي و مالي

محمدكاظم انبارلويي
مقام معظم رهبري در مورد پيوستن ايران به كنوانسيون‌هاي جهاني با رعايت منافع و مصالح ملي، دقت‌هاي ويژه‌اي را به دستگاه‌ قانون‌گذاري كشور گوشزد كردند. در مورد "اف‌اي‌تي‌اف" مشخصا آن را موكول به فرآيند قانون‌گذاري در كشور كردند. مجلس شوراي اسلامي، شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت سه نهاد معتبر و مشروعي هستند كه به موجب قانون اساسي زيرساخت اصلي قانون‌گذاري در كشور مي‌باشند.
در مورد پيوستن به "اف‌اي‌تي‌اف" لوايحي از سوي دولت به مجلس رفته است و مسير شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت را نيز طي خواهد كرد. جنجالي‌ترين لايحه مربوط به "سي‌اف‌تي" يا لايحه الحاق ايران به كنوانسيون مقابله با تامين مالي تروريسم بود كه در مجلس شوراي اسلامي با ملاحظاتي به تصويب رسيد. شوراي نگهبان در روز تاريخي 13 آبان، روز مبارزه با استكبار جهاني با 
20 ايراد شرعي و قانون اساسي آن را رد كرد. مجلس فكر مي‌كرد با اعلام تحفظ مي‌تواند از مشكلات شرعي و قانون اساسي اين لايحه عبور كند، اما دقت‌هاي كارشناسي مركز پژوهش‌هاي مجلس و نهايتا 6 فقيه و 6 حقوقدان شوراي نگهبان نشان مي‌دهد كه با اعلام حق تحفظ نمي‌توان مشكلات يادشده را حل كرد.
الحاق ايران به "اف‌اي‌تي‌اف" و پذيرش تعهدات يك‌سويه برخلاف اصل 77 قانون اساسي و نيز قاعده "نفي سبيل" بود، اما دولت برخلاف قانون به اين معاهده پيوست و از 41 بند تعهدات "اف‌اي‌تي‌اف"، 37 بند آن را اجرا كرد. 4 بند آن كه به زعم خود نياز به مصوبه مجلس داشت، در قالب لوايحي ازجمله لايحه مبارزه با تامين مالي تروريسم "سي‌اف‌تي" به مجلس داد كه شوراي نگهبان پس از بررسي‌هاي دقيق حقوقي و شرعي، آن را مغاير قانون اساسي و موازين اسلامي تشخيص داد.
"اف‌اي‌تي‌اف" در آخرين بيانيه خود شروط 9گانه‌اي را براي ايران تعيين كرده است و در اولين شرط آن تاكيد مي‌كند، جمهوري اسلامي بايد تعريف "اف‌اي‌تي‌اف" از تروريسم و مصاديق آن بپذيرد و در اين مورد حق تحفظ ندارد.
ادعاي موافقين "سي‌اف‌‌تي" كه در قطعنامه‌هاي سازمان ملل و ليست خزانه‌داري آمريكا نام هيچ نهاد و نيز مسئولان و سرداران ايراني به عنوان تروريست وجود ندارد، يك دروغ آشكار است. كافي است با رجوع به پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني اين دو، خلاف واقع بودن اين ادعا ثابت شود. با پذيرش "سي‌اف‌تي" ايران بايد بودجه سپاه، نيروي قدس، وزارت اطلاعات و وزارت دفاع را قطع و حساب‌هاي بانكي آنها را مسدود كند و با پذيرش اين "خودتحريمي" تحت نظارت بازرسان "اف‌اي‌تي‌اف" درآيد.وقتي وزير محترم خارجه در مجلس تاكيد مي‌كند؛ "نه من و نه رئيس‌جمهور نمي‌توانيم تضمين بدهيم كه با پيوستن به لايحه "سي‌اف‌تي" مشكلات مالي حل خواهد شد"، پس براساس چه منافع و مصالحي به اين قرارداد تعهدآور و بدون خاصيت مي‌پيونديم. 
محمدجواد ظريف مي‌گويد؛ "براي اينكه جلوي بهانه آمريكا را بگيريم، بايد بپيونديم." بهانه چيست؟ بهانه عدم حمايت از تروريسم! اولا مگر بهانه‌هاي آمريكا تمامي دارد، ثانيا آنهاحمايت از حزب‌الله، حماس و مردم يمن را حمايت از تروريسم مي‌دانند، اما در عوض خودشان را كه مدافع منافقين تروريست هستند، مخالف تروريسم جلوه مي‌دهند. آنها مدافع القاعده و داعش هستند كه جهان اسلام را با ترور و وحشت، به آتش كشيده‌اند، اما مي‌گويند؛ ما مخالف تروريسم هستيم!
انصافا بايد از اقدام هوشمندانه، مستدل، قانوني، شرعي و شجاعانه شوراي نگهبان تشكر كرد كه جلوي يك "كاپيتولاسيون پولي و مالي" را گرفتند. چنين لوايحي را نمي‌شود در هياهوي زنده‌باد، مرده‌باد پذيرفت يا رد كرد. كار كارشناسي دقيق مي‌طلبد كه به نظر مي‌رسد در شوراي نگهبان دقت‌هاي حقوقي و شرعي در اين مورد به عمل  آمده است.
موافقان لايحه خوب است در يك مناظره استدلال‌هاي خود را مطرح كنند تا در اين مورد روشنگري شود. البته آنها با راي علني خود در مجلس مخالفت كردند و گفتند راي بايد مخفي باشد. اين نشان مي‌دهد خودشان هم از عواقب ننگين پذيرش چنين امري بيمناك هستند.
واكنش‌هاي موافقين لايحه در مورد نظر شوراي نگهبان هم جالب است. برخي گفتند؛ رد لايحه، هديه به ترامپ بود، پشت مردم را خالي كردند،
گل به خودي بود،
ملت را تحريم كردند!
نقد يا انتقاد با حقه بازي، وارونه‌نمايي، خلاف‌گويي و ادعاهاي بي‌سند و مدرك فرق دارد. يك مرز‌بندي بايد داشته باشند. اگر رد لايحه، هديه به ترامپ بود چرا خزانه‌داري آمريكا اصرار دارد ايران به "اف‌اي‌تي‌اف" و بويژه "سي‌اف‌تي" بپيوندد؟!
اگر رد لايحه "سي‌اف‌تي" خالي كردن پشت مردم است، چرا هنوز لايحه به تصويب نرسيده، برخي بانك‌ها وقيحانه نامه نوشتند به نهادها و اشخاص حقيقي و حقوقي كه در فهرست تحريم خزانه‌داري آمريكا و شوراي امنيت سازمان ملل قرار دارند و گفته‌اند نمي‌توانيم به شما سرويس مالي بدهيم.
اگر گل به خودي بود، آقايان بيايند خودي و غيرخودي را تعريف كنند تا معلوم شود بالاخره آمريكا، خزانه‌داري اين كشور خودي است يا غيرخودي. اگر رد لايحه، تحريم ملت است،‌ آن هم در شرايطي كه آمريكا بي‌بهانه و بابهانه، ملت ايران را علي‌رغم توافق برجام تحريم كرده و مدام زيرساخت‌هاي تحريم را محكم‌تر مي‌كند و باكي هم از مجامع عمومي و حتي دولت‌هاي هم‌پيمان خود ندارد. "اف‌اي‌‌تي‌اف" و بويژه "سي‌اف‌تي" يكي از مباني و مبادي تحكيم زيرساخت تحريم‌هاست. اين را كسي كه يك واحد حقوق هم نخوانده، مي‌فهمد.
از 200 كشور جهان فقط 37 كشور عضو "اف‌اي‌تي‌اف" هستند و چرخ اقتصاد 160 كشور جهان بدون الحاق به "اف‌اي‌تي‌اف" مي‌چرخد. چرا خلاف واقع مي‌گويند همه پيوسته‌اند، ما هم بايد بپيونديم.
آمريكا رو به زوال و فروپاشي است. از هارت و پورت ترامپ نترسيم. ترامپ ديوانه است،‌ اما احمق نيست. او از برجام خارج شد و هيچ به تعهد دولت آمريكا در اين پيمان عمل نكرد چون مطمئن بود ايران از برجام خارج نمي‌شود و به تعهد خود عمل مي‌كند، لذا هر روز به فهرست مطالبات خود در زمينه تروريسم، حقوق بشر، موشكي و... مي‌افزايد. ديپلمات‌هاي خوشبين ما و كساني كه مدعي بودند حقوقدان هستند، الان متوجه شده‌اند چرا با خوشبيني مفرط و خوش‌خيالي برجام را پذيرفتند و شروط مجلس، شوراي عالي امنيت ملي و نيز رهبري را ناديده گرفتند. اينها بايد برگردند و اين بيراهه را ترك كنند.
حركت در "اف‌اي‌تي‌اف"، "سي‌اف‌تي" و... ادامه حركت پر از ابهام و غلط برجام است. زهرجام، برجام را بايد به حلقوم سردمداران آمريكا و غرب با مقاومت نظامي و اقتصادي ريخت نبايد مولفه‌هاي قدرت ملي را با اين گفت‌وگوهاي بي‌حاصل و كنوانسيون‌هاي مشكوك، يكي پس از ديگري از دست دهيم.

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9354/1/48235/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha