آرشیو
انتخاب نشریه


حجت‌الاسلام غلامعلي در گفت‌وگو با رسالت:
رفتار پيامبر، رفتار عملي بود

عضو هيئت علمي دانشکده علوم حديث گفت: بايد تحقيق کنيم که رسول خدا در برابر مشکلات پديد آمده از طرف دشمن چه کاري انجام مي‌دادند، با اين حال رفتار پيامبر (ص) هدايت‌گري و رفتار عملي بوده است و بايد در عصر حاضر الگو قرار گيرد.
حجت‌الاسلام «احمد غلامعلي» در گفت‌وگو با «رسالت»، با بيان اينکه هدايتگري نخستين مشي سياسي پيامبر(ص) در برخورد با دشمنان در صدر اسلام بود، اظهار داشت: پيامبر اکرم تا مي‌توانست هدايت گري را از ميان همين افرادي که دشمن بودند با همين توضيحات خود از جمع اندک شروع کرد و وقتي که مي‌خواست از دنيا برود حاصل 23 سال حضور هدايت‌گري پيامبر 
به گونه‌اي شده بود که نه تنها قوم و قبيله و تمام مکه و مدينه بلکه تمامي سرزمين‌هاي حجاز و حتي دورتر از حجاز به اسلام تمايل پيدا کرده بودند چون رفتار پيامبر رفتار عملي بود.
وي در پاسخ به اين سؤال که چطور مي‌توان بايدها و نبايدهاي مشي سياسي اهل بيت (ع) را در مقابله با دشمنان به عصر و زمان امروز به عنوان الگو تعميم داد؟ گفت: اين کار، کار بسيار سختي است و به همين راحتي نمي‌شود چرا که در درجه اول ما بايد تمامي آيات و روايات رفتاري پيامبر اکرم و اهل بيت عصمت و طهارت (ع) را گردآوري و بعد الگوسازي کنيم و الگوي رفتاري اهل بيت (ع) را با مسلمانان و با دشمنان و با توجه به تمام منابع به شرايط امروز خودمان بسنحيم و به کار ببنديم.
پژوهشگر مرکز تحقيقات دارالحديث با تاکيد  براينکه  امروز بايد رفتار عملي حضرت رسول اکرم(ص) را در برابر مشکلات عصر حاضر الگو قرار دهيم،  ادامه داد: اما اينگونه نيست که مثلا روايت داشته باشيم که در تلگرام چه کاري بايد انجام دهيم و يا برابر مبحث تراريخته چه بايد کرد؟ اينگونه نيست که در روايات حرف و راهکاري داشته باشيم اما به عنوان يک مشکلي که امروزه پديد آمده است بايد تحقيق کنيم که رسول خدا در برابر مشکلات پديد آمده از طرف دشمن چه کاري انجام مي‌دادند، آيا قوم خودشان را آگاه سازي مي‌کردند؟ آيا ممانعت مي‌کردند؟ آيا اينها را تقويت مي‌کردند؟ در مجموع  چه کاري انجام مي‌دادند؟ که اين نکته بسيار مهم و قابل تاملي  است !
وي گفت: رفتارهاي پيامبر اکرم (ص) رفتارهاي خاصي بوده است؛ گاهي اوقات رفتارهاي غير کلامي داشتند و  گاهي رفتارهاي کلامي داشتند و گاهي اوقات تقويت و پاداش مي‌کردند و کار خوبي را تقويت مي‌کردند و پاداش مي‌دادند و گاهي اوقات يک عنصر منفي که مي‌آمد، اين را از ميان برمي‌داشتند که بقيه را ضايع نکند؛ گاهي توضيح مي‌دادند و گاهي هم توضيحات استدلالي مي‌دادند و گاهي اوقات توضيحات تفسيري مي‌دادند و گاهي براي آنها يک سري اصول را مشخص مي‌کردند.
حجت‌الاسلام غلامعلي تأکيد کرد: ما بايد بدانيم تسامح و مداراي حضرت در چه حوزه‌اي بوده؟ تکريم پيامبر در چه حوزه‌اي بوده و در نهايت عزت پيامبر در چه حوزه‌اي بوده است؟ متأسفانه بعضي اوقات ما به خاطر اينکه دين اسلام را دين محبت نشان دهيم از آن رفتارهاي عزتمندانه 
رسول خدا (ص) چشم مي‌پوشيم.
وي عنوان کرد: همه آنچه که تا کنون ذکر شد با همديگر يک منشور است و همه را بايد با همديگر ديد و ضعف امروز ما  اين است که همه اينها را با همديگر نمي‌بينيم و به عبارتي «هر کسي از ظن خود شد يار من» و مشکل ما همين است که بايد برطرف شود.

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9354/2/48234/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha