آرشیو
انتخاب نشریه


رسالت گزارش مي دهد
پياده در مسير عاشقي

اين روزها روزهاي عاشقي زائران شمس الشموس است که پاي پياده در مسير عاشقي گام مي نهند. زائراني که به عشق رسيدن به بارگاه منور امام رضا(ع) از شهر و ديار خود با پاي پياده به سمت مشهدالرضا حرکت مي کنند تا ارادت خود را به ساحت مقدس آن امام همام ابراز کنند.هر چند  اين پياده روي اين روزها با جوسازي هاي دشمنان عاملي براي خرده گيري هايي شده که با ابراز برخي 
سياه نمايي ها از ارزش اين پياده روي بکاهند. مانند آنکه ابراز مي شود چرا با پاي  پياده به سمت مشهد مي روند؟ شايد اين افراد در تمکن مالي کافي براي سفر با وسيله نقليه نيستند. که در پاسخ بايد گفت زيارت با پاي پياده از سفارشات اسلام است و ارزشي که براي اين زيارت عنوان شده بيش از زيارت سواره است. 
زائر پياده، عاشق است
موسوي گرمارودي، نويسنده کتاب «زيارت پياده، سفر عشق» پاسخ زيبايي به اين سوال داده و در يادداشتي عنوان کرده است: « زائر پياده يا فقير است يا ثروتمند. اگر فقير است و پياده مي‌آيد پس آنقدر عاشق است که حاضر است حتي پياده به زيارت بيايد و اگر ثروتمند است و پياده مي‌آيد که قطعا عاشق است و مي‌خواهد که در راه عشق زحمت بيشتري تحمل کند و اجر بيشتري ببرد.» خداوند در آيه ۲۷ سوره حج فرموده اند «وَ اَذِّنْ فِي النّاسِ بِالْحَجِّ يَاْتُوکَ رِجالاً وَّ عَلي کُلِّ ضامِرٍ يَّاْتيِنَ مِنْ کُلِّ فَجٍّ عَميق»؛ «و مردم را به اداي حج اعلام کن تا پياده و سواره و از راه دور (به سوي خانه خدا) بيايند». همانطور که در اين آيه آمده است خداوند زائر پياده را بر زائر سواره مقدم مي‌شمارد و مفسران هم در توضيح عنوان کرده اند 
که اگر پياده رفتن، باعث ناتواني از انجام مناسک حج نشود، بهتر است که انسان پياده مشرف شود.
اين نکته قابل تامل است از پياده روي اربعين تا پياده روي به سمت بارگاه منور امام هشتم (ع) در مشهدالرضا آنچنان مورد ترس دشمن است و از وحدتي که در پس اين حرکت ايجاد شده مي ترسد که دست به تخريب مي زند و تا آنجا پيش مي رود که زائران را زير سوال مي برد. اما مگر دلدادگي اين حرفا سرش مي شود زائران  از هر شهر و دياري  روزها پيش از پايان صفر به راه مي افتند و قدم‌ در جاده ولايت مي گذارند. جاده اي که روزي شاهد عبور  علي ابن موسي (ع) بود امروز شاهد زائراني است که عاشقانه دل به جاده اي مي زنند که روزگاري سلطان خراسان از آن گذر کرده تا به مرو برسد و تاريخ آن شهر را از همان روز دچار تحول کند. 
زيارتي در بهشت
از اينها که بگذريم زيارت علي ابن موسي الرضا(ع) در مشهد به روايتي قطعه اي از بهشت عنوان شده است و براي کسي که به زيارت اين امام  معصوم مشرف مي شود ثواب زيادي  ذکر شده است حال اگر براساس سفارشات قرآن و پيامبر با پاي پياده باشد ثوابي دو چندان براي صاحبش دارد. چنانچه  «حمدان بن اسحاق مي گويد: نزد حضرت جواد(ع) رفتم و عرض کردم: پاداش کسى که پدرت را در طوس زيارت کند، چيست؟ حضرت فرمود: هرکه پدرم را در طوس زيارت کند، خداوند گناه گذشته و آينده او را مى‏آمرزد. حمدان گويد: بعد از زيارت حضرت به حج رفتم و ايوب بن نوح را ملاقات کردم؛ او گفت: حضرت جواد(ع) به من فرمود: هرکه قبر پدرم را در توس زيارت کند، خداوند گناه گذشته و پس از آن را مى‏آمرزد و براى او منبرى مقابل منبر محمد و على(ع) قرار مى‏دهند تا خداوند از حساب خلايق فارغ شود.»
ضمانت بهشت براي زائر امام رضا(ع) 
در روايت ديگري زيارت امام رضا(ع) را افضل از زيارت امام حسين(ع) شمرده اند 
و اين جاي تامل دارد چرا که نسبت به زيارت سيدالشهدا(ع) هم سفارشات زيادي شده است و حال زيارت علي ابن موسي الرضا(ع) افضل شمرده مي شود!  همچنين حضرت جواد(ع)  فرموده اند: «هرکه پدرم را زيارت کند بهشت براى اوست و من ضامنم بهشت را از سوي خداوند، براى کسى که قبر پدرم را در توس با معرفت به حق او زيارت کند.»
رسول اکرم(ص) هم درروايتي مي فرمايند « زود باشد پاره تن من در خراسان دفن شود، هيچ مؤمنى او را زيارت نکند مگر اين که خداوند بهشت را بر او واجب و جسد او را بر آتش حرام مى‏گرداند.» حضرت کاظم(ع) هم  فرموده اند:« هرکه اين پسرم را - و اشاره به حضرت رضا(ع)  نمود - زيارت کند، بهشت براى اوست.»
علي ابن موسي الرضا (ع) بنابه قول مشهور در بين شيعه در روز 30 صفر سال 203 هجري قمري به دست مامون به شهادت رسيدند و از همان سال ها زيارت قبر منور امام رضا(ع) به دليل سفارشاتي که پيش از اين بدانها اشاره شد جزو آمال و آرزوهاي هر شيعه مسلماني شد و اکنون سال هاست که زائران از جاي جاي دنيا به قصد زيارت به مشهد مي آيند. اما آخر صفر در مشهد صحنه هاي 
زيبايي به نمايش  در مي آيد از صحنه پياده روي پير و جوان به سمت مشهدالرضا تا صحنه دلدادگي ميزبانان در پذيرايي از اين مهمانان و شايد همين وحدت و همبستگي قلوب است که باز پشت دشمن را به لرزه مي اندازد و در پي تخريب بر مي آيد. 
اما سال هاست اين دلدادگي ها ادامه دارد و هوشياري شيعيان سبب شده که هر چه دشمن تلاش کند گزندي به اين سنت حسنه وارد نشود. سنتي که آيه 27 سوره حج بر پياده بودن آن و روايات ائمه بر حج فقرا بودن آن تاکيد دارد.

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9354/2/48233/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha