آرشیو
انتخاب نشریه


وقف؛ سرچشمه‌‌اي براي درمان

فائزه موسوي
امروزه موضوع بهداشت و سلامت به يکي از مهم‌ترين نيازهاي بشر تبديل شده؛ به‌طوري که اساسي‌ترين شاخص پيشرفت يک کشور را از ميزان سرانه سلامت آن محک مي‌زنند. ايران نيز با توجه به سابقه درخشاني که در اعصار گذشته در حوزه درمان و طبابت داشته و پيشرفت هاي کنوني محققان و متخصصان علم پزشکي کشور، در حال حاضر به يکي از قطب هاي گردشگري سلامت تبديل شده است؛ قطبي که با وجود دارا بودن ظرفيت هاي عظيم، هنوز راه زيادي را بايد براي رسيدن به نقطه مطلوب طي کند. در اين ميان، آستان قدس رضوي نيز به عنوان يک مجموعه زيارتي و گردشگري عظيم، از ديرباز در کنار توجه به خوراک روحي زائران، به سلامت جسمي و مادي آنها نيز اهتمام داشته که احداث و بهره برداري از 
مجتمع هاي درماني، آموزشي و پزشکي مجهز و بروز خود مويد اين موضوع است. اکنون آستان قدس رضوي با در اختيار داشتن با دارا بودن ۲۰ مرکز درماني مختلف اعم از درمانگاه و بيمارستان در استان و کشور، همچنين فعال بودن در زمينه توليد انواع دارو، به عنوان قطب بهداشتي درماني کشور و منطقه شناخته مي‌شود.
اين مجموعه خدمات‌دهنده فعاليت‌هاي درماني از برکت وقف سرچشمه مي‌گيرند؛ موقوفاتي که تمامي يا بخشي از درآمدشان به خدمات درماني اختصاص دارند، داراي 87 واقف و 260 رقبه وقفي شامل مزرعه، قنات، باغ، زمين، کاروانسرا، آب، دکان، بيمارستان، سپرده سرمايه‌گذاري، حقوق ماهانه بازنشستگي و... در مشهد، چناران، قزوين، تربت حيدريه، کرمان، تربت جام، سبزوار، کاشمر، نيشابور، گرگان، يزد، گناباد، کرج، رفسنجان، ساري، شاهرود، تبريز، قوچان، ورامين، دامغان، تهران، بابل، بيجار، رشت، شيراز و سمنان است.
از عوايد اين موقوفات، فعاليت‌هايي نظير احداث بيش از 20 بيمارستان و درمانگاه با زيربناي بيش از 100 هزار متر مربع، ساماندهي و مديريت بيمارستان‌هاي وقفي آستان قدس رضوي در کشور، ارائه خدمات بهداشتي و درماني به ميليون‌ها نفر در سال، توليد بيش از 60 قلم انواع دارو در شرکت‌هاي دارويي، اشغال مستقيم و غيرمستقيم هزاران نفر در مراکز درماني و شرکت‌هاي دارويي در حال انجام است.
دهه آخر صفر و ايام شهادت امام هشتم شيعيان و نيز ورود ميليون‌ها زائر از سراسر ايران و جهان به اين قطعه بهشتي کره زمين، قطعا تمهيدات ويژه‌اي را در حوزه بهداشت و درمان مي‌طلبد و اينجاست که واقفان خيرات و مبرّات وقفي خود را بيش از پيش مشاهده مي‌کنند.
پايش سلامت زائران
پايگاه‌هاي پايش سلامت ويژه دهه پاياني ماه صفر در بست 
شيخ طبرسي حرم مطهر رضوي و پايگاه انتقال خون بين ورودي شيخ طبرسي و خيابان شيرازي و همچنين پايگاه پايش سلامت در زائرشهر رضوي از 12 تا 18 آبان ماه جاري از مهم‌ترين فعاليت‌هاي اين روزهاي آستان قدس رضوي است. 
طبق آمار وزارت بهداشت نيمي از جمعيت ايران با رسيدن به سن 55 سالگي مبتلا به فشار خون بالا مي‌شوند و بيش از 6 ميليون ايراني از ابتلا به پرفشاري خود بي‌خبرند. همچنين بر اساس آمار جهاني، ديابت پرهزينه‎ترين بيماري غدد در جهان به‌شمار مي‌رود و بر طبق اين آمار،۵۰ درصد افراد مبتلا به ديابت از بيماري خود بي‌اطلاع هستند و متأسفانه 50 درصد مبتلايان به ديابت در اثر بيماري‌هاي قلب و عروق فوت مي‌کنند. شايد گذشتگان ما بيش از هر انديشمندي مي‌دانستند که با روند تغيير سبک زندگي در ايران، نسل‌هاي پس از آن‌ها دچار بيماري‌هايي نظير ديابت و... مي‌شوند. در حقيقت، بايد اين خدمات را جزء عوايد موقوفاتي بدانيم که طي سال‌ها توسط خيرانديشان و آينده‌نگران اين مرز و بوم شايد يک قرن پيش براي درمان و بهداشت ايرانيان وقف شده است.
خدمات کنترل قند خون، فشار خون، اندازه‌گيري قد و وزن براي محاسبه شاخص توده بدني يا (بي ام آي) مراجعان و ويزيت رايگان و ارائه مشاوره‌هاي پزشکي در اين پايگاه در زائرشهر رضوي ارائه مي‌شود. برپايي اين پايگاه‌هاي پايش سلامت توسط بنياد سلامت رضوي به مناسبت دهه پاياني ماه صفر با هدف بلندمدت پيشگيري از بيماري‌هايي مانند ديابت، فشار خون و عوارض چاقي در جامعه، ارتقاي سطح سلامت و آگاهي زائران صورت گرفته است.
پايگاه سيار پايش سلامت زائر در ورودي شيخ طبرسي حرم مطهر رضوي و پايگاه اهداي خون ثامن بين ورودي شيخ طبرسي و خيابان شيرازي نيز از 8 تا 18 آبان سال جاري، پذيراي مراجعان است. پزشکان، اپتومتريست‌ها، پرستاران و کارشناسان بهداشت خالصانه و به‌صورت افتخاري از مشهد و سراسر کشور، طي اين دهه در اين پايگاه‌‌ها خدمات‌رساني مي‌کنند.
آماده‌باش اورژانس حرم
همچنين 15پايگاه فوريت‌هاي پزشکي به‌صورت شبانه‌روزي و رايگان در اين ايام در اماکن متبرکه رضوي پذيراي بيماران نيازمند خدمات درماني هستند و به منظور حفظ سلامتي مردم، پايگاه‌هاي اورژانس سيار به اين پايگاه‌ها افزوده خواهد شد تا ارادتمندان اين امام همام بدون دغدغه در مراسم عزاداري ايام پاياني ماه صفر شرکت کنند و پزشکان و پرستاران اين دارالشفاء در اين ايام تقريباً دو برابر خواهد شد تا بيماران با آرامش بيشتري بتوانند از خدمات بخش‌هاي پزشکان عمومي، اورژانس، تزريقات، پانسمان، سرم‌تراپي و نوار قلب بهره‌مند شوند.
در مسير جاده قوچان به مشهد مقدس نيز پايگاهي درماني با همکاري اين مؤسسه و اداره فراشان حرم مطهر رضوي و يک پايگاه درماني ديگر با همکاري مؤسسه درماني آستان قدس رضوي و اداره دربانان بارگاه ملکوتي امام هشتم(ع) در مسير جاده سرخس به مشهد در راستاي خدمات‌رساني به زائران در سه روز پاياني دهه آخر صفر برپا شده است. 
در حقيقت، بنياد سلامت رضوي به‌عنوان زيرمجموعه معاونت علمي آستان قدس رضوي با هدف ايجاد هم‌سويي و هم‌افزايي در تمامي بخش‌هاي فعال در حوزه بهداشت و درمان اين آستان مقدس براي تأمين انتظارات عموم مردم به‌ويژه اقشار محروم و حرکت در راستاي الگوسازي فعاليت‌هاي حوزه سلامت حول محور بارگاه مطهر رضوي در تابستان سال 1395 تشکيل شده است.

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9354/3/48228/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha