آرشیو
انتخاب نشریه


حجت الاسلام نبوي :
جريان‌هاي سياسي به پير نسلي رسيده اند

يک استاد حوزه و دانشگاه با تأکيد بر تعميم دادن سيره مديريتي پيامبر اکرم (ص)
به جامعه امروز گفت: جريان‌هاي سياسي به پير نسلي عجيبي  رسيده اند و نمي‌توانند نيروي جوان خود را در جامعه شناسايي و معرفي کنند؛ اين خطري است که انقطاع نسلي ايجاد مي‌کند و انقطاع نسلي هم براي آينده کشور بسيار خطرناک است.
حجت‌الاسلام سيد عباس نبوي در گفت‌و‌گو با «رسالت» در خصوص سيره پيامبر اکرم (ص) در چگونگي انتخاب و اتتصاب مديران و برخورد با آنان اظهار داشت: اين مباحث هم ريشه‌هاي قرآني و هم ريشه‌هاي رواني دارد و شخصي که مسئوليت به او واگذار مي‌شود بايد هم صلاحيت شخصي و هم توانايي و صلاحيت شغلي و حرفه‌اي داشته باشد و اين در سيره پيامبر اکرم (ص)
کاملا واضح است.
استاد حوزه و دانشگاه گفت: در قرآن کريم هم راجع به انتخاب حضرت داوود (ع)
خداوند مي‌فرمايد هم داراي توانايي علمي و هم توانايي جسمي بود؛ در مورد حضرت موسي (ع) هم مي‌فرمايد حضرت شعيب (ع) شخصي را که قوي و امين بود انتخاب کرد بنابراين اگر با توجه به سيره مديريتي پيامبر اکرم (ص) بخواهيم در جامعه امروز از اين مبحث نتيجه بگيريم نتيجه‌ خيلي واضحي است و مسائل مبهمي در اين مبحث وجود ندارد.
حجت‌الاسلام نبوي بيان داشت: اگر کسي فکر کند جنبه‌هاي صلاحيت شخصي و تعهدي شخص مي‌تواند جاي جنبه‌هاي صلاحيت حرفه‌ايي و شغلي وي را بگيرد و بالعکس، اين فرد اشتباه مي‌کند و سيره پيامبر اکرم (ص) هم در موارد فراواني اين مسئله را روشن و ثابت کرده است.
وي در پاسخ به اينکه با توجه به اسناد و روايات برخورد پيامبر اکرم (ص) با مديران و فرماندهاني که اشتباهاتي داشتند چگونه بوده است؟ گفت: سيره پيامبر اکرم، سيره اميرالمؤمنين هم است که اگر مديري طبق موازين و قواعد عمل کند و خسارت به وجود بيايد اين خسارت به عهده بيت المال است اما اگر به‌خاطر ضعف و ناتواني و عدم رعايت موازين لازم باشد و مصلحت مسلمانان را رعايت نکرده باشد و تصميمي بگيرد خسارت به عهده شخص است. عضو هيئت مؤسس دفتر تحکيم وحدت در رابطه با چگونگي تعميم دادن سيره مديريتي پيامبر اکرم (ص) 
به عصر و جامعه امروز بيان داشت: بايد دست از شوخي کردن با سيره‌ پيامبر برداريم؛ مديريت ما يک شوخي و يک تعارف سنگيني با سيره پيامبر اکرم و اميرالمؤمنين (ع) دارد و از باند بازي‌ها و رفيق بازي‌ها و جمع کردن آد‌م‌هاي اين طرف و آن طرف واقعا چه مي‌توانيم بگوييم؟! وي گفت: اکنون نسل به نسل دارند تحصيل مي‌کنند و صلاحيت پيدا مي‌کنند و مي‌تواند توزيع شغلي اتفاق بيفتد اما مشاهده مي‌کنيم براي مسئوليت‌هاي ارشد کشور و براي فعاليت‌هايي که شخص بايد شب و روز وقت بگذارند و دنبال کنند و گره‌ هايي از جامعه را حل کنند همه، بالاي 60 و 70 سال هستند و دست از اين مسئوليت‌ها هم برنمي‌دارند! حجت‌الاسلام نبوي ادامه داد: خوشبختانه مجلس اخيرا مصوبه‌اي تصويب و به نوعي بازنشستگي اجباري راه اندازي کردند شايد که  تحولي اتفاق بيفتد در غير اين صورت با اين وضعيت چگونه مي‌توانيم يک مديريت معقول و مقبولي داشته باشيم؟! ما که در دهه 50 زندگي هستيم خودمان را مسن تلقي مي‌کنيم؛ اما مي‌بينيم در اکثر مسئوليت هاي خطير کشور پدران ما در مسند نشسته‌اند! بنابراين چطور مي‌توانيم مديريت معقول و منطقي داشته باشيم؟! وي ابراز کرد: متأسفانه چارچوب معقولي که بتواند نسل به نسل و هر 10 الي 15 سال بتواند يک تحولي در فضاي مسئوليت و مديريت اتفاق بيفتد نداريم و اين چارچوب از دست رفته است؛ انگار که نسل يک و دو انقلاب آمادگي و توان اينکه کار را به نسل بعدي بسپرند ندارند! حجت‌الاسلام نبوي بيان داشت: اين بخش‌هاي مربوطه و اين شبکه‌هاي صدا و سيما دارند چه مي‌کنند؟! نه نشاطي، 
نه حرکتي، نه برنامه‌ريزي جديدي و نه تلاش‌هايي که بخواهد بحث‌ها و گفت‌و‌گوها و انديشه‌هايي و انديشه ورزهايي در اين خصوص داشته باشند! وي ادامه داد: انسان به شدت نسبت به آينده نگران مي‌شود که واقعا مي‌خواهد چه اتفاقاتي بيفتد؟! با اين وجود مسير حرکت را هم که به دست نسل جديد نمي‌دهند مي‌گويند چرا نسل جديد دنبال ما نمي‌آيد؟! پاسخ اين است که شما جوانان را حساب نمي‌کنيد که دنبال شما بيايند.
استاد حوزه و دانشگاه ابراز کرد: در اين راستا درد خيلي زياد است؛ فضاي رسانه با نوعي رکود و آشفتگي عجيب در اين موضوع مواجه است و اميدواريم که با طرح اين مباحث تحولي اتفاق بيفتد چرا که متأسفانه اين مبحث تبديل به تعارف و شوخي شده است.
وي يادآور شد: جريان‌هاي سياسي به پير نسلي عجيب خودشان رسيدند و نمي‌توانند نيروي جوان خودشان را در جامعه شناسايي و معرفي کنند و اين خطري است که انقطاع نسلي ايجاد مي‌کند و انقطاع نسلي هم براي آينده کشور بسيار خطرناک است.

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9354/3/48225/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha