آرشیو
انتخاب نشریه


معاون اسبق کاخ سفيد:
واشنگتن نمي‌تواند تصميمات خود را بر ايران تحميل کند

معاون اسبق کاخ سفيد گفت: واشنگتن نمي‌تواند تصميمات خود را بر ايران تحميل کند.در همين راستا خبرنگار مهر گفت‌وگويي با پروفسور «فرانک فن هيپل» انجام داده است. متن اين گفت‌وگو به شرح زير است:
*همانطور که قبلا اعلام شد، ايالات متحده آمريكا همه تحريم هاي هسته اي عليه ايران را بازگرداند. آيا شما فکر مي کنيد که اين تحريم ها در راستاي منافع ملي ايالات متحده آمريكا در بلندمدت است؟
خروج ايالات متحده آمريكا از برجام اشتباه وحشتناک دولت ترامپ بود. ايالات متحده آمريكا نزد ساير اعضاي دائم شوراي امنيت سازمان ملل متحد، آلمان و اتحاديه اروپا اعتبار خود را از دست داده است.اگر ايران با پايان دادن به رعايت مفاد برجام واکنش نشان دهد، ممکن است ما در مسير جنگ قرار گيريم. ايالات متحده آمريكا  نياز به جنگ غير ضروري و پر هزينه ديگري ندارد.
*ايالات متحده آمريكا هشت کشور را به طور موقت از تحريم واردات نفت از ايران معاف کرد. آيا شما فکر مي کنيد اين کشورها مي توانند منابع ديگري را جايگزين نفت ايران کنند؟
من فکر مي کنم اين کشورها مي توانند منابع ديگر نفت را پيدا کنند اما ممکن است برخي از آنها تحريم هاي آمريكا را دور بزنند و همچنان به خريد نفت ايران ادامه دهند.
*«استيو منوچين» وزير خزانه داري آمريكا اعلام کرده است که واشنگتن مي خواهد شبکه پرداخت جهاني خدمات خود را به اشخاصي که توسط تحريم هاي ايران تحت تاثير قرار مي گيرند قطع کند و هشدار داد که در غير اين صورت ممکن است سوئيفت نيز مجازات شود. آيا ايالات متحده مي تواند اين کار را انجام دهد؟
دشوار است باور کنيم که ايالات متحده آمريكا مي تواند اين کار را انجام دهد.
*اگر ايران نتواند نفت خود را صادر کند و نتواند با سوئيفت کار کند، پس مفهوم  برجام براي ايران چيست؟ منظورم اين است اگر ايالات متحده بتواند اراده خود را بر اين دو موضوع کليدي براي ايران تحميل کند، آيا منطقي است ايران در برجام بماند؟ وظايف اتحاديه اروپا، روسيه و چين در خصوص حفظ اين دو فاکتور چيست؟
فکر نمي کنم که ايالات متحده آمريكا بتواند تصميمات خود را به طور صد درصد بر ايران تحميل کند. برخي از کشورها اين تحريم را دور خواهند زد. مسئله اين است که خسارت کسري صادرات نفت ايران چقدر خواهد بود؟ و قيمت نفت تا چقدر بايد افزايش يابد، تا بخشي از زيان هاي ايران را جبران کند؟
در هر صورت، اميدوارم که ايران در برجام باقي بماند. ضرب المثلي است که مي گويد  «دو اشتباه نتيجه مثبتي به دنبال نخواهد داشت.»
محدوديت هايي که ايران در برجام پذيرفته است به ايران  آسيب نمي رساند و آنها مي توانند اولين گام براي جلوگيري از مسابقه تسليحات هسته اي با عربستان سعودي و شايد ساير کشورهاي خاورميانه و احتمالا بازدارنده حملات نظامي آمريكا به ايران باشند که معتقدم رهبران فعلي در اسرائيل و عربستان سعودي خواهان تحريک آن هستند.
يک جايگزين براي چنين سناريويي، پايان دادن به غني سازي ملي توسط همه کشورها و پذيرش کنترل چند مليتي غني سازي است همانطور که آلمان، هلند و انگلستان چنين کنترلي را پذيرفتند؛ زماني که  يک شرکت غني سازي مشترک (URENCO) را تاسيس کردند.
مي خواهم اشاره کنم که ايالات متحده يک شرکت غني سازي ملي داشت اما ورشکسته شد و در حال حاضر تنها شرکت غني سازي در ايالات متحده آمريكا، شرکتي است که توسط URENCO ساخته شده و متعلق به آن است.
اين نتيجه عمدا به دست نيامده اما اعتقاد دارم که اين امر براي رژيم عدم اشاعه تسليحات هسته اي مفيد است و به ايالات متحده آسيب نمي رساند.

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9354/9/48205/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha