آرشیو
انتخاب نشریه


کارشناس ديني:
راهنماي انتخاب مرجع تقليد براي خانواده‌ها و نوجوان‌هايي که به سن تکليف رسيده‌اند

گفت و گو از مريم مرتضوي
از آنجايي که والدين نمي‌توانند تمام احکام اسلامي را به فرزند خود بياموزند، لزوم تعيين مرجع ديني مشخص مي‌شود. در عين حال پدر و مادرهاي مسلمان با هيچ بهانه‌اي نبايد از تعيين مرجع ديني براي فرزند خود غافل شوند.به گزارش خبرنگار فرهنگي باشگاه خبرنگاران پويا، وقتي بيمار مي‌شويم، به پزشک مراجعه مي‌کنيم. وقتي مي‌خواهيم هنر يا علمي را ياد بگيريم، به استاد آن هنر و علم رجوع مي‌کنيم. وقتي يکي از لوازم خانه خراب مي‌شود سراغ تعميرکار همان وسيله مي‌رويم. همه اين‌ها نشان مي‌دهد که براي حل هر مشکلي بايد به داناي همان رشته رجوع کرد و از او راهنمايي و کمک خواست.
دين اسلام هم آن‌قدر گسترده و عميق است و آموزه‌هاي مهمي دارد که مردم عادي نمي‌توانند همه آن‌ها را بدانند و در زندگي به کار بگيرند. اين طور است که ضرورت انتخاب مرجع تقليد مشخص مي‌شود. پس نوجواني که به سن تکليف رسيده و در انجام دستورات دين با يک انسان سالخورده تفاوتي ندارد بايد مرجع تقليدي داشته باشد تا آموزه‌هاي ديني را از او ياد بگيرد. به همين دليل پدر و مادر وظيفه دارند در اين انتخاب همراه فرزند خود باشند و او را راهنمايي کنند.
خبرگزاري تسنيم در قالب گفت و گويي که دکتر طاهره محسني، استاد حوزه و دانشگاه، انجام داده است پرسش‌هايي که در زمينه انتخاب مرجع تقليد و ضرورت اين کار در ذهن مردم ايجاد مي‌شود را مطرح و درصدد يافتن پاسخ آن‌ها برآمده است.
اين کارشناس ديني در اين گفت و گو تأکيد کرده است که: «هر کسي براي انجام تکاليف ديني‌اش نياز به راهنما دارد و به ضرورت آن اشاره کرديم. به همين دليل است که راهنمايي کردن نوجوان‌هايي که به سن تکليف رسيده‌اند براي انتخاب کردن مرجع تقليد يک ضرورت انکار نشدني است. چون اگر پدر و مادري فرزند نوجوان خود را به حال خود رها کنند و او را در زمينه ديني راهنمايي نکنند، نوجوان مکلف که هيچ آشنايي درستي با آموزه‌هاي ديني ندارد نمي‌داند براي جواب گرفتن پرسش‌هاي ديني‌اش به چه کسي رجوع کند. به اين صورت است که امکان دارد افراد سودجو و ضد فرهنگي وارد عمل شده و نوجوان را فرسنگ‌ها از مسير دين دور کنند. اين در حالي است که اگر او با راهنماي ديني دانايي در ارتباط بود، به مرور زمان که با امور و مسائل ديني آشنايي بيشتري پيدا مي‌کرد محبت بيشتر و عميق‌تري نسبت به اسلام در دلش ايجاد مي‌شد و در راه بندگي خدا مستحکم‌تر شده بود.»
چرا مرجع تقليد داشته باشيم؟
چه ضرورتي ايجاب مي‌کند که افراد مرجع تقليدي براي خودشان انتخاب کنند؟
اين يک ماجراي طبيعي براي مسلمان‌هاست. نوجوان‌شان که به سن بلوغ مي‌رسد، او را کمک مي‌کنند تا مرجع تقليدي براي خودش انتخاب کند. اما گاهي نوجوان سؤال مي‌کند که «من که خواندن نماز و روزه گرفتن را مي‌دانم و مي‌توانم هر چيزي را که نمي‌دانم از پدر و مادرم خودم سؤال کنم، پس چرا بايد مرجع تقليد داشته باشم؟» يا «اصلاً چرا بايد حتماً در امور ديني از شخص ديگري تقليد کنم؟»
والدين و بزرگ‌ترها مي‌توانند جواب اين نوع پرسش‌هاي نوجوان خود را اين طور بدهند که هميشه انسان‌ها در تمام طول زندگي‌شان، در هر سن و شرايطي که باشند، مطالبي را که نمي‌دانند از کسي که مي‌داند مي‌پرسند. مثلاً کسي که بيمار مي‌شود به سراغ پزشک مي‌رود تا شيوه درمان بيماري‌اش را از او بپرسد. يا همه آدم‌ها از همان کودکي به مدرسه مي‌روند تا چيزهايي را که نمي‌دانند از معلم‌ها ياد بگيرند.
به طور کلي پرسيدن و تقليد کردن، قانون طبيعي و هميشگي آدم‌هاست. امور و موارد ديني هم از اين قاعده مستثنا نيستند، يعني همه مردم بايد براي دانستن احکام دين به کارشناس‌هاي ديني مراجعه کنند و جواب پرسش‌هايشان را از آن‌ها بگيرند.
آيا چنين نکته‌اي در قرآن کريم و آموزه‌هاي ديني هم توصيه شده است؟
بله. خداوند متعال در آيه 43 سوره مبارکه نحل به اين پرسش اين طور پاسخ داده که: «فسئلوا أهل الذکر إن کنتم لا تعلمون؛ اگر نمي‌دانيد از اهل ذکر سؤال کنيد.» بايد توجه داشت که خداوند نفرموده که از هر عالمي که خواستيد سؤال کنيد. بلکه مي‌فرمايد از عالمي بپرسيد که اهل ذکر و به ياد خدا باشد. کسي هم اهل ذکر است که در هر حالي خدا را در نظر مي‌گيرد و در عين حال تقوا دارد و پرهيزکار است.به همين دليل است که انتخاب مرجع تقليد يکي از ضرورت‌هاي دوران نوجواني و سن تکليف است. تا نوجوان مکلف مرجعي داشته باشد که در موارد گوناگون ديني به او رجوع کرده و جواب ابهاماتش را از او جويا شود.
ضرورتي که نبايد ناديده گرفت
اما انتخاب مرجع تقليد در امور ديني ضرورتي است که به خصوص براي نوجواناني که تازه به سن تکليف مي‌رسند، بايد رعايت شود. در اين شرايط اين پرسش براي عده‌اي از مردم مطرح است که چرا در مورد يادگيري آموزه‌هاي ديني و انجام آداب اسلامي بايد از شخص دانا و توانمندي در اين زمينه تقليد کرد؟
مي‌دانيم که همه انسان‌ها با تمايلات يکتاپرستي آفريده مي‌شوند و همه آن‌ها به طور ذاتي علاقه دارند تا مسير سعادت و کمال را طي کنند. به عبارت ديگر، همه افراد بر اساس فطرت ديني خلق شده‌اند و نياز دارند تا از دوران کودکي خود تحت تعليماتي قرار بگيرند که مسير کمال را براي آن‌ها هموار مي‌کند.
در عين حال مي‌دانيم که هر کسي براي انجام تکاليف ديني‌اش نياز به راهنما دارد و به ضرورت آن اشاره کرديم. به همين دليل است که راهنمايي کردن نوجوان‌هايي که به سن تکليف رسيده‌اند براي انتخاب کردن مرجع تقليد يک ضرورت انکار نشدني است. چون اگر پدر و مادري فرزند نوجوان خود را به حال خود رها کنند و او را در زمينه ديني راهنمايي نکنند، نوجوان مکلف که هيچ آشنايي درستي با آموزه‌هاي ديني ندارد نمي‌داند براي جواب گرفتن پرسش‌هاي ديني‌اش به چه کسي رجوع کند.
به اين صورت است که امکان دارد افراد سودجو و ضد فرهنگي وارد عمل شده و نوجوان را فرسنگ‌ها از مسير دين دور کنند. اين در حالي است که اگر او با راهنماي ديني دانايي در ارتباط بود، به مرور زمان که با امور و مسائل ديني آشنايي بيشتري پيدا مي‌کرد محبت بيشتر و عميق‌تري نسبت به اسلام در دلش ايجاد مي‌شد و در راه بندگي خدا مستحکم‌تر شده بود.

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9354/6/48171/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha