آرشیو
انتخاب نشریه


راه گرفتن بهانه از دشمن

احمدرضا هدايتي
جان کلام و نکته قابل تأمل مباحث رئيس و نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي و مسئولين محترم دولت در جريان در تصويب معاهده « اف اي تي اف»، گرفتن بهانه از دشمن با هدف جلوگيري از تشديد تحريم‌هاي ظالمانه اعلام شد. 
يعني مسئولين بزرگوار؛ رسماً اعلام کردند، پيوستن به اين معاهده که جنبه بين‌المللي هم ندارد و مصوب کشورهايي است، که خود متهم رديف اول مواد مندرج در آن هستند، نه تنها منجر به حذف تحريم‌ها نخواهد شد، بلکه حتي در کاهش آن هم تأثيرگذار نخواهد بود.
نکته قابل تأمل ديگر اين است که؛ اگرچه تحريم‌هاي نظام سلطه عليه ايران به آخرين حد ممکن رسيده است، اما جالب است که آقايان اين‌بار با عنايت به تجربه قبلي در برجام، حتي حاضر نشدند تضمين بدهند که با اين مصوبه، تحريم‌ها ديگر تشديد نخواهد شد. 
در هر حال اين معاهده از تصويب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي گذشت بايد فرآيند رسيدگي قانوني خود را در شوراي نگهبان و نيز احتمالاً در مجمع تشخيص مصلحت طي كند.
حال اين سوال مطرح است که آيا به راستي تنها راه گرفتن بهانه از دشمنان نظام اسلامي، تسليم شدن  در برابر زياده‌خواهي‌هاي آنهاست؟
چرا مسئولين ما در قواي سه‌گانه، قبل از اينکه چنين بهانه‌اي براي دشمن ايجاد شود، با قانونگذاري مناسب و اجراي دقيق و کامل قوانين موجود، زمينه طرح چنين بهانه‌هايي را از دشمن سلب نکرده‌اند؟
چرا موضوع شفاف‌سازي تبادلات مالي دستگاه‌هاي دولتي، بانک‌ها و ساير موسسات مالي و به‌خصوص شفاف سازي دارايي و حقوق مسئولين محترم، از گذشته تا کنون مورد بي‌توجهي قرار گرفته و  همچنان مسکوت باقي مانده است؟
به عبارت ديگر چرا مردم بايد تاوان کار مسئوليني را پرداخت کنند که با کم‌توجهي خود، زمينه طرح چنين بهانه‌هايي را فراهم ساخته‌اند؟
اصولاً چرا در اين‌گونه موارد، همواره ساير کشورها، مرجع و مبناي تصميم‌گيري‌ها بين‌المللي قرار مي‌گيرند؟ چه زماني قرار است اين مرجعيت با اقدامات دورانديشانه مسئولين محترم، از آن نظام جمهوري اسلامي ايران شود؟
سوال آخر اين است که؛ آيا طرف‌هاي مقابل حاضرند تضمين بدهند که پس از پيوستن ايران به اين معاهده، مبادله اطلاعات دو طرفه باشد و در صورت درخواست ايران، متقابلاً اطلاعات مورد نياز ايران از جمله؛ اطلاعات مربوط به چگونگي حمايت‌هاي مالي آمريکا و عربستان از تروريست‌هاي داعشي اهواز و مجلس را در اختيار ما بگذارند؟
يادمان باشد؛ کشورهاي مذکور علي‌رغم تمام فشارهاي سنگيني که تا به‌حال در زمينه مسائلي مانند؛ بازديد از مراکز هسته‌اي، به ايران وارد کرده‌اند، در مورد ساير کشورها از جمله؛ رژيم اشغالگر قدس نه‌تنها تاکنون چنين برخوردي صورت نگرفته و اجازه بازديد از مراکز آنها صادر نشده است، بلکه حتي از طرح موضوع در مورد اين کشورها نيز اجتناب کرده‌اند.
با اين توصيفات، مسئولين محترم ما بايد بپذيرند که راه‌کار گرفتن بهانه از دشمن، هرگز به زانو زدن در مقابل بهانه هاي او ختم نمي‌شود، بلکه نيازمند آن است که عملاً وارد ميدان شده و با کار جهادي و روحيه انقلابي مشکلات را برطرف و با افزايش قدرت ملي در ابعاد مختلف اقتصادي، فرهنگي، سياسي، اجتماعي و نظامي، راه را بر بهانه‌جويي‌هاي بيگانه سد نماييم.

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9333/1/44197/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha