آرشیو
انتخاب نشریه


ابراهيم رزاقي در گفت‌وگو با رسالت:
شاهد شكل‌گيري طبقه مفت‌بران در كشور هستيم

يک کارشناس اقتصادي گفت: امروز شاهد شکل گيري طبقه مُفت بر 
و رانت خوار در کشور هستيم، آنها صاحب نفوذ بوده و اغلب به غارت دارايي مردم در بانک ها مي پردازند و بعد هرگونه غارت و اختلاس را منکر شده و مدعي اند که وام معوقه دارند!
ابراهيم رزاقي با اشاره به شکل گيري فساد در کشور اظهار کرد: فساد در کشور از آنجايي آغاز شد که پس از دفاع مقدس، بسياري از مديران جهادي کنار گذاشته شدند درحالي که ساير کشورهاي جهان از ظرفيت افراد حاضر در جنگ براي بازسازي کشور و اصلاح امور اقتصادي استفاده مي کنند اما در ايران، پس از روي کارآمدن دولت سازندگي، رئيس اين دولت عنوان کرد، جنگ تمام شده و به خانه هايتان برگرديد. 
وي ادامه داد: اين افراد با برگزاري دوره هاي آموزشي ساده 
مي توانستند به دليل اعتقاداتي که دارند دربسياري از امور کار کشته شوند اما اين اتفاق نيفتاد و روحيه ايثار و جهاد و از خودگذشتگي کنار گذاشته شد و در واقع آدم هايي به کار گرفته شدند که شايد متخصص بودند اما لزوما متعهد نبودند و سياست هاي سرمايه داري ليبرال را 
پياده سازي کردند و اين مسئله اولين مرحله اشاعه فساد بود.
اين کارشناس اقتصادي افزود: دولت سازندگي با خصوصي سازي و رانت، برخي از افراد را صاحب ثروت کرد درحالي که طبق قانون اساسي نبايد اين کار را مي کرد. برخلاف ساير کشورها که افراد با تلاش به ثروت مي رسند، در ايران افراد خاص از طريق رانت و رابطه به آب و ناني مي رسند و يکدفعه طرف ميلياردر مي شود. 
رزاقي گفت: در حال حاضر 60 درصد مزد و حقوق بگيران زير خط فقرند، آنگاه آدم هاي فاسد آن طور که بايد و شايد مجازات 
نمي شوند، حتي مشخص نيست که همه قاضي ها با مفسدان برخورد کنند. حتما اگر قاضي انقلابي و جهادي باشد برخورد صورت 
مي گيرد، در غير اين صورت خير. از سوي ديگر ما امروز شاهد علني شدن مقابله با فساد هستيم درحالي که رئيس جمهور کشورمان مدعي مي شود که با بگير و ببند نمي شود مملکت را اداره کرد و اين حرف به معناي آن است که مفسدان را محاکمه نکنيد درحالي که خيلي از اين مفسدها محاکمه نشده و نوازش مي شوند. 
وي عنوان کرد: پانصد هزار ميليارد تومان از صندوق ذخيره فرهنگيان برداشت شده و آقاي روحاني مي گويد اين وام معوقه است و اختلاس نيست و اين مسائل باعث شده فساد سازمان يافته شود و آدم هاي فاسد از يکديگر دفاع کنند. دولت اصلا حاضر نيست ببيند چه کسي چقدر ثروت دارد و ماليات هم دريافت نمي کند، اين کاري که ما مي کنيم در تمام دنيا بي نظير است. 
اين کارشناس اقتصادي تاکيد کرد: کشور ما بايد از طريق ماليات اداره شود اما از طريق نفت اداره شده و از ثروتمندان ماليات هم 
نمي گيريم در نتيجه اين عناصر يعني بخش خصوصي، وارداکنندگان با دلار ارزان، مفسدين بانکي و آنهايي که ماليات نمي دهند باعث شکل گيري طبقه رانت خوار و مفت بر شده اند. در حالي که اين ها 
يارانه هم مي گيرند. 
وي يادآور شد: متاسفانه برخي از تصميم گيران و سياستگذاران و کساني که قدرت را اعمال مي کنند، عموما فاسد هستند اما افراد انقلابي در حاشيه قرار گرفته اند و فضا را بر مديران جهادي تنگ کرده اند. 
وي تاکيد کرد: هرچه عرصه را بر مديران جهادي تنگ تر کرده ايم به همان نسبت به طبقه مُفت بر و رانت خوار ميدان داده ايم، اين ها 
صاحب نفوذ بوده و اغلب به غارت دارايي مردم در بانک ها 
مي پردازند و بعد هرگونه غارت و اختلاس را منکر شده و مدعي اند 
که وام معوقه دارند. 
رزاقي بيان کرد: در شکل گيري اين فضا بانک ها مقصرند، آنها به گونه اي عمل کرده اند که حداکثر سود بدست مسئولين شان برسد و در واقع سپرده هاي مردم را براي دلالي و وام دادن به 
دانه درشت ها مورد استفاده قرار داده اند، آنگاه اين بانک ها تبديل به معاملات ملکي شده اند  و يکي از عوامل افزايش قيمت مسکن و اجاره همين ها هستند. 
به گفته وي، بانک ها بزرگ‌ترين عامل بازدارندگي توسعه اقتصادي کشور هستند و مسئوليني بر سرکار هستند که با اين فضا موافق اند و اعتقادي به دستگيري سوء استفاده کنندگان ندارند.

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9333/1/44184/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha