آرشیو
انتخاب نشریه


عباس موسويان در گفت‌وگو با رسالت:
دولت نرخ ارز شناور را در دستوركار قرار دهد

عضو هيئت علمي گروه اقتصاد پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي و عضو شوراي فقهي بانک مرکزي گفت: دولت بايد کاملا سيستم نرخ ارز شناور را در دستور کار قرار دهد و بانک مرکزي هر روز تغيير و تحولات ارزي را مديريت کرده و به نرخ واقعي برساند.
حجت الاسلام سيد عباس موسويان اظهار کرد: با درنظر گرفتن مباحث و معيارهاي اقتصادي قيمت ارز هنوز بايد پايين بيايد، طبعا اگر بخواهيم نرخ ارز را به دلار در نظر بگيريم، حدود 7 تا 8 هزار تومان ارزش اقتصادي دارد اما يکسري عوامل حاشيه اي و دامن زدن به مسائل رواني  باعث شده که قيمت ارز تا اين حد افزايش پيدا کند. 
وي ادامه داد: براي رسيدن به آن قدرت واقعي پول ملي هم دولت و مجلس و هم مردم بايد دست به دست هم دهند تا اين روند کاهشي ادامه داشته باشد و قيمت دلار را تثبيت کنند.
وي تاکيد کرد: اينکه مطرح مي شود دولت در روند افزايش نرخ ارز دست داشته تا درآمد ريالي اش را افزايش بدهد، قابل قبول نبوده و استدلال درستي نيست چون آثار منفي اين مسئله بر مجموعه دولت بيشتر از آثار مثبت آن است. التهاب هايي که در اقتصاد ملي رخ مي دهد، اشتغال و رفاه عمومي را زيرسوال برده و تورم را تشديد مي کند 
بنابراين پيامدهاي اين امر گسترده است.
حجت الاسلام موسويان با بيان اينکه  ضعف و سوء مديريت بخش ارزي کاملا مشهود است، افزود: متاسفانه از حدود بهمن ماه بايد بانک مرکزي، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه رويه واحد علمي و کارشناسي در پيش مي گرفت و تحولات ارزي سال 97 را باتوجه به قيمت ارزهاي خارجي و تهديدهاي بين المللي و مسائل حاشيه اي 
پيش بيني مي کرد.
اين کارشناس اقتصادي يادآور شد: بانک مرکزي سياست روشن، شفاف و علمي را اتخاذ نکرد بنابراين ضعف و سوء مديريت در بخش ارزي مشهود بوده و اين اشکالي اساسي است در حالي که بايد بانک مرکزي در حقيقت مديريت قيمت ارز را به عهده مي گرفت اما، به بهانه اينکه بازار آزاد سهمي در اقتصاد ملي ندارد، اين بازار را رها کردند. 
وي ادامه داد: قبول دارم که سهم بازار آزاد به دو تا سه درصد اقتصاد ملي هم نمي رسد
اما همين درصد تعيين کننده قيمت ساير بازارها و بخش هاست و از اين جهت اهميت دارد که بانک مرکزي با دخالت هاي روزمره و با استفاده از سياست هاي پولي، مديريت ارز حتي ارز بازار آزاد را در کنترل خودش داشته باشد به ويژه در شرايط کنوني کشور که به تعبير مقام معظم رهبري ما در يک جنگ اقتصادي قرار گرفته ايم و نمي توانيم نرخ ها را به بازار آزاد واگذار کنيم بلکه دولت بايد سيستم نرخ شناور را در دستور کار قرار دهد و بانک مرکزي هر روز تغيير و تحولات ارز را مديريت کند و به نرخ واقعي برساند.
عضو هيئت علمي گروه اقتصاد پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي بيان کرد: اگرچه بانک مرکزي دير شروع کرد اما صحيح شروع کرده است از اين جهت سياست کنوني اين مجموعه قابل دفاع است منتها بايد به اين سياست عمق ببخشد و آن را جدي بگيرد. 
حجت الاسلام موسويان تاکيد کرد: بدنه بانک مرکزي توجه خاصي به بازار آزاد ندارد و معتقدند اين بازار را نبايد به رسميت بشناسيم چون در اقتصاد ملي اثرگذار نيست، اين ديدگاه نمي تواند ثمربخش باشد، بايد بپذيريم که نرخ بازار آزاد ايجاد التهاب کرده و باعث مي شود مردم کالاهايي را خريداري کنند که نياز ندارند و باعث بالا رفتن مصنوعي قيمت ها مي شود بنابراين بانک مرکزي موظف است حتي مديريت همان بازار آزاد را هم به دست بگيرد. 

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9333/1/44183/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha