آرشیو
انتخاب نشریه


انتخابات ميان‌دوره‌اي کنگره آمريکا و پيامدهاي آن براي ترامپ

انتخابات ميان‌دوره‌اي کنگره و درون‌ايالتي آمريکا مي‌تواند تأثيرات عميق و قابل‌توجهي بر آينده سياسي ترامپ و سياست‌هاي ايالات متحده داشته باشد.
به گزارش خبرگزاري تسنيم، انتخابات ميان‌دوره‌اي کنگره آمريکا هم براي جمهوري‌خواهان و هم براي دموکرات‌ها براي کنترل مجلسين اين کشور اهميت زيادي دارد.ميزان مشارکت در انتخابات ميان‌دوره‌اي کنگره آمريکا معمولاً از انتخابات رياست جمهوري کمتر است، اما بررسي‌هاي اخير نشان داده است که ميزان مشارکت در رقابت‌هاي مقدماتي درون‌حزبي امسال در سرتاسر آمريکا افزايش داشته است.
طبق نظرسنجي مؤسسه پيو، نيمي از رأي‌دهندگان آمريکايي اعلام کرده‌اند که نسبت به سال‌هاي پيش، علاقه بيشتري براي مشارکت در انتخابات سال جاري دارند. در رقابت‌هاي درون‌حزبي دموکرات‌ها براي تعيين نامزدهاي نهايي مجلس نمايندگان آمريکا، ميزان مشارکت بيشتر از رقابت‌هاي درون‌حزبي سال 2014 بود.افزايش ميزان مشارکت رأي‌دهندگان احتمالاً بازتابي از هيجان و گرماي انتخابات ميان‌دوره‌اي سال جاري خواهد بود. دموکرات‌ها در تلاش براي کسب اکثريت مجلس نمايندگان آمريکا هستند، با اين حال مسير دشواري را براي کنترل سنا پيش‌ِروي خود دارند.خروجي انتخابات آبان‌ماه آمريکا براي آينده رياست جمهوري ترامپ و اولويت‌هاي قانون‌گذاري جمهوري‌خواهان و دموکرات‌ها بسيار مهم و اثرگذار خواهد بود.
اگر جمهوري‌خواهان همچنان بتوانند کنترل کنگره را در دست داشته باشند، برخي از اولويت‌ها و وعده‌هاي انتخاباتي اصلي ترامپ مي‌توانند بار ديگر احيا و پيگيري شوند. براي نمونه، دونالد ترامپ براي تغيير قانون خدمات بهداشتي و درماني مصوب دوران اوباما (موسوم به اوباماکر)، وعده‌هايي قوي و جدي داده است، ترامپ سال گذشته نيز تلاش کرد در راستاي اين وعده انتخاباتي خود عمل کند، اما سناتورهاي جمهوري‌خواه از جلب رأي مثبت همتايان خود در اين ماجرا بازماندند. در اين وضعيت، جمهوري‌خواهان در شرايطي مي‌توانند بار ديگر چنين تلاشي کنند که کنترل کنگره را همچنان در اختيار داشته باشند. 
اما اگر دموکرات‌ها بتوانند کنترل کنگره را به دست آورند، اعضاي اين حزب مي‌توانند برخي اقدامات مدنظرشان که پيشتر با مانع جمهوري‌خواهان مواجه مي‌شد را به پيش برده و تصويب کنند. براي مثال مي‌توانند مانع از ساخت ديوار مرزي در امتداد مرز با مکزيک شوند يا با طرح ترامپ براي کاهش هزينه‌ها در بخش خدمات اجتماعي مقابله کنند. علاوه بر آن دموکرات‌ها مي‌توانند با قدرت بيشتري بر اقدامات دولت ترامپ نظارت کنند. آن‌ها مي‌توانند دستياران و منصوبان ترامپ را به اداي شهادت در مقابل هر يک از مجلسين وادار کنند يا نهادهاي دولتي را ملزم به ارائه گزارش‌هاي رسمي درباره سياست‌ها و اقدامات‌شان کنند. دموکرات‌ها با اکثريت يافتن در هر يک از دو بخش کنگره (مجلس نمايندگان و سنا) مي‌توانند درباره اقدامات شخص ترامپ يا تيم وي تحقيقاتي رسمي را آغاز کنند.
اما شايد مهمترين پيامد اکثريت‌يافتن دموکرات‌ها در مجلس نمايندگان آمريکا، توان آن‌ها براي آغاز فرآيند استيضاح ترامپ است، مسئله‌اي که ترامپ به شدت از مواجه شدن با آن پرهيز دارد.
انتخابات ميان‌دوره‌اي کنگره آمريکا قرار است روز سه‌شنبه مورخ 
6 نوامبر (15 آبان‌ماه) برگزار شود. همچنين در ده‌ها ايالت آمريکا، فرآيند رأي‌گيري براي انتخاب فرماندار، شهرداران و مجالس قانون‌گذاري ايالتي نيز در همان روز برگزار خواهد شد.براي کنترل سنا، هر حزب بايد 
51 کرسي را به دست آورد؛ براي کنترل مجلس نمايندگان نيز هر حزب بايد دستکم 218 کرسي را در اختيار داشته باشد.
در حال حاضر دموکرات‌ها 195 کرسي مجلس نمايندگان آمريکا را در اختيار خود دارند و براي کنترل اين مجلس بايد مجموع کرسي‌هاي خود را دستکم 23 عدد ديگر افزايش دهند.

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9311/9/39220/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha