آرشیو
انتخاب نشریه


افسردگي پس از زايمان را جدي بگيريد

افسردگي پس از زايمان اختلالي نسبتاً شايع بين زنان تازه فارغ شده است که اگر جدي گرفت نشود 
مي تواند عواقب بدي براي مادر و نوزاد داشته باشد.
فرحناز رحماني، استاديار دانشگاه علوم پزشکي تبريز در گفت وگو با  ايمنا اظهار کرد: افسردگي پس از زايمان در مادران تازه فارغ شده موضوع نسبتاً رايجي است که به علت تغييرات هورموني، خستگي ناشي از ۹ ماه بارداري و زايمان و همچنين شرايط جديد ناشي از تولد فرزند در مادر به وجود مي آيد .
وي افزود: از علايم اين اختلال مي توان به احساس غم و اندوه، پوچي، عدم لذت بردن از امور روزمره اي که تا پيش از اين براي مادر لذت بخش بوده است، مشکلات خواب مادر، کم شدن اشتها، کاهش تمرکز، کاهش وزن و غيره اشاره کرد .
استاد روان پرستاري دانشگاه علوم پزشکي تبريز ادامه داد: البته احساسات فوق طي دو هفته يا ۱۰ روز اول زايمان طبيعي است و جاي نگراني ندارد؛ ولي در صورتي که پس از مدت مذکور همچنان علائم ياد شده ادامه داشت، مادر جهت درمان بايد به روانشناس و روانپزشک مراجعه کند .
رحماني خاطرنشان کرد: عدم توجه به موقع به افسردگي پس از زايمان مي تواند صدمات جبران ناپذيري به مادر و حتي نوزاد بزند به صورتي که هر از چند گاهي خبرهاي ناگواري از خودکشي مادر و يا فرزندکشي توسط مادر منتشر مي شود که ريشه آن عدم رسيدگي و توجه به موقع به موضوع افسردگي پس از زايمان است .
وي تاکيد کرد: همسران در اين زمينه نقش کليدي را بازي مي کنند و بايد پس از تولد فرزند خود تمام توجه خود را به کودک معطوف نکنند و شرايط روحي و رواني مادر را هم جدي بگيرند.

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9311/6/39132/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha