آرشیو
انتخاب نشریه


خودکشي مردهاي ايراني دو برابر زن‌ها

به گفته کارشناسان اجتماعي معمولا اقدام به خودکشي در زنان بين دو تا سه برابر مردان است اما فوت در مردان بين ۳ تا ۴ برابر زنان است.همچنين در دنيا گفته مي شود ۱۰ درصد مرگ و مير افراد ۱۵ تا ۲۹ سال بر اثر خودکشي است و خودکشي جزء ۱۰ عامل اصلي در مرگ و مير افراد جوان محسوب مي شود و اين درحالي است که سن خودکشي در حال کاهش است و اين مسئله فقط خاص کشور ما نيست.
بر اساس اعلام سازمان پزشکي قانوني کشور در سال گذشته مجموع تلفات خودکشي‌ها ۴۶۲۷ نفر بوده که نسبت به سال ۹۵ افزايش ۵ درصدي را نشان مي‌دهد. از بين تعداد خودکشي‌هاي منجر به فوت ۳۲۶۲ مورد مربوط به مردان و ۱۳۶۵ مورد مربوط به زنان بوده است.
به گزارش ركنا بر اساس گزارش سالنامه آماري پزشکي قانوني کشور در سال گذشته نيز مقايسه استان‌ها از نظر تعداد متوفيات مشکوک به خودکشي نشان مي‌دهد که استان تهران با ۷۹۶ مورد، فارس با ۳۴۸ مورد، خوزستان با ۳۰۶ مورد، آذربايجان شرقي با ۲۷۶ مورد و کرمانشاه با ۲۳۵ مورد، پنج استان نخست به لحاظ دارا بودن تعداد بيشتر خودکشي‌ها در کشور هستند. همچنين خراسان شمالي با ۱۷ مورد، سمنان با ۱۸ مورد و يزد با ۳۱ مورد کمترين ميزان خودکشي را به خود اختصاص داده‌اند.
عوامل مختلفي هم در آن دخيل هستند که بخشي از آن به شرايط کلان جامعه برمي‌گردد، به طوري‌که نمي‌توانيم تاثير محيط را نفي کنيم و بخشي هم مربوط به يادگيري است که در مورد روش‌هاي خودکشي بيشتر خود را نشان مي‌دهد.
با اين حال،وضعيت خودکشي در ايران هرچند خيلي بالا نيست اما نيازمند مداخلات تخصصي است و در اين زمينه اورژانس اجتماعي به عنوان متولي رسيدگي به آسيب‌ها در کشور،آمار دقيقي از وضعيت خودکشي دارد.به همين دليل با رئيس اورژانس اجتماعي در اين زمينه به گفت‌وگو نشستيم.
رضا جعفري در گفت‌وگو با فارس، در رابطه با آمار مربوط به خودکشي و افرادي که اقدام به خودکشي مي‌کنند، گفت: درصدي از آمار مربوط به کساني که اقدام به خودکشي مي‌کنند منجر به فوت نمي‌شود و برخي نيز اقدام به خودکشي کرده و آن را اعلام نمي‌کنند و به طور مثال مي‌گويند يک تصادف Crash اتفاق افتاده در حالي که از نظر علمي خودکشي به عملي گفته مي‌شود که «خودخواسته بوده و با ميل و با دست خود فرد انجام مي‌شود.»
وي ادامه داد: گاهي خودکشي مشخص و بارز نيست و گاهي در خفا انجام مي‌شود و گزارشي از آن اعلام نمي‌گردد بر اين اساس با تفاهم‌نامه‌اي که در سطح استان‌ها داشته‌ايم قرار شده سامانه‌اي مشترک ميان اورژانس اجتماعي، آتش‌نشاني، پليس Police و اورژانس ايجاد شود و موارد اقدام به خودکشي شناسايي و حضور هماهنگ اين نهادها بر سر صحنه اتفاق بيفتد چرا که بسياري از آمارها ديده نمي‌شود.

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9311/6/39128/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha