آرشیو
انتخاب نشریه


ظرفيت هاي حج در صدور انقلاب

اسماعيل خليلي
شناسايي دشمن مشترک 
يکي از ظرفيت هاي سياسي حج در جهت صدور انقلاب اسلامي شناساندن دشمنان واقعي و مشترک به مسلمانان جهان است. نمودهاي دشمن شناسي در حج عبارت است از: تذکر، يادآوري و تاکيد بر افول هژموني قدرت هاي سلطه گر و رژيم هاي همدست اين قدرت ها و اسقاط رژيم هاي فاسد و مطيع آمريکا(معيني پور،1390؛487) 
تاريخ صدر اسلام گوياي اين حقيقت تلخ است که نشناختن دشمنان واقعي از ضعف هاي مهم و اساسي مسلمانان بوده است؛  ضعفي که سبب تحريف دين اسلام ؛ پياده نشدن احکام آن، نابودي بسياري از ارزش هاي اسلامي و کنارگذاشتن واليان واقعي حکومت اسلامي شد.  لذا با شناساندن دشمن واقعي و  مشترک به مسلمانان جهان مي توان به اتحاد و اجماع براي مقابله با دشمن واقعي و ترک اختلافات ميان مذاهب اسلامي رسيد.  
مقابله با ايران هراسي
در ايام حج زائران ديگر کشورها به دنبال آن هستند تا خلقيات مسلمانان کشورمان را بر شعارهاي انقلاب اسلامي و تبليغات منفي عليه ايران تطبيق دهند. لذا ظرفيت حج بستر عظيمي براي مقابله با پروژه ايران هراسي است. در مناسك حج ايرانيان مي توانند آداب و سنن اسلامي خود را به جهانيان نشان دهند. کارگزاران فرهنگي نيز مي توانند با شناسايي و زدودن شبهات عليه جمهوري اسلامي ايران و تبيين عملکرد صلح طلبانه انقلاب اسلامي ظرفيت صدور انقلاب در اين کنگره عظيم را تقويت کنند.
افزايش همکاري هاي مشترک ميان مسلمانان 
همفکري و هم افزايي کشورهاي مسلمان در موسم حج و شناسايي راه هاي ايجاد همکاري مشترک يکي از راه هاي صدور انقلاب به شمار مي آيد. امام راحل همچنين قائل به استفاده از ابزارهاي اقتصادي در اين راهبرد است.
به عنوان نمونه  ايجاد بانک هاي بين المللي اسلامي جهت تقويت شبکه بانکي اسلامي و يا طرح مسائلي چون ايجاد بازار مشترک اسلامي براي تقويت بنيه اقتصادي مسلمانان  جهان و طرح يک خبرگزاري اسلامي براي نجات از شبکه خبرگزاري هاي صهيونيستي(قرائتي، 1390؛24) از جمله راهکارهاي ايجاد تعاون و همکاري  و زمينه صدور ارزش هاي انقلاب مي باشد. 
تقويت روند بيداري اسلامي 
با سرعت گرفتن روند بيداري اسلامي در سال هاي اخير شاهد واکنش دشمنان اسلام براي مقابله با اين خيزش عظيم مي باشيم. چرا که ادامه روند بيداري اسلامي در کشورهاي اسلامي به معني نزديک شدن به الگوها و ارزش هاي انقلاب اسلامي و دور شدن از وابستگي سياسي فرهنگي اقتصادي به مستکبران جهان مي باشد . شناسايي و تبيين فوائد جريان بيداري اسلامي و معرفي ارتباط اين جريان با ايجاد استقلال از قدرت هاي سلطه گر در حج به تقويت اين جريان مي انجامد.
تقويت هويت مشترک اسلامي
تقويت هويت مشترک اسلامي در واقع با شناسايي ارزش ها و الگوهاي هويت بخش مشترک اسلامي صورت مي گيرد. انجام مناسک حج زمينه ساز آشنايي با ريشه هاي فرهنگي تمدن اسلامي است تا از اين طريق مسلمانان از جايگاه تمدن خود در بين تمدن هاي ديگر شناخت دقيق تري پيدا کنند. همچنين با شناساندن شخصيت امام خميني و رهبر معظم انقلاب در  ايام حج به عنوان احياگران هويت اسلامي اين ظرفيت تقويت مي شود.
تقويت ديپلماسي عمومي 
با توجه به اجتماع شکوهمند حج که نماينده طبيعي و واقعي اقشار مسلمانان جهان است ارتباط قشرهاي مسلمان در ايام حج مي تواند به عنوان موثرترين عامل مبادله فرهنگي و انتقال فکرها و در نتيجه تاثير بر افکار عمومي ديگر مسلمانان درآيد که اصطلاحا به اين شيوه ديپلماسي عمومي گفته مي شود(معيني پور،1394؛330) همچنين فعاليت هاي 
فرهنگي و تبليغي مبلغان و کارگزاران فرهنگي در سطح گسترده در ايام حج 
مي تواند به تقويت هرچه بيشتر ديپلماسي عمومي منجر شود. 
سخن آخر
حج در عين اين كه انجام يك تكليف بزرگ است حركتي است كه مي‌ تواند 
تأثير گذاري عميقي در پيام رساني انقلاب اسلامي داشته باشد لذا روحانيون و مديران و به طور کلي کارگزاران فرهنگي بايستي به دنبال راهکارهاي عملي مناسبي باشند تا پيام انقلاب اسلامي را  به بهترين نحو در اين سفر بزرگ ترويج كنند. 
تاسيس نهادهاي بين المللي براي پيگيري صدور در حوزه هاي معرفتي، انديشه اي، هنري و ...  و فعاليت آنها در ايام حج به عنوان ابزارهايي که به الگو سازي و انتقال صداي انقلاب مي پردازند در اين راستاست. استفاده از فناوري نوين رسانه اي و ارتباط جمعي همچون راديو، تلويزيون، مطبوعات و... در برد خارجي همواره مورد تاکيد امام و رهبري معظم انقلاب بوده و قطعا به عنوان مهمترين ابزارها براي صدور پيام انقلاب به شمار مي آيند.

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9260/1/26997/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha