آرشیو
انتخاب نشریه


اخبار برگزيده

معناي روحيه انقلابي چيست؟
اينستاگرام اخير مقام معظم رهبري در خطاب به جوانان نوشت: بگذاريد من چند جمله حالا اينجا به شما جوان‌ها بگويم؛ عزيزترين کسان شماهستيد ديگر؛ شما مثل بچه هاي من هستيد، فرزندان ما هستيد، جوانهاي ما هستيد، اميد هاي ماهستيد، آينده ما دست شماست، آينده اين کشور دست شماست، ما که مي رويم؛ شماييد که هستيد، شما هستيد که اين کشور را بايد اداره کنيد. ‌‌چند جمله به شما عرض بکنم. عزيزان من! خودتان را براي آينده آماده کنيد، خودتان را براي اداره اين کشور آماده کنيد. علاج مشکلات اين کشور - چه مشکلاتي که امروز داريم، چه مشکلاتي که بعدها خواهيم داشت، چه مشکلاتي که هر کشوري و هر ملتي دارد؛ بالاخره هيچ کشوري که بدون مشکل نيست - و حل اين مشکلات، در گرو جوشيدن اراده و استقامت از درون ملت است؛ از درون ملت بايستي اراده، استقامت، عزم راسخ، ايستادگي بجوشد؛ چشم‌ها، باز، روحيه‌ها با توکل به خدا و اعتماد به نفس، قوي. ‌‌اگر به خدا توکّل داشته باشيم و به خودمان اعتماد کنيم، روحيه‌هايمان قوي خواهد بود؛ هم در زمينه علمي، هم در زمينه مديريتي، هم در زمينه اداري. آنچه من روي آن تکيه مي کنم روحيه انقلابيگري است؛ اين روحيه را بايد حفظ کنيد. ‌‌معناي روحيه انقلابي چيست؟ معنايش اين است که يک انسان انقلابي، شجاعت دارد، اهل اقدام است، اهل عمل است، ابتکار مي ‌ورزد، بن ‌بست‌ شکني مي کند، گره ‌گشايي مي کند، از چيزي نمي ترسد، به آينده اميدوار است، به اميد خدا به سمت آينده روشن حرکت مي کند؛ انقلابيگري يعني اين؛ اين [فرد] انقلابي است؛ اين روحيه انقلابي را بايد حفظ کرد.
***
۴۰۰ پرونده قاچاق ارز در سه ماه!
يکي از شاخصه‌هاي سياستگذاري اشتباه دولت در حوزه ارزي، گفته‌هاي مؤيدي خرم‌آبادي، رئيس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که اخيرا در جريان يک نشست خبري از تشکيل ۴۰۰ پرونده قاچاق ارز به ارزش ۲۵۰ ميليون دلار در 3 ماه گذشته خبر داد و گفت: از اين مقدار 
۲ ميليون دلار آن به‌دست آمده است. به گزارش روزنامه جوان، وي 
۱۰ تا ۱۵ مورد از اين پرونده‌ها را مهم ارزيابي کرد و افزود: اين پرونده‌ها به طور اختصاصي از سوي وزارت اطلاعات و ناجا در حال پيگيري است و با عاملان آن برخورد خواهد شد. حال سؤال اين است که اگر سياست‌هاي ارزي دولت راهگشا بود، چگونه فضا براي اين حجم از قاچاق ارز در کشور به وجود آمده و مگر قرار نبود که دولت با سياست‌هاي خود مانع از قاچاق ارز شود؟ البته پس از آن مؤيدي به تخلفات صورت گرفته از سوي برخي وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي دولتي در جريان واردات با ارز دولتي طي سه ماه اخير نيز اشاره کرد و با ساده‌سازي موضوع ادعا کرد، اين روند آن طور که در برخي رسانه‌ها منعکس شده نيست و اين طور نبوده دستگاهي که بايد تجهيزات پزشکي وارد کند خودرو وارد کرده باشد، اما تخلفاتي رخ داده که به وزير مربوطه گفته‌ايم. چرا دستگاه تابعه آن وزارتخانه که از معافيت تعرفه‌اي برخوردار است، در سه ماه اخير در کنار واردات وسايل پزشکي، تلويزيون و ميز و صندلي هم وارد کرده است؟ حال بايد منتظر ماند و ديد که دولت چه زماني حاضر به پذيرش سياستگذاري اشتباه خود در حوزه ارزي مي‌شود و دستگاه‌هاي نظارتي اعم از قوه قضائيه، سازمان بازرسي کل کشور، ديوان محاسبات مجلس، سازمان حسابرسي دولت، کميسيون اصل ۹۰ مجلس، کميسيون مبارزه با مفاسد اقتصادي و ساير نهادهايي از اين دست چه زماني عزم جدي خود را براي معرفي و برخورد با سوءاستفاده‌کنندگان از ارز دولتي نشان خواهد داد؟
***
تقليد صداي رئيس جمهور، حقيقت داشت
روزنامه جوان نوشت: سال گذشته، جواد کريمي قدوسي نماينده مردم مشهد در مجلس مدعي شد که حسين فريدون برادر حسن روحاني به علت تقليد صداي رئيس جمهور در دستگاه قضايي پرونده دارد. او در گفت‌وگويي اعلام کرد که حسين فريدون با تقليد صداي روحاني طي تماس‌هايي با مراکز اقتصادي در راستاي ترخيص کالا‌هاي غيرمجاز اقدام کرده و از آن‌ها خواسته تا جلوي واردات اين کالا‌ها را نگيرند. پس از اين افشاگري، فريدون از کريمي قدوسي شکايت کرد و اين نماينده دو بار به دادگاه رفت. در روز‌هاي اخير خبر رسيده که قاضي پرونده پس از مشاهده مستندات اعلام کرده که شکايت وارد نيست و قرار منع تعقيب براي اين نماينده مجلس صادر مي‌کند. همين قرار منع تعقيب يعني که ادعاي کريمي قدوسي راست بوده و او دروغي نگفته است. البته وکيل فريدون به اين حکم اعتراض کرده، بدون آنکه سخنان کريمي قدوسي را تکذيب کند.
***
بيش از 50 موسسه آموزش عالي درخواست تعطيلي دادند
مديرکل دفتر برنامه ريزي آموزش عالي وزارت علوم از درخواست بيش از 50 موسسه آموزش عالي براي تعطيل شدن خبر داد و گفت: در راستاي اجراي سياست‌هاي کيفي سازي آموزش از ابتداي سال جاري با وجود درخواست‌هاي ارسالي هيچ مجوزي براي راه‌اندازي مرکز جديد آموزشي عالي نداشتيم. دکتر ابوالقاسم دولتي در گفت‌وگو با ايسنا خاطرنشان کرد: طي سال‌هاي اخير بسيار محدود مواردي بود که وزارت علوم با مجوز راه اندازي يک مرکز آموزش عالي موافقت کرده باشد. اما از ابتداي سال جاري با وجود درخواست‌هاي ارسالي هيچ مجوزي براي راه‌اندازي مرکز جديد آموزشي عالي صادر نشده است.
***
پشت‌ پرده پيامک‌ دولتي‌ ها به وکلاي ملت
عضو کميسيون برنامه و بودجه گفت: اين روزها برخي افراد در دولت به نمايندگان مجلس پيام مي‌دهند که فلان وزير را استيضاح کنيد. حسينعلي حاجي‌دليگاني در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران افزود: يا مي گويند آنقدر به فلان وزير فشار بياوريد تا برکنار شود. وي ادامه داد: هدف اين دولتمردان از ارسال چنين پيامک‌هايي به وکلاي ملت اين است که رقباي سياسي خود را از صحنه خارج کنند و گروه مورد نظر خودشان را تقويت کنند. نماينده مردم شاهين‌شهر تاکيد کرد: البته نمايندگان توجهي به اين پيام‌ها ندارند اما معتقدند که افراد ناتوان در دولت بايد برکنار شوند و تيم اقتصادي دولت تغيير کند.
***
ميليونرهايي با لباس مندرس!
عضوهيئت رئيسه کميسيون اجتماعي با بيان اينکه حساب برخي از متکديان مملو از پول است، گفت: جلوگيري از بازگشت متکديان به متکدي‌گري نيازمند ايجاد اشتغال پايداراست. به گزارش خانه ملت، روح الله بابايي نماينده مردم بويين زهرا تصريح کرد: متکديان بي دردسر درآمدزايي مي‌کنند زيرا براي اشتغال کاذب خود مالياتي را نيز پرداخت نمي‌کنند و برخي از اين متکديان با متکدي گري حساب مالي خود را پر کردند. وي افزود: برخي  از متکديان با احساسات مردم  براي اخذ درآمد بازي مي‌کنند. به طور مثال نوزاد شيرخواري را بر دوش مي‌گيرند و از مردم تقاضاي کمک مي‌کنند و اين در حالي است که برخي متکدي ها با بهانه احساسي از مردم گدايي مي‌کنند. وي افزود: البته برخي از متکديان براي تامين منابع مالي و فقر دست به اين کار مي‌زند و اين قبيل متکديان بايد شناسايي و از نظر وضعيت اشتغال ساماندهي شوند. دولت مي‌تواند با ايجاد فرصت‌هاي اشتغال پايدار از بازگشت متکديان به  تکدي گري جلوگيري کند. وي با بيان اينکه حساب برخي از متکديان مملو از پول است، يادآورشد: جلوگيري از بازگشت متدکيان به متکدي گري نيازمند ايجاد اشتغال پايداراست.
هشدار درباره توقف توليد دارو در ايران
رئيس انجمن علمي داروسازان ايران با هشدار نسبت به کاهش ذخاير مواد دارويي در کارخانه‌هاي دارويي کشور، گفت: نبايد به هيچ عنوان شيطنت ‌دشمن را ناديده گرفت. به گزارش تسنيم، دکتر محمدرضا شانه ساز، با پرداختن به يکي از مهمترين مشکلات دارويي کشور که احتمالاً در ماه‌هاي آينده فعالان عرصه توليد دارو را با بحران مواجه مي‌کند، اظهار داشت: از مهمترين مشکلات توليد کنندگان صنعت دارو اين است که نقدينگي وجود ندارد و اصلا توليد کنندگان دارو پول ندارند که ماده اوليه دارو بخرند و بايد دولت فکر عاجلي براي اين مسئله کند. وي ادامه داد: هم اکنون ۴۰ تا ۵۰ ميليون دلار مواد دارويي در گمرک مانده است و ترخيص نمي‌شود چون صنعت دارو پول ندارد و حتي ابلاغيه‌ جديد براي ترخيص مواد دارويي و دارو بدون تسويه با بانک‌ها نيز نتوانسته است مشکلات را کاملا رفع کند. وي اظهار داشت: صنعت دارو از مدت‌ها قبل دچار بي‌پولي و نقدينگي شده است و هر بار نيز مجبور بوده است از بانک‌ها وام بگيرد و بانک‌ها نيز سود بالا مي‌گيرند و همين موضوع مشکل نقدينگي در صنعت دارو را تشديد کرده است. اگر با چنين وضعي پيش رويم  و فکري براي آن نشود توليد دارو در ايران مختل و متوقف مي‌شود و ما بايد داروي توليدي خودمان را که با قيمت ارزان‌تري توليد مي‌کرديم با قيمت چندبرابر از خارج خريداري کنيم.
***
موسوي لاري بايد برود توبه کند
به گزارش عصر ايران، عباسعلي کدخدايي در گفت‌وگويي گفت که تخلفات دو انتخابات 88 و 96 برابر بود. وي همچنين گفت: آقاي موسوي لاري وزير کشور دولت اصلاحات بر اين باور است که هرگاه دولت و شوراي نگهبان از نظر سياسي همسو نيستند کار انتخابات به مشکل مي‌خورد، مانند انتخابات مجلس ششم که خود ايشان وزير کشور بود. ايشان بايد برود از اين حرف توبه کند چراکه خودشان وزير کشور بودند و اين گونه نيست. در هر انتخاباتي تخلفاتي وجود دارد و لازمه آن است که بررسي هاي بيشتري صورت گيرد. تنها انتخاباتي که تاخير در آن صورت گرفت انتخابات 88 و آن هم با مجوز ولايت فقيه بود. شوراي نگهبان بايد در برابر تخلفات مسئول باشد و آنجايي که لازم است به قوه قضائيه رجوع کند.
***
غوغاسالاري، مايه نگراني است
محسن رضايي دبير تشخيص مصلحت نظام در خصوص موضوع سپنتا نيکنام در پست اينستاگرامي اش نوشت: در فروردين ماه، مهلت سه ماهه رسيدگي به پرونده سپنتا نيکنام تمام شده بود. اگر رسيدگي به آن را تمديد نمي‌کرديم، نظر شوراي نگهبان قطعي و از دستور کار مجمع خارج مي‌شد. با پيشنهاد اينجانب و موافقت آيت‌الله شاهرودي، تمديد رسيدگي که طبق آيين‌نامه حداکثر يک سال مي‌تواند باشد، انجام شد. حل اين نوع اختلافات به رأي دو سوم 
اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام نياز دارد. به همين دليل دو هفته پيش بين دوکميسيون حقوقي و سياسي مجمع، جلسه‌اي مشترک گذاشتم تا نظرات آنها به هم نزديکتر شود. با اين همه، فضاي شايعه پراکني و غوغاسالاري که فرصت طلبان سياسي به وجود مي‌آورند، مايه برخي نگراني‌هاست. اين افراد با 
دروغ‌ پردازي، محيط عقلاني تصميم‌ گيري را هدف قرار داده‌اند. برخي از آنها نه به ايران، نه به مردم و نه به اقليت‌ها رحم نمي‌کنند و با سياسي‌کاري فقط به دنبال منافع خود هستند.
***
انتقاد مشاور روحاني از وزير روحاني
اکبر ترکان، مشاور روحاني در بخشي از مصاحبه اخير خود با روزنامه آرمان در باره ماجراي تخلف برخي واردکنندگان در قبال ارز دولتي، به وزارت صمت و محمد شريعتمداري وزير اين وزارتخانه اشاره کرده و گفته است: به نظر من مقصر اصلي اين موضوع، وزارت صنعت، معدن و تجارت است. اين وزارتخانه نتوانست مديريت درستي در حوزه ارز داشته باشد تا منابع کشور به شکل بهينه هزينه شود. طي سه ماه اخير هر که رانت و رابطه داشت، موفق به دريافت ارز و واردات شد. اين سوء مديريت چنين وضعيتي را به وجود آورده است. حال اين وزارتخانه بايد توضيح دهد که چرا به عده‌اي رانت‌جو و سوداگر، ارز ارزان پرداخته است؟ ترکان تصريح مي‌کند: اگر يک فرد کالايي را وارد کرده که سابقه تجارت اين کالا را نداشته است، بايد به سلامت جريان پرداخت ارز 4200 توماني شک کرد. در نتيجه وزارت صنعت، معدن و تجارت بايد پاسخگوي اين موضوع باشد. بايد بررسي شود که چه ضوابطي بر پرداخت ارز حاکم بوده است که عده‌اي به اسم نياز ضروري کشور، چاي ‌ساز و لوازم تجملاتي وارد کرده‌اند؟ حتي نام افرادي در فهرست‌هاي منتشرشده مشاهده مي‌شود که در طول عمرشان آن کالا را وارد نکرده‌اند. همچنين اين وزارتخانه بايد توضيح دهد که چگونه به شرکتي که 15 روز است از تاسيس آن مي‌گذرد ارز 4200 توماني تخصيص داده است؟ رانت و سوداگري اينجاهاست که سر بيرون مي‌ آورند.
***
آيينه عبرت!
ايرنا گزارش داد: لاشه هواپيمايي که در جريان عمليات آزادسازي گروگان‌هاي آمريکايي سفارت اين کشور در تهران که در صحراي طبس گرفتار توفان شد و منهدم گرديد، به موزه نيويورک منتقل مي ‌شود.


آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9260/2/26982/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha