آرشیو
انتخاب نشریه


روايت "پوليتيکو" از اقدامات ضد ايراني "ريچارد گرانل"
ماموريت سفير جنجالي در برلين

مترجم: محمد حيدري
اشاره: تلاش‌هاي سفير ايالات متحده آمريکا در آلمان عليه ايران همچنان ادامه دارد. "ريچارد گرانل" نسبت به ديگر سفراي آمريکايي حاضر در کشورهاي اروپايي، فعاليت‌هاي پررنگ تري را در تقابل با روابط تجاري با ايران در پيش گرفته است. اصلي ترين هدف گرانل از اين اقدامات، جلوگيري از حضور شرکت‌هاي کوچک و متوسط اروپايي در ايران است. زماني که دونالد ترامپ از توافق هسته اي 
با ايران خارج شد، گرانل در اظهار نظري جنجالي از شرکت‌هاي آلماني خواست تا به فعاليت‌هاي تجاري خود با ايران خاتمه دهند. اين اظهارات، با نارضايتي و خشم رسانه ها و برخي سياستمداران آلماني مواجه شد. با اين حال هم اکنون ريچارد گرانل سعي دارد با اتخاذ رويکردي نرم تر، گزينه هاي ديگري را به شرکت‌هاي آلماني ( به جاي تجارت با ايران) ارائه کند. اقدامات اخير ريچارد گرانل، مورد توجه بسياري از تحليلگران رسانه اي در آلمان و ديگر کشورهاي اروپايي قرار گرفته است.اقداماتي که برخي از آنها به صورت آشکار و برخي ديگر به صورت پنهان صورت گرفته است .  نشريه "پوليتيکو" در گزارشي به قلم "متيو کارنيتشيگ" به بررسي اقدامات ضد ايراني سفير آمريکا در برلين پرداخته است: ريچارد گرانل( سفير آمريکا در آلمان ) مشغول رايزني با شرکت‌هاي آلماني است تا به آنها درد خصوص استفاده از ظرفيت‌هاي تجاري ايالات متحده آمريکا مشاوره دهد. بر اساس شنيده ها، ريچارد گرانل به صورت خاص در تلاش است تا با مديران شرکت‌هاي کوچک و متوسط آلماني در راستاي استفاده از بازار ايالات متحده آمريکا و ايجاد ارتباط تجاري با اين کشور، گفت و گو کند. او در اين خصوص پيشنهاداتي را به شرکت‌هاي آلماني ارائه داده است. او اخيرا با اعضاي اتاق بازرگاني و صنايع آلمان ديدار کرده و درباره دهها شرکتي که مي توانند با آمريکا همکاري بيشتري داشته باشند با آنها گفت و گو کرده است. به نظر مي رسد ريچارد گرانل سعي دارد در برهه فعلي با رويکردي نرم تر، اين پروسه را هدايت کند. در ماه مي، زماني که دونالد ترامپ از توافق هسته اي با ايران خارج شد ، گرانل در توئيتي جنجال برانگيز از شرکت‌هاي آلماني خواست تا بلافاصله تجارت با ايران را متوقف کنند. با اين حال به نظر مي رسد گرانل خود نيز نسبت به خطاي خود درا ين خصوص پي برده است! 
اقدامات گرانل، بخشي از يک استراتژي وسيع‌تر محسوب مي شود. مطابق اين استراتژي، مقامات آمريکايي سعي دارند اقداماتي صورت دهند تا شرکت‌هاي اروپايي به صورت داوطلبانه از تجارت با ايران اجتناب کنند. اين در حالي‌است که  کشورهاي عضو اتحاديه اروپا به شدت از تصميم ترامپ مبني بر خروج از برجام انتقاد کرده اند. ايران کشوري جوان با حدود 80 ميليون جمعيت است که بازار جذابي براي کشورهاي اروپايي دارد. شرکت‌هاي آلماني قبل از سال 2012، يعني زماني که قدرتهاي بين المللي تحريم‌هاي چند جانبه را عليه ايران اعمال کنند، حضور فعالي در ايران داشتند. پس از اينکه در سال 2015 ميلادي ، ميان ايران و اعضاي 5+1 توافق صورت گرفت، مقامات آلماني به ايران سفر کردند و با رئيس جمهور اين کشور براي نحوه برقراري ارتباطات مالي و تجاري رايزني کردند. 
در آن زمان، فدراسيون صنايع آلمان پيش‌بيني کرد که صادرات به ايران در مدت کوتاهي از 2/4 ميليارد يورو در سال 2014 ميلادي به 10 ميليارد يورو در سال 2017 افزايش يابد. با اين حال، به دليل اعمال فشارهاي ايالات متحده آمريکا اين پيش بيني محقق نشد . هم اکنون اصلي ترين خواسته ترامپ اين است که آلمان را به صورت کامل ، به جمع کشورهاي ضد ايران ملحق کند. نزديکي فاصله آلمان به ايران (که مدت پرواز بين اين دو 5 ساعت است) . عدم وجود رقابت عمده اقتصادي، فاکتورهاي جذابي براي شرکت‌هاي کوچک و متوسط آلماني براي تجارت با ايران محسوب مي شود. با اين وجود، تصميم اخير ايالات متحده آمريکا مبني بر خروج از برجام، معادله را مي تواند تغيير دهد. مطابق اين تحريم‌ها، شرکت‌هاي اروپايي که با ايران تجارت مي‌کنند مشمول جريمه هاي ايالات متحده آمريکا مي شوند. در حالي که اتحاديه اروپا قول داده است براي محافظت شرکت‌هاي اروپايي( از تحريم‌هاي ثانويه آمريکا عليه ايران ) تلاش کند، اما ممکن است بسياري از خطرها در آينده نيز عليه شرکت‌هاي اروپايي حاضر در ايران باقي بماند. آمريکا به شرکت‌هاي اروپايي هشدار داده است که ظرف 6 ماه فعاليت‌هاي تجاري خود را در ايران متوقف کنند يا با پيامدهاي اين موضوع مواجه شوند. 
در چنين شرايطي ريچارد گرانل سعي دارد به شرکت‌هاي آلماني گزينه هايي جايگزين ( به جاي تجارت با ايران ) را ارائه دهد. همچنين ايالات متحده آمريکا ، به گزينه‌اي به نام سرمايه گذاري شرکت‌هاي آلماني در عربستان سعودي نيز اشاره مي کند. به عبارت بهتر، گرانل از شرکت‌هاي آلماني 
مي‌خواهد تا به جاي ايران در عربستان سعودي سرمايه گذاري کنند. او در اين خصوص به ارتباطات بهبود يافته واشنگتن و رياض اشاره مي کند. اين در حاليست که روابط دو کشور آلمان و عربستان پس از تصميم برلين مبني بر توقف صادرات سلاح به همه کشورهاي درگير در جنگ يمن، از جمله عربستان سعودي وضعيتي عادي ندارد. همچنين در ماه نوامبر، آلمان صراحتا از دخالت عربستان سعودي در سياست داخلي لبنان انتقاد کرد. در هر حال، شرکت‌هاي آلماني در عربستان سعودي احساس مي کنند که با توعي تحريم غير رسمي و غير اعلامي در قبال فعاليت‌هاي تجاري خود مواجه هستند. در مقابل، ايالات متحده آمريکا سعي دارد شرکت‌هاي تجاري و بازرگاني در آلمان را به سوي سرمايه گذاري در عربستان ترغيب نمايد. واشنگتن معتقد که نزديک شدن آلمان به عربستان سعودي، برلين را از تهران دور خواهد کرد. در نهايت اينکه دونالد ترامپ در صدد است تا آلمان را به صورت مطلق و کامل ، به کشوري ضد ايراني تبديل کرده و مراودات تجاري اين کشور اروپايي با ايران را به کمترين حد ممکن برساند. با اين حال روابطي که در دوسوي آتلانتيک شکل گرفته است و تنش‌هايي که ميان آلمان و ايالات متحده آمريکا ( طي دو سال اخير و پس از حضور ترامپ درکاخ سفيد‌) به وجود آمده ست، احتمال اين موفقيت رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا در اين ماموريت را سخت ساخته است. 

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9260/7/26917/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha