آرشیو
انتخاب نشریه


تشديد تنش‌ها در درون آتلانتيک
نگراني اعضاي ناتو از هم پيماني آمريکا و روسيه

منبع :تلگراف 
مترجم: صابر عزيزي
اشاره: نگراني هاي اعضاي ناتو در خصوص نزديکي روابط ايالات متحده و روسيه افزايش يافته است. اگرچه اين نگراني ها به صورت مستقيم از سوي مقامات اروپايي بيان نمي شود، اما در بسياري از رسانه هاي غربي اين مسئله مورد توجه قرار گرفته است. تحليل "تلگراف" از مناسبات آمريکا،ناتو و روسيه از نظرتان مي گذرد :
  ناتو اکنون نگران اين مسئله است که ممکن است در صورت عدم افزايش هزينه دفاعي توسط کشورهاي عضو اين مجموعه، دونالد ترامپ  نيروهاي خود را از اروپا بيرون ببرد. ترامپ پيش از اين بارها ناتو را يک سازمان «کهنه و منسوخ» خوانده بود.
به گزارش برخي منابع خبري، دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريکا نامه شديداللحني را به رهبران برخي کشورهاي عضو سازمان پيمان آتلانتيک شمالي(ناتو) ارسال کرده‌است. در اين نامه‌ها که در آستانه نشست ناتو در بروکسل، براي رهبران کانادا، اسپانيا، هلند و آلمان ارسال شده‌، ترامپ تهديد نموده که اگر کشورهاي عضو اين سازمان متعهد نشوند که هزينه هاي 
دفاعي خود را افزايش دهند، وي نيروهاي آمريکايي را از اوکراين خارج مي کند و از شرکت در تمرينات مشترک ناتواجتناب خواهد ورزد. اين همان چيزي است که اعضاي ناتو به شدت از آن واهمه دارند.
مقامات ارشد درگير در آماده سازي نشست اين هفته ناتو نگران هستند که اگر رهبران کشورهاي اروپايي با خواسته ترامپ مخالفت کنند، رئيس جمهور ايالات متحده با ولاديمير پوتين درباره "بازترسيم چشم انداز امنيت" در سراسر اروپا وارد گفت‌وگو خواهد شد. 
چهره هاي نظامي و ديپلماتيک کشورهاي اروپايي در گفت‌وگو با تلگراف، از ترس خود در قبال پيشنهاد احتمالي  ترامپ به پوتين پرده بر داشته اند. قرار است روساي جمهور ايالات متحده و روسيه، در يک نشست برنامه ريزي شده بين دو رهبر در هلسينکي در 16 ژوئيه، يعني تنها چهار روز پس از نشست پنج شنبه در بروکسل، گفت‌وگو کنند.
توبياس الوود، وزير دفاع انگليس، به طور جداگانه به تلگراف گفت: "با توجه به رد پاي ايالات متحده در اروپا و اقدامات خصمانه اخير پوتين که ثبات قاره را از بين برده است، مسائل زيادي  به نتيجه دو نشست آينده ميان مقامات (اروپايي، روس و آمريکايي) بستگي دارد. و بريتانيا، به عنوان بزرگ‌ترين و توانمند ترين نيروي نظامي اروپا، نقش مهمي در تفکر ايالات متحده ايفا مي کند. "
اين سخنان در حالي ابراز شد که سفير بريتانيا در آمريكا به‌تازگي از روابط انگليس و ايالات متحده و دونالد ترامپ دفاع نموده و اصرار کرد كه روابط نظامي با وجود برخي اختلافات سياسي همچنان "قوي تر از هميشه" باقي بماند.
 کيم دارچ، پيش از سفر ترامپ به انگليس اذعان نمود که هر دو کشور بايد "صادقانه" در مورد مسائل مربوط به تعرفه هاي فولاد و آلومينيوم، و قرارداد هسته اي ايران صحبت کنند.
با اين حال او مي افزايد که اين تنها به دليل آن است که بريتانيا و آمريکا رابطه اي "بسيار نزديک و گشوده" با يکديگر دارند که مي توانند شکايات خود را با صداقت با هم مطرح کنند. 
در حال حاضر ايالات متحده حضور نظامي گسترده زميني و هوايي در کشورهاي متعدد اروپايي مانند اوکراين، لهستان، آلمان، ليتواني، لتوني و استوني دارد.
ايالات متحده پيشتر در حال کاهش نيروهاي خود در خاک اروپا بود، و اين روند تا سال 2014، يعني هنگام بالا گرفتن تنش‌ها ميان روسيه و کريمه، در زمان رئيس جمهوري باراک اوباما ادامه داشت. در سال 2014 و مقارن با درگيريهاي اوکراين، ايالات متحده نيروهاي خود را براي پشتيباني و آموزش نيروهاي مسلح  ناتو در مرزهاي روسيه مستقر کرد. 
يک منبع ديپلماتيک گفت که مقامات مي ترسند که  ترامپ از فرصت پيش آمده در  اجلاس اين هفته، براي از ميان برداشتن حمايت نظامي آمريکا از رديف هزينه ها استفاده کند. اين منبع گفت: "اوکراين واقعا در معرض خطر است."
يکي از مقامات رسمي فعال در آماده سازي مقدمات اين نشست گفت که ممکن است انگليس و ديگر کشورهاي عضو ناتو به زودي در شرايطي دشوار قرار بگيرند. شرايطي که  ميان ترامپ و پوتين، معامله اي بزرگ صورت گيرد که به نفع هر دو کشور (ايالات متحده و روسيه) باشد ، و  آنها سعي خواهند کرد که اين معامله به عنوان يک پيروزي سياسي در هر دو کشور به تصوير کشيده شود. در نتيجه اروپا در چنين زمان بحراني و درحالي‌که قاره سبز چنين بي ثبات است، در معرض آسيب بسيار بزرگي قرار خواهد گرفت. 
در حال حاضر تنها پنج کشور 2 درصد از توليد ناخالص داخلي) خود را براي دفاع هزينه مي کنند، که انگليس يکي از آنهاست. بنا بر تصميم اعضاي ناتو در سپتامبر ۲۰۱۴ ميلادي، کشورهاي عضو متعهد شده اند تا بودجه دفاعي خود را طي ۱۰ سال ، به تدريج تا  ۲ درصد از توليد ناخالص داخلي شان افزايش دهند. اما تا کنون تنها کشورهاي ايسلند، بريتانيا، لهستان و يونان به اين تعهد عمل کرده اند. در اين ميان اسپانيا 9/0 درصد، و آلمان 2/1 درصد از توليد ناخالص داخلي خود را صرف هزينه‌هاي دفاعي مي کنند.
به گزارش نيويورک تايمز، ترامپ در نامه اي خطاب به «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نوشته است: در حالي‌که آلمان از رونق اقتصادي خوبي برخوردار است، اين قابل تحمل نيست که ايالات متحده هزينه دفاع از آن را بپردازد.
توبياس الوود در اين خصوص بيان کرد: "همانطور که انگليس هزينه هاي دفاعي را مي پردازد، متحدان ما در ناتو نيز بايد چنين کنند. جهان در حال تبديل شدن به مکاني خطرناک‌تر است، تهديدات پيچيده تر مي شوند و از جهات گوناگون افزايش مي يابند. لذا ايالات متحده از ديگر کشورهاي عضو ناتو مي خواهد تا وظيفه خود را در قبال پرداخت 2 درصد از درامد توليد ناخالص داخلي براي هزينه هاي دفاعي به انجام رسانند. رئيس جمهور ايالات متحده از "ترزا مي" نخست وزير انگليس خواسته تا هزينه هاي نظامي خود را  باز هم افزايش دهد. جيم ماتيس وزير آمريکا در نامه اي به همتاي انگليسي خود اعلام کرده که ايالات متحده نگران اين موضوع است که قدرت نظامي بريتانيا و نفوذ ديپلماتيک "در معرض خطر فرسايش" قرار دارند. طي هفته گذشته، ترامپ  مشغول بررسي شرايط براي بيرون بردن نيروهاي نظامي خود از آلمان بوده است. در حال حاضر ايالات متحده 35 هزار تن از نيروهاي نظامي خود را در آلمان مستقر کرده است. براي دهه ها، حضور نظامي آمريکا در خاک آلمان به‌مثابه مانعي براي حمله احتمالي روسيه به اروپا محسوب شده است که اين موضوع در پي مناقشات اخير در معرض تغيير جدي قرار گرفته است .

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9260/7/26915/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha