آرشیو
انتخاب نشریه


رابطه پوكي استخوان در زنان و استروژن

متاسفانه هر روز با بيماراني مواجه هستيم که به علت پوکي استخوان، دچار عوارض و دردهاي مختلف شده‌اند. شيوع اين بيماري با افزايش سن بيشتر مي‌شود تا آنجا که تقريبا مي‌توان گفت تمام افراد بالاي 80 سال به اين درد مبتلا هستند. ضمن اين‌که بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت، زنان پنج برابر مردان به اين بيماري دچار مي‌شوند.
به گزارش بهداشت نيوز، متاسفانه هر روز با بيماراني مواجه هستيم که به علت پوکي استخوان، دچار عوارض و دردهاي مختلف شده‌اند. شيوع اين بيماري با افزايش سن بيشتر مي‌شود تا آنجا که تقريبا مي‌توان گفت تمام افراد بالاي 80 سال به اين درد مبتلا هستند. ضمن اين‌که بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت، زنان پنج برابر مردان به اين بيماري دچار مي‌شوند.
به طور کلي استئوپروز شايع‌ترين بيماري متابوليک استخوان است که در آن بتدريج از تراکم استخوان‌ها کاسته شده و اين مسئله به افزايش بروز شکستگي استخواني منجر مي‌شود.
به طور معمول و فيزيولوژيک از حدود 30 سالگي، سالانه حدود يک درصد از تراکم استخواني انسان کم مي‌شود، اما وقتي سرعت اين کاهش تراکم، بيش از معمول باشد يا تراکم استخواني بشدت کاهش يابد، با يک وضع پاتولوژيک روبه‌رو هستيم که استئوپروز ناميده مي‌شود.
 متاسفانه هيچ راهي براي علاج قطعي يا توقف کامل استئوپروز وجود ندارد و تنها کاري که از دست ما برمي‌آيد، اين است که از سرعت اين روند بکاهيم. پوکي استخوان علل بسياري دارد. يکي از عواملي که فرد را مستعد ابتلا به اين بيماري مي‌کند، ژنتيک است. کساني که سابقه فاميلي استئوپروز يا شکستگي‌ پاتولوژيک مربوط به کاهش تراکم استخواني را داشته باشند بيش از ديگران در معرض پوکي استخوان قرار مي‌گيرند.
عامل مهم ديگر در بروز استئوپروز، کمبود ميزان دريافتي کلسيم و ويتامين D است که البته به احتمال زياد علت درصد بالاي پوکي استخوان در کشور ماست. اين عامل در کنار ژنتيک مي‌تواند براي ايجاد پوکي استخوان کافي باشد. نداشتن فعاليت بدني کافي، به کاهش قدرت عضلاني و کاهش تراکم استخوان‌ها منجر مي‌شود. از طرف ديگر در بدن خانم‌هايي که يائسه شده‌اند، به اندازه کافي هورمون استروژن ترشح نمي‌شود. استروژن يک هورمون موثر در ميزان تراکم استخواني است که کمبود آن، فرد را مستعد پوکي استخوان و درد‌هاي استخواني مي‌کند. آلودگي هوا نيز مي‌تواند خطر ابتلا به استئوپروز را تا حد زيادي افزايش دهد. آلودگي هوا از افزايش ذرات غيرمجاز معلق در هوا ناشي مي‌شود.
در مطالعاتي که در اين زمينه صورت گرفته، چنين نتيجه‌گيري شد که اين مواد مي‌تواند از رسيدن نورخورشيد به پوست و متعاقب آن توليد ويتامين D جلوگيري کند بنابراين زندگي‌هاي آپارتمان‌نشيني به همراه آلودگي هوا، رسيدن نور خورشيد به بدن را محدود کرده است.

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9260/6/26911/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha