آرشیو
انتخاب نشریه


اخبار برگزيده

خانواده ‌اي که ۳۰ هزار خودرو وارد کرده و ماليات ندادند
يک مقام مسئول در سازمان امور مالياتي در حاشيه بازديد خبرنگاران از سامانه هاي طرح جامع مالياتي از مزاياي سامانه هاي الکترونيکي اطلاعات موديان مالياتي خبر داد و گفت: به کمک سامانه هاي طرح جامع مالياتي، آن دسته از افرادي را که فرارهاي مالياتي داشته اند شناسايي و ماليات آنها را دريافت کرده ايم. به گزارش مهر، غلامرضا قبله اي افزود: بر اين اساس، يک خانواده سال گذشته شناسايي شدند که ۳۰ هزار خودرو وارد کرده و يک ريال هم ماليات نداده بودند. به کمک اين سامانه آنها شناسايي شده و علاوه بر اخذ ماليات به مراجع قضائي معرفي شدند. اين مقام مسئول اظهار داشت: همچنين ۷۷ نفر شناسايي شده اند که معادل ۹۹۰ ميليارد تومان از آنها ماليات اخذ شده است ضمن آنکه در تراکنش هاي مالياتي، وزارت اطلاعات و دستگاه هاي مسئول در حوزه پولشويي اطلاعاتي را در اختيار سازمان امور مالياتي قرار داده اند که پس از بررسي ماليات آنها را دريافت کرده ايم. وي خاطرنشان کرد: کل هزينه هاي اجراي طرح مالياتي طي ۱۵ سال گذشته از محل برخي درآمدهاي جديد مالياتي شناسايي شده طي يک سال گذشته، پوشش داده شد.
***
دلخوري ‌هاي وزير بهداشت به کجا ختم مي ‌شود؟
موضوع اختلاف بين برخي چهره‌هاي دولتي از بدو تشکيل کابينه دوازدهم بارها مطرح شده،‌ يک روز اختلاف اصلاح‌طلبان با رئيس دفتر رئيس‌جمهور،  روز ديگر اختلاف جهانگيري با رئيس‌جمهور،‌ جهانگيري با محمود واعظي،‌ علي ربيعي وزير کار با قاضي زاده‌هاشمي وزير بهداشت و... تسنيم نوشت: حالا هم در جديدترين مورد، موضوع ناراحتي و گلايه سيدحسن قاضي‌زاده هاشمي وزير بهداشت درمان و آموزش پزشکي کشور از رئيس‌جمهور مطرح شده است. پيشتر نيز اختلاف وزير بهداشت با وزير رفاه سرو صداي زيادي به پا کرده بود. اختلاف‌هايي که گويا منجر به گلايه وزير بهداشت از رئيس جمهور شده و حتي موجب شده بود که قاضي‌زاده هاشمي ترجيح دهد تا در چندين جلسات هيئت دولت شرکت نکند. ادغام بيمه‌ها و اختصاص بودجه‌هاي ميلياردي آغاز اختلاف بين دو وزير بهداشت و رفاه بوده است؛‌ بدهي بيمه‌ها به وزارت بهداشت به 11 هزار ميليارد تومان رسيده و وزارت بهداشت از اين مسئله به شدت ناراحت و حتي خواستار برخورد نهادهاي نظارتي با تامين اجتماعي شده است. طرح تحول سلامت،‌ محل اختلاف ديگر وزارت بهداشت و وزارت رفاه بوده،‌ طرحي که بودجه زيادي به پاي آن ريخته شده و حالا اگر بنا باشد متوقف شود با تورمي غيرقابل تحمل در بخش درمان مواجه خواهيم بود و اگر هم اين اختلاف‌ها به پايان رسيد ممکن است بيمه‌ها از تامين هزينه‌ها خودداري و در اين صورت نيز شاهد زير خط فقر رفتن بيماران بابت هزينه‌هاي درمان مي‌شود. 
***
سايپا و ايران خودرو 90 هزار خودرو را احتکار کرده اند!
عضو کميسيون صنايع و معادن گفت: خودروسازان در آذر ماه سال 96 با دلار 3 هزار و 200 توماني خودروهاي جديد توليد کردند، اما هيچ کدام از اين خودروها را پيش فروش نکرده يا به روز و به صورت نقدي نفروختند. به گزارش بورس پرس، نادر قاضي ‌پور افزود: سايپا حدود 60 هزار و ايران خودرو 30 هزار خودرو احتکار کرده اند. خودروهاي داخلي به صورت ميانگين 10 تا 30 ميليون و برخي از اين خودروها هم 40 ميليون تومان افزايش قيمت داشتند که اين موضوع گران فروشي، نارضايتي هاي اجتماعي ايجاد کرده است. خودروسازان منتظرند خودروهاي خود را با قيمت دلار روز به مردم بفروشند.
***
درخواست البرادعي از اعراب براي آشتي با ايران
پايگاه روسيا اليوم اعلام کرد، البرادعي در صفحه توئيتر خود نوشت: ما در جهان عرب با فاجعه اي انساني، ناجوانمردانه و اختلافاتي ويران کننده ميان خود و همسايگان مواجهيم. همه مي دانند که اين منازعات موجب وخيم تر شدن اوضاع مي شود و هيچ راه حلي به جز گفتگو ندارد. آيا تاکنون به مذاکرات با يکديگر و مذاکرات اعراب با ترکيه و ايران و بررسي اختلافات فکر کرده ايم؟ آيا بدون مذاکره راهي براي نجات از سقوط در پرتگاه وجود دارد؟ ديپلمات مصري دارنده جايزه صلح نوبل افزود: جنگ ها، منازعات را وخيم تر مي کند. جنگ (تحميلي) عراق عليه ايران و جنگ هاي خليج فارس نمونه آن است. هر چقدر اين اختلافات 
پيچيده تر شود نياز به گفتگو بيشتر مي شود؛ مانند منازعه کره شمالي با آمريکا. البرادعي افزود: من از شدت منازعه ميان کشورهاي عربي با ايران و ترکيه خبر دارم و به نظر من براي جلوگيري از هرگونه رويارويي ويران کننده، مذاکرات مستقيم ضروري است. ما با اين تلاش چه چيزي را از دست خواهيم داد؟
***
واردات 145 تن چادر به کشور!
آمار مقدماتي گمرک از تجارت خارجي در سال ۹۶ نشان مي‌دهد که در اين مدت بيش از ۱۴۵ تن چادر از کشور‌هاي مختلف جهان وارد ايران شده است. بر اساس واردات اين حجم چادر به کشور، ۳۹۶ هزار و ۵۳۵ دلار ارز از کشور خارج شد که بالغ بر يک ميليارد و ۳۴۳ ميليون و ۸۱۸ هزار و ۳۹۰ تومان در آمار گمرک به ثبت رسيده است. گفتني است چادر از ۶ کشور استراليا، امارات متحده عربي، ايتاليا، بلغارستان، تايوان و چين وارد ايران شده است. به نقل از ميزان، در اين ميان اولين و بزرگ ترين صادرکننده چادر به ايران چين بوده است که با فروش بيش از ۱۴۱ تني محصول درآمد ۳۷۴ هزار و ۶۷۳ دلاري را نصيب خود کرده است.
***
برنامه ريزي جديد ترکيه براي جذب تجار ايراني
روزنامه خراسان نوشت: بر اساس نامه نگاري برخي مسئولين سفارت ترکيه در کشورمان با نهادها و فعالان مهم تجاري ايراني، به آن ها اعلام شده مراکز سرمايه گذاري اين کشور (به ويژه در شهر استانبول) که به عنوان نهادهايي رسمي مشغول فعاليت هستند، با گردآوري نمايندگان ادارات دولتي با هدف کاهش بوروکراسي و انجام امور مالي و اداري به صورت متمرکز، علاقه مند به همکاري با بازرگانان و تجار ايراني بوده و ارائه هرگونه مشاوره و خدمات در اين مراکز براي اين جامعه هدف، به صورت رايگان صورت مي گيرد.
***
افشاني، همشهري ‌هاي خود را 
به شهرداري مي آورد؟
عضو شوراي شهر تهران با بيان اينکه کم يا افزوده شدن هر سلسله مراتب در شهرداري تهران بايد به تاييد شوراي شهر برسد، در ارتباط با انتصابات شهردار جديد افزود: با اين حال طبيعتاً هر مديري در جايي منصوب مي‌شود، همراه خود تيم معتمدش را وارد مجموعه مي‌کند تا بتواند با آن‌ها کار کند و افشاني هم از اين مسئله مبرا نيست. به گزارش خبرآنلاين، مجيد فراهاني با اشاره به اظهارات يکي از اعضا که در صحن علني گفته بود اميدواريم با روي کار آمدن ايشان شاهد شهرداري تک لهجه‌اي نباشيم و افرادي از يک قوميت خاص در شهرداري تهران منصوب نشوند، ادامه داد: آقاي افشاني به درستي به اظهارات اين عضو شورا پاسخ داد و اذعان کرد اگر قرار باشد فقط بر اساس قوميت انتخاب کنم، اقدامي بسيار ناپسند و نژادپرستانه خواهد بود. شهردار بي‌شک اين رويکرد را نخواهد داشت و در جلسات خصوصي و عمومي مدام روي آن تاکيد کرده است.
هميشه بهانه براي گراني در ايران وجود دارد
روزنامه دولتي شهروند نوشت: «کافي است که قيمت جهاني کالايي پنج ‌درصد افزايش يابد يا تأمين ارز برخي از اقلام وارداتي يک هفته به تأخير بيفتد تا موجي از گراني در کشور به راه افتد» اين بخشي از گفته محمد آقا طاهر، رئيس اتحاديه بنکداران مواد غذايي است که نسبت به ثابت ماندن قيمت برخي از اقلامي که پيش از اين براساس ارز بازار آزاد (بيش از پنج ‌هزار تومان) وارد کشور مي‌شدند اما حالا با وجود اين‌که واردات آنها بر مبناي ارز ٤٢٠٠ تومان صورت مي‌گيرد، خبري از ارزاني نيست. دومينويي از گراني در بازار به راه افتاده است. مهم نيست که ارز چقدر در قيمت تمام‌شده آنها تأثيرگذار است؛ وقتي از دليل گراني مي‌پرسي همه، نوسانات بهاي دلار را بهانه مي‌کنند. حسين راغفر، اقتصاددان در اين‌باره مي‌گويد: «گروهي به بهانه افزايش نرخ ارز، کالاها را گران مي‌فروشند، در حالي ‌که اين غارت اموال مردم است. به نظر من مسئله اصلي بحراني در کشور ما داخلي است و نه خارجي.» در روزهايي که مردم در شوک افزايش قيمت ملک، خودرو، لوازم خانگي و البته کالاهاي اساسي هستند، دولت مدام اعلام مي‌کند که توانسته التهاب‌هاي ارزي را مهار کند. با اين حال مردم اين سوال را از دولت دارند که چطور مي‌شود کالاهاي اساسي و لوازم خانگي و خودرو و مسکن گران شود آن‌ هم به‌دليل گراني دلار ولي دولت مدام از ارزان‌شدن اين ارز و تأمين نيازهاي متقاضيان با دلار ٤٢٠٠ توماني سخن مي ‌گويد؟!
***
وضعيت حجاب دختران در مدارس نامناسب است
نماينده ولي فقيه در خراسان شمالي گفت: وضعيت حجاب و آرايش دختران در مدارس نامناسب شده است. دختران را با امر به معروف و نهي از منکر به سمت حجاب ببريد تا حريم و حرمت مدرسه حفظ شود.
به گزارش حوزه نيوز، حجت‌الاسلام والمسلمين ابوالقاسم يعقوبي اظهار داشت: دشمنان انقلاب تورهاي نامرئي خود را براي فرزندان اين سرزمين استکبار ستيز پهن کرده‌اند، بايد براي تحقق پيدا نکردن اهداف شوم آنان دنبال راهکار باشيم . امام جمعه بجنورد تصريح کرد: بايد براي جوان ها الگو بود تا جوان‌ها را هدايت و تبديل به جوان انقلابي کنيم.
***
فعالان بازار دلار 4200 توماني نگرفتند
روزنامه اصلاح طلب جهان صنعت نوشت: يکي از فعالان اقتصادي بازار در مورد وضعيت تخصيص دلار 4200 توماني به فعالان اقتصادي گفت: تاکنون هيچ يک از فعالان بازار موفق به دريافت دلار 4200 توماني نشده‌اند. البته اين گونه اعلام شده که براي واردات کالاهاي اساسي بايد واردکنندگان با دلار خودشان کالا وارد کنند و سپس بعد از اينکه اجناس آنها از گمرک وارد ايران شد، با ارائه فاکتورهاي خريد، مابه‌التفاوت ارزي را از دولت درخواست کنند. علي احمدي در ادامه با بيان اينکه بايد بعد از بلاتکليفي‌هاي بسيار، درخواست‌ها توسط ارگان‌هاي مربوطه تاييد شود، اظهار کرد: جالب اينجاست که اعلام شده مابه‌التفاوت ارزي به واردکنندگان پرداخت نمي‌شود بلکه در واردات براي دفعات بعدي، تخفيف‌هاي گمرکي به جاي مابه‌التفاوت ارزي لحاظ خواهد شد. اين فعال بازار با بيان اينکه اين موضوعات تنها از سوي دولت اعلام شده اما کسي دلار 4200 توماني را نگرفته و کسي هم از دولت طلبکار نشده، گفت: اين گفته‌ها و وعده وعيدها تنها به صورت زباني اعلام شده و هنوز اقدامي انجام نشده است‌. اين در حالي است که مسئولين بر اين عقيده هستند که بسياري از متقاضيان دلار 4200 توماني دريافت کرده‌اند.
***
دروغ‌ هاي ترامپ در باره ايران
روزنامه نيويورک‌ تايمز آمريکا در يک گزارش مستند از دروغ ‌ها و ادعاهاي خلاف واقع ترامپ در سخنراني اي که به مناسبت خروج از برجام انجام داد، پرده برداشت. نيويورک تايمز با دروغ دانستن ادعاي ترامپ درباره افزايش 40 درصدي بودجه نظامي ايران از زمان انعقاد برجام نوشت: «بر اساس اطلاعات منتشره از سوي مؤسسه صلح استکهلم، بودجه نظامي ايران در 3 سال گذشته [پس از 2015، سال انعقاد توافقنامه برجام] 30 درصد رشد داشته نه 40 درصد ادعايي ترامپ.» اين گزارش درباره ادعاي دستيابي ايران به 150 ميليارد دلار پول پس از برجام نيز افزود: «بر اساس آمارها، برجام اجازه داد ايران به حدود 100 ميليارد دلار از دارايي‌هاي بلوکه شده خود در بانک‌هاي خارجي دسترسي دوباره پيدا کند»، علاوه بر اينکه «اين پول‌ها حاصل فروش نفت ايران بوده و هيچ ارتباطي به جيب ماليات ‌دهندگان آمريکايي نداشته است.» نيويورک تايمز ادعاي ترامپ درباره نقطه گريز سريع ايران به سمت توليد بمب اتمي پس از اتمام دوره قانوني برجام را نيز خلاف واقع عنوان کرد و نوشت: «براساس برآوردهاي کارشناسان، در زماني که ايران هنوز تعهدات برجامي خود را آغاز نکرده بود اين کشور حدود 3 ماه زمان براي انباشت مواد کافي براي ساخت يک بمب اتمي نياز داشت در حالي که با عمل به تعهدات برجامي هم‌اکنون اين فاصله زماني به دستکم يک سال افزايش يافته است.» علاوه بر نيويورک تايمز، واشنگتن پست، «سي‌ان‌ان» و پايگاه خبري هيل نيز در گزارش‌هايي اطلاعات مطرح شده از سوي ترامپ را اغراق‌آميز و گمراه کننده دانستند.
***
ممنوعيت تأمين هزينه افطاري 
توسط دستگاه‌ هاي اجرايي
معاون فني و حسابرسي امور عمومي و اجتماعي ديوان محاسبات کشور طي نامه اي به دستگاه هاي اجرايي تحت حسابرسي اين معاونت، تامين هزينه افطاري توسط کليه دستگاه هاي اجرايي مندرج در ماده (۵) قانون مديريت خدمات کشوري را ممنوع اعلام کرد. به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل ديوان محاسبات، در نامه داودي آمده است: همان طور که مستحضريد به موجب مفاد بند "و" تبصره (۲۰) قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور: "تامين هزينه افطاري توسط کليه دستگاه هاي اجرايي مندرج در ماده (۵) قانون مديريت خدمات کشوري، از هر محل از جمله بودجه کل‌کشور، اعتبارات عمومي و اختصاصي، منابع داخلي، اعتبارات خارج از شمول و منابع حاصل در صرفه‌جويي، به هر ميزان و به هر نحو مطلقاً ممنوع گرديده است." در راستاي اقدامات پيشگيرانه ديوان محاسبات کشور، خواهشمند است دستور فرماييد مراتب جهت رعايت، به نحو مقتضي به کليه واحدهاي تابعه و زيرمجموعه ابلاغ گردد. با عنايت به لزوم کاهش هزينه هاي جاري و تکليف مقنن بر اين ممنوعيت، مراتب به عنوان يکي از اولويت هاي حسابرسي، در دستور کار هيئت هاي 
حسابرسي قرار گرفته است و بديهي است هرگونه انحراف از اين حکم، در راستاي وظايف قانوني ديوان محاسبات کشور، جهت رسيدگي به مراجع ذي ربط گزارش خواهد گرديد.
***
آمار هولناک از دانش‌آموزانِ معتاد
مديرکل دفتر مراقبت در برابر آسيبهاي اجتماعي وزارت آموزش و پرورش گفت: حدود ۱۰هزار نفر از دانش‌آموزان کشور از نظر اعتياد نيازمند درمان هستند. به گزارش مهر، منصور کيايي افزود: وزارت آموزش و پرورش بارها و به صورت متعدد دغدغه هاي خود را در حوزه مصرف مواد در گروه سني دانش‌آموزان مطرح کرده است. وي عنوان کرد: امروزه حدود ۱۰۰ هزار نفر از دانش آموزان کشور در معرض خطر اعتياد هستند، به طوري که برخي از اين دانش آموزان يا تجربه مصرف را داشته يا در معرض اين آسيب قرار دارند.منصور کيايي همچنين در ادامه افزود: حدود ۱۰ هزار نفر از دانش آموزان کشور از نظر اعتياد در مرحله‌اي قرار دارند که پس از تجربه مصرف اوليه به مصرف خود ادامه داده و امروزه نيازمند درمان هستند.


آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9218/2/20554/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha