آرشیو
انتخاب نشریه


ترامپ در مصاف با نظم جهاني

مترجم: محمد مهدي صادقي نژاد 
اشاره: تصميم دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا مبني بر خروج از توافق هسته اي با ايران، مولد بحران‌هاي تازه اي در نظام بين الملل بوده است. اين بحران‌ها روز به روز تحت تاثير آنچه "يکجانبه گرايي" ايالات متحده خوانده مي شود تشديد گرديده و حتي بر رابطه واشنگتن و شرکاي اروپايي آن نيز تاثيرگذار مي باشد. طي روزهاي اخير بسياري از تحليلگران غربي ضمن هشدار نسبت به عواقب تصميم رئيس جمهور آمريکا، به بررسي آثار و تبعات اين اقدام بر نظام بين الملل پرداخته اند.نکته بسيار جالب ، مخالفت سناتورهايي مانند باب منندز و بن کاردين با تصميم اخير ترامپ در خصوص برجام است. معدود سناتوررهاي دموکراتي که در سال 2015 ميلادي و همزمان با تصويب برجام در دوران اوباما ، با اين توافق مخالفت کرده بودند. آنها معتقدند که تصميم ترامپ  روي مناسبات ايالات متحده آمريکا و شرکاي اروپايي واشنگتن تاثيرگذار خواهد بود.  در اين خصوص پايگاه آمريکايي  «هيل» که وابسته به کنگره آمريکاست ،تحليلي را ارائه داده است که از نظرتان مي گذرد :
تصميم اخير پرزيدنت ترامپ مبني بر خروج ايالات متحده آمريکا از توافق هسته اي با ايران، منجر به بروز اختلافات عمده‌اي ميان واشنگتن و شرکاي اروپايي آن شده است. همچنين اين اقدام، منجر به افزايش تنش‌ها در منطقه خاورميانه شده است. آشفتگي هاي اخير در سوريه و منازعه‌اي که ميان ايران و رژيم صهيونيستي در اين خصوص رخ داده است، متاثر از تصميم اخير ترامپ بوده است. هدف قرار گفتن نيروهاي صهيونيستي در بلندي هاي جولان در همين راستا قابل تحليل و ارزيابي است. 
از سوي ديگر، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان اعلام کرده است که اتحاديه اروپا ديگر نمي تواند به ايالات متحده آمريکا وابسته باشد. اظهاراتي که توسط رئيس جمهور فرانسه نيز مورد تاييد قرار گرفته است. هر دو رهبر اروپايي(ماکرون و مرکل) در سفرهايي که به ايالات متحده آمريکا ( قبل از اعلام تصميم ترامپ) صورت دادند، تلاش کردند رئيس جمهور آمريکا را وادار به باقي ماندن در توافق هسته اي کنند. سناتور باب منندز، عضو کميته روابط خارجي مجلس سناي ايالات متحده آمريکا در اين خصوص مي گويد :
«اين يکي ديگر از ضربه هايي است که به اتحاد درون آتلانتيکي ما وارد شده است.اين در حالي‌است که ميان ما و اروپايي ها روابط قوي و متحدي ( در درون ناتو) وجود داشته است. ما به اروپاييان نياز داريم.ما به آنها براي دستيابي به بسياري از اهدافمان، چه در قبال ايران و چه در موضوعات ديگر نياز داريم.»
اخيرا ترامپ اعلام کرده است که از توافق هسته اي سال 2015 ميلادي عقب نشيني مي کند. توافقي که بين ايران، ايالات متحده آمريکا، فرانسه، انگليس، آلمان، روسيه و چين منعقد شده است.توافقنامه اي که در ازاي اعمال محدوديت‌هاي هسته اي عليه ايران، تحريم‌هاي اين کشور را کاهش مي داد. در اين راستا ترامپ قول داده است که بالاترين سطح تحريم‌ها را عليه ايران باز خواهد گرداند و هر کشوري را که به تلاش براي دستيابي ايران به سلاح هسته اي کمک کند مجازات خواهد کرد. 
سخنان ترامپ بيانگر اين موضوع است که شرکت‌هاي اروپايي در صورت همکاري اقتصادي با ايران، توسط ايالات متحده آمريکا مجازات مي شوند. رهبران اروپايي همچنين از تعهدات خود در قبال برجام سخن مي گويند. ديپلمات‌هاي ارشد اتحاديه اروپا و تروئيکاي اروپايي( انگليس،آلمان، فرانسه) در اين خصوص با محمد جواد ظريف رايزني خواهند کرد تا درباره آينده پيمان هسته اي به نتيجه برسند. 
مقامات دولتي آمريکا  معتقدند که خروج ترامپ از اين معامله، مذاکرات ايران و اروپا را در مورد معاهده اي جديد براي حل و فصل موضوع هسته اي ايران و بلکه ساير فعاليت‌هاي ايران از جمله برنامه‌هاي موشکي اين کشور و فعاليت‌هاي نظامي در خاورميانه را متوقف نمي کند! جيمز متيس وزير دفاع ايالات متحده آمريکا در اين خصوص و در مجلس سنا اعلام کرده است :«ما با متحدان خود همکاري خواهيم کرد تا ايران را وادار با اتخاذ رفتار مسئولانه تري در اين خصوص کنيم!»
اما تصميم ترامپ در مورد ايران،تازه ترين ضربه اي است که واشنگتن به متحدان اروپايي خود وارد کرده است. قبلا در موضوعاتي از جمله توافق آب و هوايي پاريس و اعمال تعرفه هاي گمرکي بر فولاد و آلومينيوم نيز شاهد تقابل واشنگتن و اروپا بوده ايم. 
باربارا اسلاوين، يکي از مديران «شوراي آتلانتيک» اعلام کرده است که  رهبران اروپايي انگيزه کمي براي مذاکره با ايالات متحده در مورد ايران دارند  تا اطمينان حاصل شود شرکت هايشان براي انجام تجارت با کشور مجازات نمي‌شوند.او روابط فعلي ايالات متحده آمريکا و اروپا را ضعيف تصور کرده و معتقد است که چنين ضعي را از  آغاز جنگ عراق
( جايي که ميان آمريکا و فرانسه و آلمان اختلافات عمده به وجود آمد)  مشاهده نکرده است.  
وي معتقد است که ترامپ با اقدامات اخير خود در خصوص توافق هسته اي با ايران، عملا سران انگليس،آلمان و فرانسه را تحقير کرد. او از ابتدا نيز قصد نداشت توافق هسته اي با ايران را حفظ کند و با آنها بازي موش وگربه را انجام داد. 
 سناتور بن کاردين معتقد است که در ميان متحدان اروپايي ما باور قوي و صريحي وجود دارد که نشان مي دهد آنچه رئيس جمهور آمريکا انجام داد اشتباه است. بنابراين، چنين مسئله اي بر روابط ( آمريکا و اروپا) تاثيرگذار خواهد بود. 
اما کساني که از حرکت ترومپ حمايت مي کنند، نگراني‌هاي اروپايي را رد مي کنند.سناتو تد کروز از ايالت تگزاس معتقد است که دليل ناضاريتي کشورهاي اروپايي ، فعاليت برخي شرکت‌هاي بزرگ و تمايل برخي از آنها براي معامله تجاري با ايران است. از اين رو بسياري از کشورهاي اروپايي از برجام دفاع مي کنند. 
در همين حال، کارشناسان و تحليلگران نسبت به ايجاد تنش‌هاي جدي در منطقه خاورميانه هشدار مي دهند. تنش‌هايي که ممکن است در آينده تشديد شود. منازعه اخير در جولان يکي از اين مواد محسوب مي شود و نشان از بروز بحران‌هاي احتمالي در آينده دارد. طي روزهاي اخير، بحث‌هاي زيادي در خصوص منازعات جديد در منطقه و تاثير تصميم ترامپ مبني بر خروج از توافق هسته اي بر اين موضوع به وجود آمده است. 

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9218/7/20539/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha