آرشیو
انتخاب نشریه


هورموني كه باعث پرمويي زنان است!

افزايش هورمون‌هاي جنسي مردانه در نيمي از زنان مبتلا به هيرسوتيسم ديده مي‌شود. اين افزايش مي‌تواند به علل مختلفي ايجاد شود.
به گزارش جام نيوز،  افزايش هورمون‌هاي جنسي مردانه در نيمي از زنان مبتلا به هيرسوتيسم ديده مي‌شود. اين افزايش مي‌تواند به علل مختلفي ايجاد شود. به‌عنوان مثال در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلي کيستيک آندروژن‌ها (هورمون‌هاي جنسي مردانه) افزايش مي‌يابند.
هيرسوتيسم به شرايطي اطلاق مي‌شود که در آن موهاي زائد و ناخواسته در صورت و بخش‌هاي مختلف بدن مي‌رويد و معمولاً اين موها ضخيم و تيره هستند. اين موهاي غير طبيعي غالباً در مناطقي که مردان رويش مو دارند رشد مي‌کند که از آن جمله مي‌توان به صورت، سينه و پشت اشاره کرد.
در بعضي از موارد رويش اين موها طبيعي بوده و در افراد مختلف متفاوت است. اما در حدود نيمي از موارد هيرسوتيسم با افزايش سطح هورمون‌هاي جنسي مردانه که آندروژن ناميده مي‌شود همراه مي‌باشد. اگر چه در موارد نادري نيز مشکلات زمينه ساز جدي ديگري نظير سندرم کوشينگ وجود دارد.
علائم و نشانه‌هاي پرمويي زنان
مهم‌ترين نشانه هيرسوتيسم رشد مو روي شکم، سينه و پشت لب مي‌باشد. چنانچه هيرسوتيسم به علت افزايش هورمون‌هاي مردانه اتفاق افتاده باشد، نشانه‌ها شامل قاعدگي نامنظم، آکنه، از دست دادن هيکل زنانه، وجود بعضي از نشانه‌هاي مردانه نظير تغيير صدا، ريزش مو با الگوي مردانه و پهن شدن شانه‌ها مي‌باشد. در صورتي که سندرم کوشينگ علت هيرسوتيسم باشد، چاقي به خصوص در ناحيه مياني بدن، افزايش فشار خون، ديابت و نازکي پوست از علائم مشخصه بيمار خواهند بود.
علل پرمويي زنان
افزايش هورمون‌هاي جنسي مردانه در نيمي از زنان مبتلا به هيرسوتيسم ديده مي‌شود. اين افزايش مي‌تواند به علل مختلفي ايجاد شود. به‌عنوان مثال در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلي کيستيک آندروژن‌ها (هورمون‌هاي جنسي مردانه) افزايش مي‌يابند. معمولاً زنان مبتلا به اين سندرم با مشکل ناباروري مواجه مي‌باشند. ضمناً وجود تومورهاي تخمدان يا غدد فوق کليوي نيز از عوامل ايجاد کننده هيرسوتيسم مي‌باشد.
 سندرم کوشينگ نيز همانگونه که ذکر شد مي‌تواند علتي براي بروز اين مشکل به شمار برود. برخي از داروها نظير استروئيدهاي آنابوليک، فني توئين، ماينوکسيديل، ديازوکسيد، سيکلوسپورين، هگزاکلروبنزن و دانازول (داروي مورد استفاده در درمان اندومتريوز) باعث رشد موهاي زائد و بروز مشکل هيرسوتيسم مي‌گردند.

آدرس مطلب http://resalat-news.com/newspaper/page/9218/6/20535/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha