آرشیو
انتخاب نشریه
تاریخ انتشار:1397/8/14 / شناسه خبر:29914/سرویس:اجتماعی
رئیس قوه قضائیه:
هیچ رأفتی در برخورد با مفسدان اقتصادی نخواهیم داشت
رئیس قوه قضائیه با اشاره به اقدامات اخیر دستگاه قضائی و صدور برخی آرا در این زمینه، گفت: هیچ رأفتی در برخورد با مفسدان اقتصادی نخواهیم داشت.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از قوه قضائیه، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضائی ارتحال پیامبر اکرم (ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) و امام رئوف حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع) را پیشاپیش تسلیت گفت و تصریح کرد: محبت اهل بیت (ع) از طرق سیر الی الله است و این محبت از الطاف الهیه و نعمات بزرگی است که برای ما شیعیان وجود دارد.

وی با تأکید بر اینکه محبت و اطاعت از اهل بیت (ع) صرفاً به گفتار نیست بلکه نیازمند به حرکت واقعی در این اطاعت و محبت است و طبیعتاً باید دارای نشانه‌هایی باشد، اظهار کرد: محبت اهل بیت (ع) همانند محبت حق‌تعالی به نشانه‌هایی نیاز دارد؛ چنانکه می‌بینیم در مناجات حضرت موسی با حق متعال، خداوند می‌فرماید: دروغ می‌گوید کسی که مدعی است مرا دوست دارد، ولی وقتی شب او را فرامی‌گیرد، مرا رها کرده و می‌خسبد. آیا این‌گونه نیست که هر محبی خلوت با محبوب خویش را دوست می‌دارد؟ بنابراین یکی از نشانه‌های محبت و طاعت، توجه به محبوب و اقوال اوست و عمل و رفتارمان باید بر میزان این اقوال باشد.

رئیس قوه قضائیه راهپیمایی اربعین را از نشانه‌های محبت به اهل بیت (ع) دانست و خاطرنشان کرد: آنچه در راهپیمایی عظیم اربعین متجلی می‌شود برای همه ما حیرت‌انگیز است. اینکه حسب گزارش‌ها بیش از ۲۰ میلیون زائر با کمترین امکانات دولتی و صرفاً با بهره‌مندی از خدماتی که مردم عادی با جان‌ودل ارائه می‌کنند، در یک مکان گرد هم بیایند، خلوص و ایثار و هم‌نوایی عجیبی را به نمایش می‌گذارد و علاوه بر اینکه تجلی یک معنویت عظیم است، اقتدار شیعیان و محبان اهل بیت (ع) را نیز نشان می‌دهد که باید همگی ما قدردان این نعمت مهم الهی باشیم.

وی این حرکت عظیم را از برکات انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: گرچه زیارت اربعین از ابتدا مورد تأکید و تحریض بوده است اما چنین حرکت بزرگی از ناحیه شیعیان در شکل فعلی آن، بی‌تردید متأثر از آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی و تلاشی است که این انقلاب در جهت ترویج معارف اهل بیت (ع) داشته است.

 محبت مردم به اهل بیت (ع) با تبلیغات پوچ دشمن از بین نمی‌رود

 رئیس قوه قضائیه با اشاره به امدادهای ائمه اطهار (ع) به آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی، افزود: همه مشاهده کردند که در همین ایام اخیر چگونه آمریکایی‌ها و اذناب آن‌ها خصوصاً جریان‌های وهابی و تکفیری در بوق‌های تبلیغاتی خود می‌دمیدند تا این حرکت عظیم معنوی را مخدوش کنند و بر این اساس سال‌ها مردم را از جنایات داعش می‌ترساندند و سپس بحث گران بودن ارز و کاهش تمایل به حضور در راهپیمایی اربعین را مطرح کردند اما همگان دیدیم که محبت مردم به اهل بیت (ع)، با این قبیل هیاهوهای تبلیغاتی پوچ از بین نمی‌رود و مردم در کنار شیعیان عراق، حرکتی را خلق کردند که نشان داد آرمان‌های عاشورا همچنان زنده است و این دقیقاً همان چیزی است که آمریکا و اذنابش از آن هراس دارند.

آملی لاریجانی گفت: باید شکرگزار این نعمات باشیم زیرا دل‌ها در این ایام به یکدیگر نزدیک می‌شود و همین امر، اثرات منفی تبلیغات دشمن را خنثی می‌کند. بر این اساس می‌توان حرکت اربعین را یک لطف بی‌بدیل الهی برای همه شیعیان و محبان اهل بیت (ع) دانست.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گرامیداشت سالروز تسخیر لانه جاسوسی و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، اظهار کرد: راهپیمایی این روز بسیار پرشکوه‌تر و بانشاط‌تر از سال‌های گذشته برگزار شد و مردم بار دیگر با مشت‌های گره‌کرده، انزجار خود را از استکبار جهانی و سرکرده آن‌ها یعنی آمریکا نشان دادند.

وی، آمریکا را طاغوت اصلی زمان دانست و ادامه داد: در هر نقطه از جهان که جنایتی علیه مردم اعم از انواع کودتاها و ناامنی‌ها رخ می‌دهد رد پای آمریکا را می‌توان دید. این روند را چهل سال است که در خصوص جمهوری اسلامی مشاهده می‌کنیم و اگر آمریکا بخواهد بداند که چرا مردم ما از حکام این کشور متنفر هستند می‌تواند نیم‌نگاهی به فهرست بلندبالای اقدامات گذشته حکام خود علیه جمهوری اسلامی و مردم ایران بیندازد.

 چرا مردم از آمریکا متنفرند؟

 رئیس قوه قضائیه افزود: کودتای ننگین ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، ایستادگی در مقابل مردم در جریان نهضت ملی شدن صنعت نفت و کمک به نظام شاهنشاهی در سرکوب مردم تنها گوشه‌ای از اقدامات آمریکا در سال‌های پیش از انقلاب علیه ملت ایران است. آمریکا تا آخرین روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی نیز تلاش کرد که حکومت پوشالی و پوسیده پهلوی را که با ریختن خون هزاران نفر می‌خواست باقی بماند، سرپا نگه دارد. پس از انقلاب نیز شاهد انواع کودتاها، تحریک اقوام، تحمیل جنگ هشت‌ساله و اعمال تحریم‌های بی‌سابقه اقتصادی از ناحیه آمریکا بوده‌ایم. حال چرا مردم از آمریکا متنفر نباشند؟!

 آملی لاریجانی با اشاره به راهپیمایی دیروز مردم خاطرنشان کرد: امسال به دلیل نحوه برخورد آمریکایی‌ها با مردم، شاهد حضور معنادار ملت بصیر ایران در سراسر کشور بودیم؛ ازاین‌جهت که آمریکا به‌ویژه در سال‌های اخیر تلاش کرده که با اعمال فشارهای سنگین اقتصادی، مردم را از نظام جمهوری اسلامی جدا کند و اخیراً نیز با به‌کارگیری سخیف‌ترین ترفندهای عملیات روانی مانند درج روزشمار برای شروع تحریم‌ها، ملت ایران را علیه نظام تحریک کند. درحالی‌که هرچه توان تبلیغاتی در این زمینه داشته‌اند به کار بسته‌اند اما بازهم شاهد حضور مردم در راهپیمایی علیه استکبار جهانی و به‌ویژه ایالات متحده آمریکا بودیم.

 رئیس قوه قضائیه با اشاره به استقامت چهل‌ساله مردم در برابر دشمنی‌های آمریکا تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران و مردم بزرگ ما همانند برخی کشورها نیستند که بعد از دوشیدن اموالشان به آن‌ها گفته شود اگر حمایت‌های ما نباشد دو هفته هم دوام نمی‌آورید. مردم بصیر ما از پیر و جوان در شهرهای بزرگ گرفته تا روستاهای کوچک، با بینشی عمیق پای آرمان‌های انقلاب ایستاده‌اند و اجازه نداده‌اند این خواب دشمن که انقلاب اسلامی چهل‌سالگی خود را نخواهد دید، تعبیر شود.

 آملی لاریجانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی امروز قدرتمندتر از همیشه در مسیر رشد و بالندگی قرار دارد، به پیشرفت‌های صنعتی و علمی کشور در عرصه‌های گوناگون اشاره کرد و افزود: ایران اسلامی حرف اول را در منطقه می‌زند و آمریکایی‌ها را با خفت روبرو کرده است. در مقابل چنین عزتی شاهد رفتار حکام سعودی با آن میزان ثروت یا به قول آمریکا آن میزان شیردهی هستیم که مدام از سوی آمریکا تحقیر می‌شوند.

 وی با تأکید بر اینکه هیئت حاکمه آمریکا باید در جهت اصلاح فهم خود گام بردارد و رئیس‌جمهور این کشور فریب دروغ‌گویی‌های مشاورین خود را نخورد، تصریح کرد: بر اساس این محاسبات غلط تصور کرده‌اند که اگر سه ماه به ایران فشار بیاورند نظام جمهوری اسلامی ساقط می‌شود. حرکت دیروز مردم نشان داد که آمریکا باید در  این خیال خام باقی بماند زیرا جمهوری اسلامی آب‌دیده است و مردم ایران نیز در طول تاریخ پرافتخار خود در مقابل قوی‌ترین دشمنان ایستاده‌اند.

 ضمن حمایت از سرمایه‌گذاری سالم، با انباشت ثروت بادآورده مقابله می‌کنیم

 رئیس قوه قضائیه در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به تلاش‌های دشمن برای ایجاد تلاطم در بازار و اقتصاد کشور با هدف ایجاد شکاف میان مردم و نظام طی ماه‌های اخیر، گفت: در کنار این دشمنی‌ها عده‌ای در داخل به دنبال سودجویی و کسب ثروت‌های بادآورده بودند. ما نیز به این افراد هشدار دادیم که برخوردهایمان جدی و قاطع خواهد بود. مجدداً اعلام می‌کنم که دستگاه قضایی ضمن حمایت کامل از سرمایه‌گذاری سالم و برخورد با افراد یا نهادهایی که به نحوی بخواهند در مقابل این قبیل سرمایه‌گذاری‌ها موانعی ایجاد کنند، به‌شدت با کسانی که تلاش دارند از رخنه‌های امنیتی و اقتصادی برای تحصیل مال و انباشت ثروت بادآورده استفاده کنند مقابله خواهد کرد.

وی با اشاره به اقدامات اخیر دستگاه قضائی و صدور برخی آرا در این زمینه، یادآور شد: هیچ رأفتی در برخورد با مفسدان اقتصادی نخواهد شد. البته روشن است که هیچ‌کس به لحاظ عاطفی از اینکه یک شهروند جمهوری اسلامی گرفتار عواقب اقدامات سوء خود شود، خرسند نمی‌شود اما دنیاپرستی برخی افراد باعث می‌شود که با ترجیح منافع خود بر منافع مردم و به قیمت گرفتاری و عسر و حرج یک ملت به چنین سرنوشتی دچار شوند.

آملی لاریجانی با توصیه به افرادی که در اندیشه سودجویی و بهره‌مندی از برخی التهابات هستند، تأکید کرد: بهتر است تا راه بازگشتی وجود دارد این افراد از تخلفات و جرائم خود دست‌ بردارند زیرا قطعاً دستگاه قضایی به‌عنوان یکی از ارکان نظام با قاطعیت در مقابل مفاسد اقتصادی ایستاده و اجازه نمی‌دهد که برخی با تلاش برای کسب ثروت‌های بادآورده منافع عموم مردم را به خطر بیندازند.

 بر اساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی پیرامون "دستورالعمل نظارت و پیگیری احیای حقوق عامه" در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت و مواد دیگری از آن به تصویب رئیس قوه قضائیه رسید.

لینک خبر: