شناسه خبر : 1238
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۴ | 487 بازدید |
تحليل رسالت بر مقاله امریکن کانسرواتيو

خطاي بزرگ ترامپ در قبال ايران

تقابل دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا با ملت ايران همچنان ادامه دارد. خروج از توافق هسته اي و اعمال دوباره تحريم‌هاي يک‌جانبه ، نماد و مصداقي بارز از اين تقابل مطلق است. طي 10 ماه اخير، يعني درست از زماني که ترامپ از برجام خارج شد، بسياري از تحليلگران آمريکايي نسبت به اقدامات خصمانه ترامپ عليه ايران هشدار داده اند.
خطاي بزرگ ترامپ در قبال ايران

امريکن کانسرواتيو
بخش بين الملل روزنامه رسالت
تقابل دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا با ملت ايران همچنان ادامه دارد. خروج از توافق هسته اي و اعمال دوباره تحريم‌هاي يک‌جانبه ، نماد و مصداقي بارز از اين تقابل مطلق است. طي ۱۰ ماه اخير، يعني درست از زماني که ترامپ از برجام خارج شد، بسياري از تحليلگران آمريکايي نسبت به اقدامات خصمانه ترامپ عليه ايران هشدار داده اند. اکثريت قريب به اتفاق اين تحليلگران معتقدند که رويکرد واشنگتن در قبال تهران، صرفا منجر به افزايش هزينه هاي بين المللي آمريکا خواهد شد و نتيجه اي جز شکست نخواهد داشت. ” امریکن کانسرواتيو ” در مقاله اخير خود، اين موضوع را به صورتي جدي تر مورد بررسي قرار داده است .در قسمتي از اين مقاله آمده است:
“سياست‌هاي دونالد ترامپ رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا در قبال ايران، نشان مي دهد که چگونه پيش فرض‌هاي نادرست در قبال يک مسئله، به ملاکي براي تصميم گيري در حوزه سياست خارجي تبديل مي شود. مقامات دولت آمريکا تاکيد کرده اند که هدف آنها تغيير حکومت ايران نيست، اما در اين خصوص درست نمي گويند! واقعيت امر اين است که اعمال سياست “فشار حداکثري” منجر به فروپاشي حکومت ايران نمي شود.
در قسمت ديگري از اين مقاله آمده است :
“دولت ترامپ از ايران خواسته است تا به عنوان يک بازيگر عادي! در نظام بين الملل رفتار کند، اما خود بدترين تحريم‌ها را عليه ايران اعمال مي کند و ديگر کشورهاي دنيا را نيز بابت پيروي از اين تحريم‌ها
( تحريم‌هاي يک‌جانبه) تحت فشار قرار مي دهد.دولت ترامپ با رفتاري که در قبال توافق هسته اي با ايران در پيش گرفت، نشان داد که قبل اعتماد نيست. “
تحليلی بر مقاله امریکن کانسرواتيو
واقعيت امر اين است که اعمال سياست فشار حداکثري عليه ايران، نه تنها نتيجه و ثمره اي براي ايالات متحده آمريکا به همراه نداشته است، بلکه منجر به گسترش دامنه شکست کاخ سفيد در برابر ايران شده است. از دوران رياست جمهوري جيمي کارتر ( در دوران پيروزي انقلاب اسلامي ) تا کنون، روساي جمهور مختلف آمريکا، اعم از دموکرات و جمهويخواه روش‌هاي زيادي را در مواجهه با نظام و ملت ايران طي کرده اند، اما امروز پس از ۴۰ سال شاهد استحکام و تقويت نظام و کشورمان هستيم. هم اکنون در داخل ايالات متحده آمريکا منازعه تمام عياري بر سر ايران رخ داده است. حتي بسياري از جمهوريخواهان سنتي که مخالف موجوديت نظام جمهوري اسلامي و از دشمنان ملت ايران هستند، معتقدند که دونالد ترامپ و همراهانش مانند جان بولتون و مايک پمپئو در نهايت چاره اي جز پذيرش شکست در برابر ايران نخواهند داشت. با اين حال بايد تاکيد کرد که دامنه شکست ترامپ در برابر ايران نسبت به ديگر روساي جمهور آمريکا نيز گسترده تر خواهد بود. هزينه ها و تبعات اين شکست نيز صرفا متوجه دولت فعلي آمريکا نخواهد شد و ديگر دولت‌هاي بعدي آمريکا اعم از دموکرات يا جمهويخواه بايد هزينه هاي سخت ناشي از اين تقابل و شکست را بپردازند.
در نهايت اينکه امریکن کانسرواتيو در اين مقاله، به وجود پيش فرض‌هاي نادرست کاخ سفيد در قبال ايران اشاره کرده است. پيش فرض‌هاي نادرستي که منجر به اتخاذ تصميمات غلط و البته هزينه بر و خطرناک از سوي دونالد ترامپ شده است. بدون شک نهادهاي حاکميتي در آمريکا هزينه هاي بسيار سختي در قبال اين موضوع( مواجهه با ايران ) پرداخت خواهند کرد.

|
برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.